Bakım Onarım 39.226 242

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Masrafı ne Kadar Tutar?

Araçların conta yakması birçok sebepten dolayı gerçekleşir. Buna araç kullanım tipinden tutunda yağsız susuz binme gibi durumlar da eklenir. Her zaman çok devirli araç kullanıyor ve aracı çok yoruyorsanız contanın deforme olması kaçınılmaz olacaktır. Conta neden yanar, ne gibi durumlarda yanar şimdi açıklıyoruz. 

Conta yanması belirtileri

Conta yakan arabada bir takım belirtiler olur. Seyir halinde iken hararet artmaya başlar ve alttaki belirtiler de görülmeye başlanır. Tam anlamıyla conta yanığını anlamanız için alttaki maddeler tek tek kontrol edilir.

 • Genleşme kabı açılır. Suda sarımtırak bir renk veya köpüklenme bulunuyorsa conta kaçırıyor demektir. Bu durumda motor yağına su katacaktır.
 • Motor yağ çubuğu çekilir. Bu olması gerekenden farklı ise ve akışkansa ve su karışmış gibi durum varsa conta hasarlı demektir.
 • Motor sabah soğuk havalarda tekleme ve sarsıntı ile çalışıyorsa silindire su kaçırıyor demektir. Bu sorun 2 dakika düzelir fakat contanın hasarlı olduğu gerçeğini değiştirmez.
 • Araçta çözülemeyen su kaçağı varsa, herşey kontrol edildiyse contadan kaçırıyor olabilir.
 • Aracın sık sık harareti yükselir ve su kaynatma derecesine gelir.
 • Rölantide sürekli sarsıntılar oluşur. Hatta bazen istop edecek seviyeye kadar ulaşır.
Conta Yakmak Ne Kadar Masraf Çıkarır?

Aracım Conta Yaktı,Masrafı ne kadar tutar?

Conta yanması hemen yaptırıldığında düşük ücretler ile halledilmektedir. Fakat uzun süre conta yanık araca binildiyse bu masraf uzayıp gidecektir. Conta yanma masrafı duruma göre değişecektir.  Standart bir araçta silindir kapak taşlama ücreti 100 , 150 lira arasında değişir. İşçilik ücreti ortalama 400-1000 arasıdır. Toplamda yağ ile birlikte conta yanığı masrafı 500 liraya kadar çıkabilir.  Silindir kapak contası yanması genellikle sadece conta değişimi ile çözülür. Fakat bazı durumlarda taşlanma yapılabilir. Bu durum fiyatı artırabilir. Silindir kapak contası değişimi yaklaşık olarak 1-2 günde tamamlanmaktadır. Motor üst kapak contası yağ kaçırıyorsa bu problemde silindir kapak contası değişimi sırasında halledilmektedir.

Bazı marka modellere örnek vermek gerekir ise conta yakma masrafları alttaki gibidir.

Üst kapak contası yanması ve masrafları 2022 yılına göre alttakine yakın fiyatlardır.

Hyundai accent conta yanması masrafı2500₺
Mazda 323-626 conta yakma masrafı2500-3000₺
Renault Megane 1-2-3 Conta yakma masrafı3000-3200₺
Peugeot 106, 206, 306 conta yanması masrafı3000₺
Bmw e30, e46 conta yanması ve masrafı6000-7000₺
Tofaş Şahin Doğan conta yakma masrafı ortalama olarak2000-3000₺
Skoda Favorit, Felicia, Forman Conta yak ma masrafı ortalama olarak3000₺
Broadway conta yakma işcilik ile beraber toplamda3200₺
Mercedes e200 , 200e conta yakma5000-7000₺
Ford Fiesta, Focus conta yakma maliyeti4500₺
Lada Niva, Samara , Vega Conta yakma fiyatı ortalama4650-6000₺

Contası Yanık Aracı Kullanmaya Devam Etmek Doğru Mu?

Panik yapmayın. Hemen araçtan inip motor kaputunu açın ve eksilmiş suyu tamamlayın. Bu şekilde gideceğiniz yere kadar 5 dakika bir kontrol ederek gidebilirsiniz. Tabi bu durumlar acil durumlar için geçerlidir. Aracınızı bir oto servisine kadar bu şekilde götürebilir ve onarılmasını isteyebilirsiniz.

Yorum kısmından Marka Model bilgisi vererek aracınızın conta yakma masrafı için fiyat alabilirsiniz.

Üst kapak taşlama fiyatları 2022

Silindir kapağı taşlama ücretleri araç motoruna göre değişmektedir. 6 silindirli veya 4 silindirli araçlarda fiyat farklılıkları olacaktır. Aracın ağır sanayi aracı olması, binek otomobil olması, traktör olması gibi durumlar üst kapak taşlama fiyatlarında değişkenliğe sebep olmaktadır. Bunlarla beraber bir takım testlerde yapılmakta ve fiyatlar etkilenmektedir. Silindir kapak çatlak testi fiyatları, Subap yuva taşlama gibi etkenlerde üst kapak taşlaması yapıldığında yapılacak olan uygulamalardır.

“Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Masrafı ne Kadar Tutar?” üzerine 242 yorum

 1. Sinan dedi ki:

  Merhaba,
  2012 Seat Leon Dizel aracım bir süre motor suyu eksiltmesinden sonra araç çalışması ile beraber yoğun beyaz ve kötü kokulu duman atmaktadır. Ara ara motor teklemesi de yaşadığım araçta conta yanması olmuş mudur? Ortalama maliyet ne kadardır?

  1. otoayar dedi ki:

   2012 Seat Leon Dizel aracınızda ki su eksilmesinden dolayı silindir kapak contası büyük ihtimalle zarar görmüş. Üst kapak sökülür, kapak kontrol edilir ve gerekli durumda rektefiye edilir. Sadece kapak taşlaması , işçilik yağı suyu vs tüm masraflarınız ortalama ustasına göre 3000 – 3500 TL arası tutabilir.

 2. Emir dedi ki:

  Ustam 99 model 1.6 ies honda civic araba sabah çalıştırdığımda radyatör kapağını açtığımda hafif buhar çıkması ve suda fokurdama var. Gaza bastığım zaman fokurdama fazlalaşıyor ve su atıyor. Araç yavaştan conta yakmaya mı başlıyor yoksa yandı bile mi? Ustaya gösterdim 4-5 liraya halledilebilir dedi. Eğer blokda çatlak vs yoksa conta ile kurtarır dedi fakat araçta çekiş düşüşlüğü yok gidişi felan iyi sabah tekleme yok. Ne diyorsunuz ustanın dediği gibi yeni mi başlıyor conta yanmaya ? Bir de hararet sanki 90 da iken 100 e gidip tekrar düşüyor dalgalanma oluyor gibi uzun yolda. Konu hakkında yorum yaparsanız sevnirimz.

  1. otoayar dedi ki:

   Bu gibi durumlarda conta problemi en sona atılmalıdır. Öncelikle soğutma sisteminde hava varmı kontrol edilmelidir. Termostatın açık kalma ihtimali kontrol edilmelidir. Birçok araçta fokurdama sorunlarının birçoğu radyatör kapağında oluşan arıza sonucu kaynaklanıyor. En ufaktan başlamak hem önemli hemde masrafsızdır. İlk olarak hava yapma ihtimali,termostat ve kapak değişimi denemek faydalı olabilir. Conta yanığı olsaydı çekiş kaybı, egzozda yoğun duman ve en önemlisi yağ-su karışımı olurdu. Bunlardan herhangi biri yoksa sorun başka yerde aranmalıdır.

 3. Hakan dedi ki:

  Selamun aleyküm ustam 2004 marea var aracda su vardi radyatör alt borudan kaciriyodu degistirdim antifriz koydum olanlar oldu borularda. Su kaçırmaları falan sora devirdaimini degistirdim sabah ilk calistirinca giy giy cırtlak bi ses geliyo devirdaimin oradan isininca kesiliyor sora araba surekli su eksiltmeye basladi yağda su yok suda yağ yok gordugum kadari ile eksozdada duman yok alt dewirlerde bayilma tekleme yok ama radyatör hortumu şişik sert yani ama su haznesi kapağını acinca yumusuyor acaba con tamidir bunu nasil anlarim bi yardim edermisiniz bana acaba

  1. otoayar dedi ki:

   Araç hava yapmış olabilir en basitinden. Antifiriz değişimi sonrası bu gibi durumlar olabilmekte. Su kaçağı tespit edilemediyse contada bulunan su kanallarında biraz deforme olmuş olabilir. Detaylı bir kontrol ile kaçaklar tespit edilmeli, görünür de kaçak yoksa son çare silindir kapak contasına bakılmalıdır.

 4. Ogün Güven dedi ki:

  Merhaba aracım 2006 punto dizel
  Bu sabah aracım geç çalıştı ve çok fazla duman attı biraz bekledikten sonra haraket ettim 2000 devir sonrası bayıldı ve bu arada inanılmaz duman attı hararet veya su eksiltme gibi bir durum yok nedeni ne olabilir

 5. Emrah muhtaroğlu dedi ki:

  Merhaba. 2006 Ford fiesta 1.4 benzinli aracim var. Aracimda hararet var. Hararet gostergede 110 115 e kadar cikiyor. Gaza bastığımda hararet 90 a dusuyor. Devirdaim degisti. Termostat degisti. Hararet musuru degisti bujiler kablolar su deposu kapagi hepsi degisti. Ama. Hararete cozum.Bulamadk. Ustalar artik conta demeye basladi hepsi dgstigi icin.Sizce sorun Nedir.? Conta ise fiyati nedir. Yardimci olursanz sevinirim

  1. otoayar dedi ki:

   Aracınız da çekiş kaybı, sabahları ilk çalışma da tekleme ve bol duman atma gibi sorunlar varsa contadan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Su eksiltmesi mevcut mu aracınız da? Hızlı giderken mi hararet düşüyor? Radyatör tıkanması durumunda araç harareti yükselmekte ve hızlandıkça önden havayı fazla almasıyla hararet düşebiliyor. Birde radyatör kontrolü yaptırabilirsiniz. Radyatörde de bir problem yoksa farklı bir usta teknik olarak tamamen incelemeli ve ona göre adımlar atılmalıdır.

   1. Emrah muhtaroğlu dedi ki:

    Dururken hareket ederken ckiyor hararet farketmiyor. Son 2 keredir gaza basmadm bakalm nereye kadar ckcak. Diye 110 civarına gldi dalgalandi yukarı asagi snra indi. Radyator 1 sene Oldu degiseli. Onuda dgstrdm. Baska sebepten dolayi. En son ustanin biri devirdaim contaya hava yaptriyor gibi birsey dedi. Ust kapagiSokmek gerek dedi

   2. Emrah muhtaroğlu dedi ki:

    Su eksiltme yag eksiltme yapmiyor duman filan yapmiyor.

    1. otoayar dedi ki:

     Ani hararet yükselişleri ve düşüşleri soğutma sisteminde bir hava olduğu anlamına da gelebilmektedir. Bunun da kontrolü sağlanmalıdır. Birde her zaman en ufak sorundan başlamakta oldukça fayda vardır. En son bakılan bir araçta hararet göstergesi sorunu tespit edilmişti ve müşteri conta yaptırmaktan kurtulmuştu. Farklı bir hararet müşürü ve hararet göstergesinin kontrolü sonucunda conta seçeneğine başlamak yararlı olabilir. Can sıkıcı bir durum. Geçmiş olsun.

 6. Serap dedi ki:

  Egea arabanın modeli 2017 model ticari taksi conta yakmış nekadar masrafı çıkarır bize

  1. otoayar dedi ki:

   Egea 2017 aracın sadece conta revizyonu ortalama 2500- 3500 TL arası tutabilmektedir.

 7. Erhan dedi ki:

  Chavrolet aveo 1.2 hb. Conta yanmış. Günahı nedir,? Tesekkurler

  1. otoayar dedi ki:

   Chevrolet aveo 1.2 hb aracınızın sadece conta revizyonu yapılacaksa eğer fiyatı kapak taşlaması, işçilik, yağı ve antifirizi 1500- 2500 TL arası tutabilmektedir.

 8. Selman dedi ki:

  Selamünaleyküm ustam
  2015 model dizel focus aracım var araç su eksiltiyor ve genleşme kabında aşırı basınç oluşuyor. Hararet göstergesi 90 C altında oynaklık yapıyor. Bir usta termostat değiştirdi sorun yine devam etti. Bazılarında conta yanmış diyor. Motorun performansında çalışmasında herhangi bir sıkıntı yok. Conta yaktıysa masraf ne olur

  1. otoayar dedi ki:

   2015 model dizel Focus aracınızın öncelikle teknik olarak komple incelenmesi gerekir. Eğer conta problemi varsa bunun ortalama ücreti genellikle 2000- 3500 Tl tutabilmektedir. Kapak revizyonu, işçiliği, yağı antifirizi ve yeni üst kapak contası ile beraber fiyatlar bu şekilde olmaktadır. Servisten servise göre de fiyatlar değişebilmektedir.

 9. Yılmaz dedi ki:

  1.9 2004 model doblo conta yaktı günahı çok mudur hocam?

 10. Mustafa dedi ki:

  Hocam merhaba fiat marea 2006 model arabam calistirdigimda atik su deposundan su kaynatiyor sorunu nedir conta yaktiysa masrafi ne kadar olur

  1. otoayar dedi ki:

   fiat marea 2006 model aracınız conta yanığından dolayı su kaynatması genellikle contanın ciddi derecede deforme olduğundan kaynaklanır. üst kapak sökülür , gerekli üst kapak düzenlemeleri yapıldıktan sonra yağı antifirizi ve işciliği ile ortalama 2500- 3000 Tl kadar masrafınız olabilir.

 11. Emirhan gc dedi ki:

  Eski 87 model reno conta masrafı nedir

  1. otoayar dedi ki:

   Aracınızın sadece conta değişimi ve gerekli işlemlerin yapılması ortalama 1300- 2000 TL arası tutabilmektedir.

 12. Anıl dedi ki:

  Ustam selamın aleyküm ben oto elektrik kalfasıyım yaşım genç BMW e46 aldım 2001 model benzinli manual araç su eksiltme yapıyor bi kaç hortumdan tamlattığını tesbit ettim ve kelepçeleri sıktım araçta
  Duman atma suya yağ karıştırma sıcak üflememe fan açmama su kaynatma veya hararet yok ama hortumlar çok şiş vaziyette ve araçtaki hortumlar basınçlı duruyor hala 3 günde bir 500 ml su alıyor rölantide dalgalanma yapıyor (bunu yaparken esp lambası yanıyor bundan kaynaklı büyük bir ihtimalle bunu suya bağlamıyorum ama arabanın böyle arabaların yabancısıyım) benim için çözüm yolu lütfen

 13. Ömer dedi ki:

  Selamlar ustam 2003 model daihatsu terios 1,3 motor benzinli tüplü kullanıyorum aracım başta 300-400 km de yaklaşık 1, 1,5 lt su eksiltiyordu bi kaç ustaya gösterdim tüp olduğu için normal dikkat et kontrol et dediler bazen hararet kırmızıya gelmemek kaydıyla hararet yaptı hemen dinlendirip suyunu tamamlıyordum İstanbuldan Van a geldim rolantide bazen düşmeler oluyordu gaz ayarıyla halletmiştik ancak şimdi özellikle rolanti dayanılacak gibi değil bazen 150 de takılıp kalıyor ancak genellikle istop edecek gibi rolanti düşürüyor su eksiltmesi de fazlalaştı 100km de 1 lt eksiltiyor yağda köpüklenme olmuştu ancak yağ değişiminden sonra olmadı acaba sorun nedir kesin üst kapak contası diyebilir miyiz?

  1. otoayar dedi ki:

   LPG’den dolayı belirttiğiniz su eksiltmesi olayı olmaması gerekir. Su eksiltme varsa ve herhangi bir kontrol de kaçaklar görünmüyorsa conta diyebiliriz. Rölanti dalgalanması, hararette bunun en belirgin sebepleri arasında yer almaktadır. Bazı yağlar köpüklenme yapabilmektedir. Kaliteli bir yağ kullanımında eğer contada bir sorun yoksa köpüklenme olmaz. Aracınız 100km’de 1 litre su eksiltmesi büyük bir sorunu işaret eder. İlk önce kaçaklar için bir kontrol yapılır. Eğerki motor kaputu altında bir kaçak yok ise ( hortumlarda, devirdaimde veay beyin taraflarında ) conta testi yapılır. Fakat üst kapak contası olma ihtimali yüksek gibi görünmekte.

 14. Serdar Özgür dedi ki:

  2001 model 4×2 Ford ranger conta yaktı. Tahmini kaça patlar bana acaba?

  1. otoayar dedi ki:

   2001 ford ranger sadece conta revizyonu ortalama olarak 3500- 4000 TL arası çıkabilmekte.

 15. Orhan dedi ki:

  2006 model 1.6 benzin/LPG li otomatik Ford Fiesta aracımı çok sıkıştırma halinde hararet yükseliyor tamirciye gösterdim hararet ve fan musurleri değiştirildi ama yine aynı sorun devam ediyor tekrar ustaya götürdüm baktı üst kapak contası yanmış dedi bu arada radyatör giriş tarafındaki su hortumu sıcak çıkış tarafındaki hortum soğuk denecek kadar ılık durumda oluyor bana masraf olarak 4500 ile 5000 TL arasında değişir diye söyledi (Us kapak contası, kapak taşlama, devirdayim, triger, siboplar değişecek) aracımda şu eksiltme yok radyatör suyuna yağ karışma, yağa şu karışma yok egsozdan beyaz duman atma yok acaba gerçekten conta yanma olayı varmı yokmu birde fiyat olarak uygun mu çıkartılan rakam

  1. otoayar dedi ki:

   Bu durumda aracınızda ilk olarak radyatör kontrol edilmelidir. Radyatör tıkanmasında bu tür hararet yükselme sorunu yaşanmakta ve birçok tamirci tarafından net anlaşılamamaktadır. Eğer aracınızda sabahları çalışmada zorlanma, suya yağ karışması, egzozda duman ve çekiş düşüklüğü yok ise contanızda bir problem yoktur. İlk baktırmanız gereken yer radyatör ve sonrasında termostat kontrolüdür.

  2. Emrah muhtaroğlu dedi ki:

   Merhaba. Benm aracimdada ayni durum var. Siz cozum bulabildiniz mi?

 16. Gaxi dedi ki:

  Ustam slm 2017 opel jkasa 36 km araçımda eksozdan su geliyordu ğeçfi servis normal bunltda olur dedi su tankında eksılme var çok degil fakat cam sıkıyor başka usta biraz kullan takip ed dedi conta yakmiş olabilir saygılat

 17. Zeynep ÖZKAN dedi ki:

  Merhaba aracım 2013 clio geçen hafta dağa çıkarken araç çekmemeye başladı zorla çıktım ama hararet göstergesinde bir değişiklik yoktu. Dönüş yolunda uyarı lambaları yandı. Açık bulduğumuz bir otoya girdik. Motor suyu tamamen bitmiş dedi. Kapağı bozukmuş. Doldurup havasını aldı. sık sık kontrol et dedi. Birkaç gün öyle kullandım. Bir parmak iki parmak azalma oldu. içim rahat etmedi. Kendi ustama götürdüm. Tüm kontrollerini yaptı. Hatta akşama kadar çalıştırdım bir sıkıntı görünmüyor dedi. Bende aracı aldım iki gün kullandım. Günde 100 km kadar yol gidiyorum düz ama. Bir azalma olmamıştı. Bu sabah işe geldiğimde kontrol edeyim dedim bir parmak kadar azalma olmuş. Ustayı aradım. Azalma devam ederse aracı getir motor sökülecek dedi. En az 4000 bin tutarmış. Conta yanmış olabilirmiş. Fiyat makul müdür. Başka ustaya gitmeme gerek var mı. Cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. otoayar dedi ki:

   Aracınızda su takviyesi sırasında hava kalmış olabilir. Azaldıkça radyatör kapağını açıp su eklemesi yapıp birkaç gün daha kontrol edin. Bazen bu gibi durumlar olmakta ve kullanıcıya sürekli takip edip, eksilme yaptığında tamamlamaları söylenir. Suyu tamamlandıktan sonra hala belirli ölçülerde su eksiltmesi oluyorsa ustanıza götürebilirsiniz. Vermiş olduğu fiyat günümüz standartlarında uygundur. Fakat biraz araştırma yaparak 3bine yapanı da bulabilirsiniz. Burada önemli olan ustanın tecrübe ve deneyimidir.

   1. Ozan dedi ki:

    S.a Clio 2 aracım var 2001 conta yanık taşlama filan olaca işçilikle beraber ne kadar tutar acaba

 18. Murat Tomtom dedi ki:

  Merhabalar ustam 2015 model trafic aldım aldıktan 2 gün sonra araç düz yolda hararet yapmaya başladı aracın ilk sahibi conta yaktığı için üst kapağıni komple değiştirmiş ustaya görürdüm conta yanık dedi başka bir ustada cuntada sorun yok devirdaim pompası dedi devirdaim pompasını ve hararet müşürünü orijinaliyle değiştirdim sonuç alamadım radyötör dediler değiştirdim eski radyötörü çok kötüydü son olarak kalörifer peteklerini temizlettim peteklerden çok kötü pilik ve balçık çıktı. Araçta su eksiltme yok yağa su suyada yağ kariştırmiyor beyaz dumanda atmıyor fakat hararet yaptığı zaman kalorifer ısıtma yapmıyor ve radyötör hortumu sertleşiyor ve fan uzun süre çalışıyor. bide 2500 devirde araç hafif bir durgunluk olup ondan sonra toparlıyor. 4 tane ustaya gösterdim biri contada dedi digerleri sorunu baska yerlerde aradi son olarak elektirik ci usta kalorifer petrollerinin bazıları tıkalı ondan olur dedi. Aracın devirdaimini sağladığım zaman hiç hararet yapmıyor ve kalorifer ısıtma yapmıyor bunun için kalorifer petrollerine giden hortumları pompalamam gerekiyor ozaman düzeliyor ustam arabamın bu sandıklarıma göre conta sorunu varmı tesekkürler

  1. otoayar dedi ki:

   Termostat kontrol edildi mi ? Üst kapak değişimi sırasında kalitesiz conta veya fazla sıkılmış olabilir. Hortumlar çok sertleşiyorsa conta da bir arıza olabilir.

   Detaylıca incelenmesi gerekir. Güvenliğiniz bir usta veya servis sorununuzu çözecektir.

 19. MKMK dedi ki:

  Merhaba Daihatsu Applause 90 model aracım var bu tip eski modellerde conta yanması olması durumunda olası masrafı öğrenebilir miyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir