Tesla Model Y Fiyat Listesi ve Özellikleri 2023

Tesla Model Y fiyat listesi ve özellikleri konusunda detaylı bir araştırma yaparak merak edilenlere yanıtlar verdik! Elektrikli araç segmentinin en güçlü araçları olarak ön plana çıkan Tesla Model Y araçlar günümüzde Standart Range 50 kWh -200 BG motor kapasitesine sahiptirler. Araçların üretim başlangıç yılı günümüzde Ocak 2021 yıl olarak kayıtlara geçmiştir. Güç ünitesi mimarisi Elektrikli Araç olarak ön plana çıkmaktadır. Gövde tipi özelliklerini incelediğimiz zaman markanın araçlarının SUV model Crossover özelliklere sahip olduğu biliniyor. Koltuk sayısı araçların 5-7 düzeyindedir.

Kapı sayısı ise 5’tir. Hız sabitleme sistemi başta olmak üzere kör nokta uyarı sistemi, deri koltuklar gibi özellikler araçlarda bulunuyor. Araçların güvenlik puanı 5/5 olarak ön plana çıkmıştır. Dolayısıyla araçlar sürücülere ve yolculara günümüzde tam donanımlı güvenlik avantajı sağlamaktadır.

1844 kg ağırlık kapasitesine sahiptirler. Maksimum ağırlık kapasitesi ise araçların 2369 kg olarak ön plana çıkmaktadır. Otomobillerin azami yük ağırlık kapasitesi 525 kg düzeyindedir. Bagaj hacmi en az araçların 854 litre olarak ön plana çıkmaktadır. Bagaj hacmi en fazla araçların 2041 litredir. Frenli treyler yükü ise araçların günümüzde 1588 kg olarak ön plana çıkmaktadır.

Tesla Model Y fiyat listesi ve özellikleri

Tesla Model Y Yakıt Tüketimi

Markanın araçları elektrikli araç sınıfına sahip olmasıyla ön plana çıkan günümüzün popüler sınıf araçlarıdır. Brüt batarya kapasitesi özellikleri araçların günümüzde 50 kWh olarak ön plana çıkmaktadır. Batarya voltajı özellikleri günümüzde Lityum-İyon batarya teknolojisine sahip durumdadır. Elektrikle gidebilen menzil kapasitesi araçların 455 km düzeyindedir.

Ortalama enerji tüketimi araçların günümüzde 16.2 kWh/100 km olarak ön plana çıkmaktadır. Elektrikli motor gücü araçların günümüzde 204 bg düzeyindedir. Elektrikli motor torku ise 350 Nm düzeyindedir. Motor pozisyonu olarak araçların arka aks, enine özelliklerde olduklarını bilmekteyiz. Sistem güçlerini incelediğimizde ise 204 BG özelliklerinde oldukları biliniyor.

Araçların sistem torku 350 nm olarak ön plana çıkmayı başarmaktadır. 4750 mm uzunluk, 1920 mm genişlik, 1978 mm aynalar katlı genişlik özelliklerine sahiptirler. Aynalar dahil genişlik özellikleri ise araçların 2129 mm olarak ön plana çıkmaktadır. Otomobillerin dingil mesafesini incelediğimizde ise 2890 mm dolaylarında olduğu biliniyor. Ön tekerlek izi olarak ise markanın araçları 1636 mm, arka tekerlek izi olarak 1636 mm düzeyindedir. Tesla Güncel Kampanyalı Fiyat Listesi  için tıklayınız.

Tesla Model Y fiyat listesi ve özellikleri

Tesla Model Y Kampanyalı Fiyat Listesi

Tesla Model Y otomobillerin kampanyalı fiyat listesinin belirlenmesinde rol oynayan günümüzde farklı faktörler mevcuttur. Araçların varyansları özellikleri fiyatların etkilenmesinde doğrudan rol oynamaktadır. Hız sabitleme sistemi başta olmak üzere, dijital klima sistemi, yokuş kalkış desteği, ESC sistemi, navigasyon çubuğu sistemi, sürücüsüz kullanma özellikleri araçlarda mevcut durumdadır.

Aynı zamanda markanın araçlarının günümüzde arkadan itişli çekiş özellikleri mevcut durumdadır. ABS sistemi, hava soğutmalı diskler araçlarda mevcuttur. Ön süspansiyon sistemleri araçların çift salıncaklı , enine sabitleyici özelliklere sahiptir. Direksiyon özellikleri araçların elektrik direksiyon olarak ön plana çıkmaktadır. Direksiyon tipi ise araçların direksiyon kutusu şeklindedir. Aracın arka süspansiyon özellikleri bağımsız çok bağlantılı süspansiyon, enine sabitleyici özelliklerine sahiptir. Tesla Model Y fiyat listesi ve özellikleri Long Range AWD için;

MarkaModelFiyat
Tesla Model YPerformance3.150.000TL
Tesla Model YLong Range AWD2.590.000TL
Tesla Model Y Kampanyalı Fiyat Listesi
Tesla Model Y Kampanyalı Fiyat Listesi

Tesla Model Y ÖTV İndirimli Fiyat Listesi

Markanın araçlarının ÖTV oranları günümüzde %60 ile %110 arasında farklılık gösterebiliyor. Silindir hacmi + fiyatlar ÖTV oranını oluşturan en önemli faktörlerin başında geliyor. Serinin araçlarını günümüzde yüzde 90 engel durumu bulunan Türkiye vatandaşları ÖTV’siz olarak satın alabiliyor. %45 ile %89 arasında engel durumu bulunan kişiler ise araçları günümüzde %28 ÖTV indirimli olarak satın alabiliyor.

Ek olarak araçların günümüzde KDV oranları %18 olarak belirlenmiştir. Böylelikle toplamda araçların %78 ile %128 arasında değişen vergi tutarlarının olduğu bilinmektedir. Serinin araçları günümüzde elektrikli araç segmentinin en konforlu ve sürüş yeteneği en yüksek araçları olarak ön plana çıkmayı başarmaktadır. Araçların beyaz ve siyah renk seçenekleri günümüzde mevcuttur. Tesla Model Y fiyat listesi ve özellikleri ÖTV indirimli bir şekilde;

MarkaModelFiyat
Tesla Model YPerformance2.565.545TL
Tesla Model YLong Range AWD1.866.776TL
Tesla Model Y ÖTV İndirimli Fiyat Listesi
Yorum yapın