Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Araçlarda bulunan termostat parçasının görevi oldukça önemlidir. Termostat arızası kısa sürede fark edilmediğinde çok ciddi sonuçlar meydana gelebilir ve aracınıza yapılacak masraf daha da artabilir. Bu yüzden termostatın doğru çalışıp çalışmadığının öğrenmek ve gerekli kontrolleri yaptırmak oldukça önem arz etmektedir.

Termostatın görevi nedir?

Araçlar en sağlıklı şekilde çalışmak için belirli bir sıcaklıkta çalışırlar. Bu sıcaklığı belirleme işi de termostat dediğimiz parça tarafından sağlanır. Araç termostat derecesinde ki sıcaklığa gelene kadar radyatöre olan su girişini kapatır. Motor çalışma sıcaklığına geldiği zaman termostat açılır ve ısınan su radyatöre gönderilir. Bu şekilde motor çalışma sıcaklığı korunmuş olur. Termostat kısacası burada bir aç-kapa görevi yapmaktadır.

Termostat arızası belirtileri

Termostat arızasını anlamak aslında oldukça basittir. Termostat arızası nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız hemen anlatmaya başlayalım.

  • Aracı çalıştırdıktan sonra motor çalışma sıcaklığına ulaşmada zorluk çekiyorsa termostat arızalıdır.
  • Uzun yolda hararet düşüyorsa termostat arızalıdır.
  • Termostat kapalı kaldıysa araç motoru su kaynatabilir. Hararet göstergesi sürekli üst noktalarda olabilir.
  • Termostat açık kalması durumunda ise motor suyu sıcaklığı sürekli düşük olur. Buda beraberinde yakıt tüketimini artırır ve motor ömrünü azaltır.
  • Termostat açık kalan araçların kaloriferleri verimli ısıtmaz.

Termostat arızası fark edilmediği taktirde conta yanmasına kadar ilerleyebilmektedir. Termostat kapalı kaldığı zaman su sıcaklık seviyesi artar ve fark edilmediği taktirde büyük masraflara yol açabilir. Termostat açık kalması ise yakıt tüketiminde %40a varan artışlara neden olur. Uzun vade de bu şekilde binmek motor sağlığını düşürür.

Eski araçlarda oluşan termostat arızasını sadece mekanik kontroller sırasında görmek mümkündür. Hararet göstergesini takip etmek ve motor sıcaklığını izleme gibi eylemler ile eski araçların termostat arızaları tespit edilebilir.

Yeni tip araçlar da ise termostat arızası olduğunda ikaz lambaları ile kullanıcıya iletilmektedir. Yeni otomobillerde bunun tespiti oldukça kolaydır. Termostat arızası uyarısını gördüğünüz andan itibaren bir servise gitmeli ve gerekli değişimin sağlanmasını talep etmelisiniz.

Termostat değişimi fiyatları

Standart bir otomobilde termostat değişimi işçilik ile beraber toplamda 150- 250 TL arası tutmaktadır. Aracın modeline ve segmentine göre fiyatlar artabilir. Bazı araçların termostat değişimi şu şekildedir.

Araç MarkaTermostat değişim fiyatı
Hyundai Grubu ( Accent, Era, Elentra )250-300 ₺
Tofaş Grubu ( Şahin, Doğan, Kartal, Tipo, Uno )150-200 ₺
Mazda Grubu ( 326, 626 )350-500 ₺
Ford Grubu ( Escort, Fiesta, Focus, Fusion, Mondeo )350-550
Araç termostat değişim fiyatları

Tabloda bazı modellerin termostat değişim fiyat ortalamasını belirttik. Aracınızın termostat değişimi fiyatını merak ediyorsanız yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Yorum yapın