Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Araçlarda bulunan termostat parçasının görevi oldukça önemlidir. Termostat arızası kısa sürede fark edilmediğinde çok ciddi sonuçlar meydana gelebilir ve aracınıza yapılacak masraf daha da artabilir. Bu yüzden termostatın doğru çalışıp çalışmadığının öğrenmek ve gerekli kontrolleri yaptırmak oldukça önem arz etmektedir.

Termostatın görevi nedir?

Araçlar en sağlıklı şekilde çalışmak için belirli bir sıcaklıkta çalışırlar. Bu sıcaklığı belirleme işi de termostat dediğimiz parça tarafından sağlanır. Araç termostat derecesinde ki sıcaklığa gelene kadar radyatöre olan su girişini kapatır. Motor çalışma sıcaklığına geldiği zaman termostat açılır ve ısınan su radyatöre gönderilir. Bu şekilde motor çalışma sıcaklığı korunmuş olur. Termostat kısacası burada bir aç-kapa görevi yapmaktadır.

Termostat arızası belirtileri

Termostat arızasını anlamak aslında oldukça basittir. Termostat arızası nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız hemen anlatmaya başlayalım.

  • Aracı çalıştırdıktan sonra motor çalışma sıcaklığına ulaşmada zorluk çekiyorsa termostat arızalıdır.
  • Uzun yolda hararet düşüyorsa termostat arızalıdır.
  • Termostat kapalı kaldıysa araç motoru su kaynatabilir. Hararet göstergesi sürekli üst noktalarda olabilir.
  • Termostat açık kalması durumunda ise motor suyu sıcaklığı sürekli düşük olur. Buda beraberinde yakıt tüketimini artırır ve motor ömrünü azaltır.
  • Termostat açık kalan araçların kaloriferleri verimli ısıtmaz.

Termostat arızası fark edilmediği taktirde conta yanmasına kadar ilerleyebilmektedir. Termostat kapalı kaldığı zaman su sıcaklık seviyesi artar ve fark edilmediği taktirde büyük masraflara yol açabilir. Termostat açık kalması ise yakıt tüketiminde %40a varan artışlara neden olur. Uzun vade de bu şekilde binmek motor sağlığını düşürür.

Eski araçlarda oluşan termostat arızasını sadece mekanik kontroller sırasında görmek mümkündür. Hararet göstergesini takip etmek ve motor sıcaklığını izleme gibi eylemler ile eski araçların termostat arızaları tespit edilebilir.

Yeni tip araçlar da ise termostat arızası olduğunda ikaz lambaları ile kullanıcıya iletilmektedir. Yeni otomobillerde bunun tespiti oldukça kolaydır. Termostat arızası uyarısını gördüğünüz andan itibaren bir servise gitmeli ve gerekli değişimin sağlanmasını talep etmelisiniz.

Araba Termostatsız Çalışırsa Ne Olur?

Termostat değişimi fiyatları 2023

Standart bir otomobilde termostat değişimi işçilik ile beraber toplamda 750- 3000 TL arası tutmaktadır. Aracın modeline ve segmentine göre fiyatlar artabilir. Bazı araçların termostat değişimi şu şekildedir.

Araç MarkaTermostat değişim fiyatı
Hyundai Grubu ( Accent, Era, Elentra )750 – 1500 TL
Tofaş Grubu ( Şahin, Doğan, Kartal, Tipo, Uno )350 – 1200 TL
Mazda Grubu ( 326, 626 )1200 – 2000 TL
Ford Grubu ( Escort, Fiesta, Focus, Fusion, Mondeo )1100 – 2000 TL
Audi A Serisi1500 – 3000 TL
Citroen C4800 – 1750 TL
Honda Civic1200 – 1750 TL
Volkswagen Passat1200 – 2250 TL
Toyota Corolla800 – 1750 TL

Tabloda bazı modellerin termostat değişim fiyat ortalamasını belirttik. Aracınızın termostat değişimi fiyatını merak ediyorsanız yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Termostat değişimi fiyatları

Termostat Hararet Yaptırır Mı?

Araçlarda çok sık olmasa da görülen bir durum termostat arızasıdır. Normalde araç motoru ısınana kadar motor soğutma sıvısı radyatöre gelmez. Böylece kış aylarında motorun hızlıca ısınıp çalışabileceği sıcaklıklara gelmesi sağlanır. Termostat belirli bir sıcaklığa geldikten sonra suyun soğuması için radyatöre gitmesini sağlar. Ama termostat bozulursa bu durumda ısınan su hiç radyatöre gitmez sonunda araç hararet yapar.  Termostat arızası doğrudan aracınızda bir hararet durumunun ortaya çıkmasını mümkün kılar. Bu tarz bir arıza aldığınız zaman aracınızı sağa çekmelisiniz. Sonrasında bir çekici yardımıyla aracınızı servisinize götürmelisiniz.

Termostat Arızası Kaloriferi Etkiler Mi?

Termostat Arızası Kaloriferi Etkiler Mi?

Bu durum tamamen aracın ısıtma sistemlerinin çalışma prensiplerine göre değişiklik gösterir. Eğer aracın ısıtma sistemi motordan gelen sıcak su ile besleniyorsa kalorifer çalışmaz. Termostat sıcak suyu radyatöre göndermediği için kalorifer soğuk üfler. Fakat ısıtma sistemi dışarıdan aldığı havayı ısıtıcıdan geçirip içeri veriyorsa bu durumda kalorifer etkilenmez. Genel olarak termostat arızası aracınızın kalorifer sistemini etkiler. Ancak bu durumun modelden modele değişiklik gösterdiğini de unutmamakta fayda vardır. Bu arada termostatın asıl görevi; aracınızın radyatördeki su ısınıncaya kadar motorun çalışmasına destek olmaktır.

Termostat Arızası Kaloriferi Etkiler Mi?

Termostat Açmadan Fan Açar Mı?

Termostat ve fan aslında birbiri ile ilgili gibi görünse de aslında değildir. Bazı arızalarda termostat çalışmasa dahi fan çalışabilir. Bu nedenle şoförler fan çalışınca aracın termostat sisteminin de sorunsuz çalıştığını düşünmemelidir. Fan sistemi hararet müşirinden gelen bilgilere göre hareket eder.  Eğer hararet müşiri bozuksa bu durumda fan yanlış bilgi sürekli olarak çalışabilir. Genel olarak termostatta bir arıza olduğunda bile termostatın çalıştığı durumlar yok değildir. Bundan kaynaklı olarak kimi zaman aracınızın far bölümünde herhangi bir sorun olmadığını için termostatınızın da bozuk olmadığını düşünmeniz gayet doğaldır.

Termostat Açmadan Fan Açar Mı?

Araba Termostatsız Çalışırsa Ne Olur?

Bazı sürücüler yaz aylarında motorun hararet yapmaması ve daha hızlı tepki vermesi için termostatı çıkarabiliyorlar. Yani yaz aylarında hava sıcak olduğu için araç termostat olmadan da durumu idare edebilir. Fakat kış aylarında termostat olmazsa büyük sorunlar çıkacaktır. Soğutma suyu sürekli soğuk olduğundan motor çalışma ısısına gelemeyecektir. Haliyle araç çalışmakta sorun yaşayacaktır. Özetle termostat özellikle kış ayları geldiği zaman aracınızın daha çabuk çalışmasını mümkün kılar. Dolayısıyla arabanızın kış aylarında termostatsız çalışması imkansız gibidir.

Yorum yapın