Bakım Onarım 26.604 58

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Masrafı ne Kadar Tutar?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Araçların conta yakması birçok sebepten dolayı gerçekleşir.Buna araç kullanım tipinden tutunda yağsız susuz binme gibi durumlar da eklenir.Her zaman çok devirli araç kullanıyor ve aracı çok yoruyorsanız contanın deforme olması kaçınılmaz olacaktır.Conta neden yanar,ne gibi durumlarda yanar şimdi açıklıyoruz.

Genleşme kabı açılır.Suda sarımtırak bir renk veya köpüklenme bulunuyorsa conta kaçırıyor demektir.Bu durumda motor yağına su katacaktır.

Motor yağ çubuğu çekilir.Bu olması gerekenden farklı ise ve akışkansa ve su karışmış gibi durum varsa conta hasarlı demektir.

Motor sabah soğuk havalarda tekleme ve sarsıntı ile çalışıyorsa silindire su kaçırıyor demektir.Bu sorun 2 dakika düzelir fakat contanın hasarlı olduğu gerçeğini değiştirmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Araçta çözülemeyen su kaçağı varsa,herşey kontrol edildiyse contadan kaçırıyor olabilir.

Aracın sık sık harareti yükselir ve su kaynatma derecesine gelir.

Rölantide sürekli sarsıntılar oluşur.Hatta bazen istop edecek seviyeye kadar ulaşır.

Aracım Conta Yaktı,Masrafı ne kadar tutar?

Conta yanması hemen yaptırıldığında düşük ücretler ile halledilmektedir.Fakat uzun süre conta yanık araca binildiyse bu masraf uzayıp gidecektir.Standart bir araçta silindir kapak taşlama ücreti 100 , 150 lira arasında değişir. İşcilik ücreti ortalama 300-400 arasıdır. Toplamda yağ ile birlikte conta yanığı masrafı 500 liraya kadar çıkabilir.

Bazı marka modellere örnek vermek gerekir ise conta yakma masrafları alttaki gibidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Pert Kayıtlı Araç Trafiğe Çıkabilir mi?

Conta yakma masrafları 2020 yılına göre alttakine yakın fiyatlardır.

Hyundai accent conta yanması masrafı = 2500 TL
Mazda 323-626 conta yakma masrafı 2500- 3000 TL
Renault Megane 1-2-3 Conta yakma masrafı 3000- 3200 TL
Peugeot 106, 206, 306 conta yanması masrafı 3000 TL civarındadır.

Cantası Yanık Aracı Kullanmaya Devam Etmek Doğru Mu?

Panik yapmayın.Hemen araçtan inip motor kaputunu açın ve eksilmiş suyu tamamlayın. Bu şekilde gideceğiniz yere kadar 5 dakika bir kontrol ederek gidebilirsiniz.Tabi bu durumlar acil durumlar için geçerlidir. Aracınızı bir oto servisine kadar bu şekilde götürebilir ve onarılmasını isteyebilirsiniz.

Yorum kısmından Marka Model bilgisi vererek aracınızın conta yakma masrafı için fiyat alabilirsiniz.

 

“Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Masrafı ne Kadar Tutar?” üzerine 58 yorum

 1. sadık dedi ki:

  1998 toyota rav 4 aracım normal yolda hararet yapmıyor rampa da yada sıkıştırınca hararet yükseliyor conta yanmış olabilirmi

  1. otoayar dedi ki:

   Öncelikle su seviyesini kontrol edin, antifirizli olmasına özen gösterin. Sonrasında radyatörde tıkalılık varmı, radyatör fan hızı yeterlimi kontrol edilmelidir.

   Eğer sadece rampalarda yükseliyorsa olk bakılması gereken yer devirdaim pompasıdır. Zorlayınca yetişemiyor olabir ve benzeri sorunu yaşayan birçok araçta devirdaim arıza sorunu ortaya çıkmaktadır.

 2. Serap dedi ki:

  2001 model 206 aracım var hararet sikayeti ile tamirciye görürdüm fan motoru dedi değiştirildi şu haznesi busur değiştirildi sonrasında conta yanmış dedi bu yapilanlar disinda maliyeti ne olur

  1. otoayar dedi ki:

   2001 model Peugeot 206 aracınız çabuk soğutulması için fan motoru değiştirilmiş. Anladığım kadarıyla hala hararet yapmaya devam ediyorsa rektefiye görmesi gerekiyor. Bunun da maliyeti üst kapak da sorun yoksa 1200-1500 arası, eğer kapakta işlem görecek olursa 2500-3000 tl civarında servise göre ücret çıkabilir.

 3. Fatih dedi ki:

  Aracım megan 1 coupe araç çalişir vaziyetteyken su deposundaki su hareketleniyor ve kapaktan sızıyor devirli kullanirsam hararet yapmiyor ve aracta motorda sarsıntı var sorun ne olabilir 550 km yolda 2kez yarım yarim toplam bi su deposu su eksiltti

  1. otoayar dedi ki:

   Bu gibi durumlarda ilk önce su depo kapağı değiştirilmelidir. Kapaklar basıncı atabilmek için tasarlanmışlardır ve bu özelliğini kaybettikleri zaman problem çıkartabilmektedirler.
   Sonrasında ise devirdaim su pompası kontrol edilmelidir. Suyun nerden eksildiğini takip etmelisiniz.
   Fan müşürü ve termostat kontrolü yapılmalıdır. Herhangi bir megan ustası sorununuza çözüm sağlayacaktır.

 4. Sefa dedi ki:

  Merhabalar 2000 model Ford Maxi aracım conta yaktı tahmini masrafi ne kadar olur

  1. otoayar dedi ki:

   2000 model Ford Maxi otomobilin motor rektefiye ücreti ortalama 9-11 BİN TL arası tutabilmektedir.

 5. Zafercim dedi ki:

  Merhaba iyi günler 2000 model w163 320 aracım bi süredir su eksiktiyordu , anladığım kararı ile conta yanmış maliyeti ne kadar olur acaba

  1. otoayar dedi ki:

   2000 model w163 320 model aracınızın conta masrafı kapak durumuna gore değişebilir. Ama sadece conta ücretini söylemek gerekirse minimum 2500tl tutabilir.

 6. burak dedi ki:

  2001 model kartal var. 2 hafta önce devirdaim pompasını değiştirdim. 5 gün önce radyatörde çatlak ve paslanmalar olduğu için Radyatörüde değiştirdim. Ama normalde ben harareti 70-80 arası kullanırken araba yorulmamasına rağmen çok rahat 90ları görür oldu. Sonra Müşürden şüphelendim ve arabama herhangi bir gaz uygulaması yapmadan rölantide evimin önünde çalıştırdım 70in hemen üstüne çıkar çıkmaz fan devreye girdi. Müşürde de sorun gözükmüyor. Fakat radyatörde su kalmıyor su haznesinde birikiyor su. Sizce Conta yakmış olabilir miyim ?

  1. otoayar dedi ki:

   Öncelikle devirdaim ve radyatör değişim sonrasında bu sorunun çıktığı ortada. Su havası alınmadıysa hararet yükselmesi normaldir. Öncelikle araçta hava varmı yokmu onun kontrol edilmesi gerekir. Bundan sonra tekrar aynısı oluyorsa termostat değişimi yapınız.

 7. Samet dedi ki:

  91 model dogan L 15dkkada 1hararelete kalkıyor devirlide kullansam aynı yormuyorum aracı gene hararete kalkıyor conta yakmış olabilirmi

  1. otoayar dedi ki:

   Bu gibi durumlarda ilk bakılacak yerler termostat, devirdaim ve fan müşürüdür. Bu parçalar normal bir şekilde çalışıyorsa aracınız conta yakmıştır. Kısa sürede hararet belirtisi conta yanığıyla ilgilidir.

 8. faraday dedi ki:

  2013 model fiorino 1.4 benzin-lpgli aracın radyatör suyu koyu kivamda kahverengi bir hale geldi. araci yağ seviyesi azalıyor. yağ seviyesini takip ediyorum. aracın conta yaktıni kesin olarak söyleyebilirmiyiz. tamir olaeak nerden baslamaliyiz. masraf nekadar çıkar. teşekkür ederim.

  1. otoayar dedi ki:

   Şuan ki yazılana göre kesin conta yakmış diyemeyiz. Fakat conta yanığının masrafı 2013 model fiorino 1.4 aracınız için yaklaşık olarak sadece conta değişimi 1500-2000 arasında tutar. Kapakda sorun var ise ve rektefiye olacak ise fiyat artabilir.

   1. faraday dedi ki:

    tamirci arkadaşa sorduğumuzda kesin conta yakmış diyor. Başka sebeb ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir