Bakım Onarım 13.736 0

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Masrafı ne Kadar Tutar?

Araçların conta yakması birçok sebepten dolayı gerçekleşir.Buna araç kullanım tipinden tutunda yağsız susuz binme gibi durumlar da eklenir.Her zaman çok devirli araç kullanıyor ve aracı çok yoruyorsanız contanın deforme olması kaçınılmaz olacaktır.Conta neden yanar,ne gibi durumlarda yanar şimdi açıklıyoruz.

Genleşme kabı açılır.Suda sarımtırak bir renk veya köpüklenme bulunuyorsa conta kaçırıyor demektir.Bu durumda motor yağına su katacaktır.

Motor yağ çubuğu çekilir.Bu olması gerekenden farklı ise ve akışkansa ve su karışmış gibi durum varsa conta hasarlı demektir.

Motor sabah soğuk havalarda tekleme ve sarsıntı ile çalışıyorsa silindire su kaçırıyor demektir.Bu sorun 2 dakika düzelir fakat contanın hasarlı olduğu gerçeğini değiştirmez.

Araçta çözülemeyen su kaçağı varsa,herşey kontrol edildiyse contadan kaçırıyor olabilir.

Aracın sık sık harareti yükselir ve su kaynatma derecesine gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Debimetre Arızası Nasıl Anlaşılır? (MAF Sensörü Arızası)

Rölantide sürekli sarsıntılar oluşur.Hatta bazen istop edecek seviyeye kadar ulaşır.

Aracım Conta Yaktı,Masrafı ne kadar tutar?

Conta yanması hemen yaptırıldığında düşük ücretler ile halledilmektedir.Fakat uzun süre conta yanık araca binildiyse bu masraf uzayıp gidecektir.Standart bir araçta silindir kapak taşlama ücreti 100 , 150 lira arasında değişir. İşcilik ücreti ortalama 300-400 arasıdır. Toplamda yağ ile birlikte conta yanığı masrafı 500 liraya kadar çıkabilir.

Cantası Yanık Aracı Kullanmaya Devam Etmek Doğru Mu?

Panik yapmayın.Hemen araçtan inip motor kaputunu açın ve eksilmiş suyu tamamlayın. Bu şekilde gideceğiniz yere kadar 5 dakika bir kontrol ederek gidebilirsiniz.Tabi bu durumlar acil durumlar için geçerlidir. Aracınızı bir oto servisine kadar bu şekilde götürebilir ve onarılmasını isteyebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir