Motor Rektefiye Fiyatları 2023 Güncel

Otomobillerin üzerindeki motorlar belirli kilometrelerde ve kötü kullanım şartlarında eskiyebilmektedirler. Yıpranmakta olan bu motorlar artık eskisi gibi çalışmamaya ve bazı sorunlar çıkarmaya başlarlar. Motor yenileme fiyatları 2023 yılında, geçmiş yıllara göre biraz daha artmaktadır. Motor rektifiye fiyatları her zaman dolar kuruna bağlı olduğu için parça fiyatlarına bağlı olarak artar veya azalabilir.

Motor Rektefiye nasıl yapılır?

Otomobilde bulunan motor üzerindeki eskimiş tüm parçaların yenisiyle değiştirilme işlemine verilen isme rektefiye denir. Buradan da anlaşılmaktadır ki rektefiye işlemi eskiyen parçaların yenisiyle değiştirilerek yapılır. motor rektifiye, motor yenileme işlemleri profesyonel eller tarafından yapılmalıdır.

Motor rektefiye istiyorsa bunu ustanıza gösterebilir ve fiyat araştırması yapabilirsiniz. Unutmayın ki her km’si yüksek araç da rektefiye olacak değildir. Kimi araç çok düşük kilometrelerde dahi rektefiye ister hale gelebilmektedir. Ucuz motor rektefiye tercih ederken , firmayı iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Genellikle piyasanın çok altında yapılan ucuz motor yenileme işlemleri hiç sağlıklı olmamaktadır. İnternetten araştırma yaparken aracınız dizel ise; dizel motor rektefiye fiyatları 2023 benzeri kelimeler ile araştırma yapabilir ve karşınıza çıkan firmaları arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Araç rektefiye fiyatları
Motor rektefiye ücretleri

Motor rektefiye fiyatları 2023

2023 yılında Motor Rektefiye Kaça Mal Olur?  Motor rektefiye ne kadar tutar sorusuna cevap vermek oldukça zor. Bu rakamlar araç markasına ve modeline göre değişiklik göstereceği için ortalama bir fiyat verilmez. Fakat şunu da belirtmek isteriz ki;
Günümüzde en basitinden Tofaş markasına ait şahin-doğan gibi eski araçların rektefiye işlemleri ortalama olarak 15000 ile 30.000 Türk lirası tutabilmektedir.

BMW E30-E36 1989-1991 Motor rektifiye fiyatları 20000- 30000₺
Tofaş ( Şahin, Doğan, Kartal ) motor rektefiye fiyatları16.000 – 20.000 ₺
Hyundai ( Era, Accent , Elentra, Gez ) motor rektefiye fiyatları14.000 – 20.000 ₺
Mazda ( 323,  626 ) motor rektefiye fiyatları18.000- 22.000 ₺
Fiat ( Uno, Tipo ) motor rektefiye fiyatları12.000 – 20.000 ₺
Skoda ( Favorit, Felicia, Forman ) motor rektefiye12.000 – 22.000 ₺
Lada Samara motor rektefiye13.000 – 24.000 ₺
Lada Niva motor rektefiye fiyatları12.000 – 14.000 ₺
Opel Vectra, Astra Rektefiye fiyatları20 000 – 30000 ₺
Mercedes 1980-2001 motor rektefiye fiyatları20000 – 35000 ₺
1.5 dci motor rektefiye fiyatlarıSorunuz
Renault 19 motor rektefiye fiyatları18.000-29.000 ₺
Tempra sxa motor rektefiye fiyatları18.000-28.000 ₺

Ford, Fiat , Mazda, Peugeot, Mercedes, Seat, Range Rover, Lada, Skoda, Linea, Albea, Fabia motor rektefiye fiyatlarını öğrenmek icin yorum kısmına ulaşabilirsiniz.

Motor Rektefiye İşlemenin Riski Var mıdır?

Bu iş oldukça düzen ve titiz gerektiren bir iştir. Dolayısıyla işinin ehli bir servis-usta ile çalışmanız gereklidir. Amatör kişiler tarafından yapılan motor yenileme işlemleri ileride oldukça masraf çıkartabilir. Tecrübeli ve deneyimli firmaları seçerseniz ve en önemlisi sadece kullandığınız markaya ait araçları yapan kişiler ile çalışırsanız her zaman memnun kalırsınız.

Rektefiyede hangi parçalar değişir

Eskimekte olan parçaların tek tek listesi çıkartılır ve hepsi sıfır parçalar ile değiştirilir .Bu sayede aracınızı güvenli bir şekilde yıllarca kullanabilirsiniz. Her motor rektefiyesin de tam anlamı ile sağlıklı bir onarım olması için alttaki parçaların değişmesi şarttır. Bu şekilde kaliteli bir işçilik ile onarım gerçekleşirse araç oldukça uzun ömürlü olur.

Motor bloğu
Contalar
Krank mili
Piston kafası
Eksantrik mili
Segmanlar
Manifoldlar
Yaylar
Rulmanlar
Silindir kapağı
Kayışlar
Dişliler
Piston kolu (Biyel kolu)
Eksantrik mili
Supablar

Motor rektefiye sonrası performans

Motor yenileme sonrası  kullanımda oldukça şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Rektefiye öncesi performansını yitirmiş olan araç, artık fabrikasyon seviyesine geri gelmiş ve performans konusunda oldukça tatminkar olmuştur.

1.3 multijet motor rektefiye fiyatları

En çok tercih edilmekte olan 13.mjet motorlar oldukça ekonomik ve rektifiyeside zorlu değildir.  Bu motorların ömrü oldukça uzun sayılmaktadır ve kullanım olarak sakin tercih edildiğinde uzun kilometreler gidebilmektedir. 1.3 dizel multijet motor rektefiye fiyatları için yorum kısmını kullanarak sorabilirsiniz. Multijet motor yenileme fiyatlarını gün içerisinde öğrenebilirsiniz.

Modellere Göre Motor Rektifiye Fiyatları

Hyundai i2020000 – 30000 TL
Dacia Sandero17000- 25000 TL
Mitsubishi Space Star13000 – 23000 TL
Peugeot J-9 12000 – 22000 TL
Hyundai Getz12000 – 22000 TL
Volkswagen Scirocco 1.4 TSI Sportline18000 – 30000 TL
Hyundai Accent era12000 – 22000 TL
Opel Astre 1.3 CDTI Essentia15000 – 25000 TL
Fiat Doblo10000 – 25000 TL
Volkswagen Passat19000 – 32000 TL
Motoru revize edilmiş araç alınır mı?

Rektefiye işlemi ne kadar sürer?

Rektefiye işlemi aracın marka ve modeline göre değişik sürelerde tamamlanmakla birlikte bu tür işlemler ortalama 3 ile 5 günde tamamlanmaktadır. Motor rektefiye işleminin son derece titiz bir işlem olduğu bilindiğinden alanında uzman olanlar tarafında hayata geçirilmesi şarttır. Ancak bu sayede tam olarak istediğiniz etkiye sahip bir şekilde bu tarz işlemlerin hayata geçirilmesi mümkün hale gelecektir. Böylece aracınızdan daha üst düzeyde bir performans elde etmeniz mümkün olacaktır.

Motor rektefiye işleminde aracınızın performansının üst düzeyde bir etkiye sahip olması hedeflenmektedir. Burada doğru bir biçimde hayata geçirilen rektefiye işlemi; motordan hem daha üst düzeyde bir performans elde etmenizi hem de motorunuzun daha uzun ömürlü olmasını mümkün kılacaktır. Bu tür işlemler; motor silindiri, pistonu ve yakıt sistemi gibi parçalarının gerekli düzenlemelerinin yapılması işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rektefiye işlemi ne kadar sürer?

Motoru revize edilmiş araç alınır mı?

Elbette ki motoru revize edilmiş araçlar alınabilir. Hatta bu araçlara güven içerisinde binmeniz de mümkün olur. Tabi ki motoru revize edilmiş bir araca güvenli bir şekilde binmek için birtakım koşulların sağlanması da şarttır. Mesela revize işleminin mutlaka garantili bir işlem olmasına dikkat edilmesi şarttır. Yine bu tarz bir revize işleminin profesyoneller tarafından hayata geçirilmesi gerekir.

Motor revize işlemi titiz bir çalışma sürecini beraberinde getirir. Yine motor revizesinin pek çok farklı parçanın revizesini içerdiğini unutmamak gerekir. Burada motorun bir tek sistemden oluşmadığını dikkate almakta fayda vardır. Bir de motor yenileme işleminin farklı bağlantılardan ve mekanizmalardan meydan geldiğini unutmamakta fayda vardır. Ancak bu sayede yenileme işleminin üst düzeyde bir kalitede hayata geçmesi mümkün olacaktır.

Motor rektifiye yapılınca km sıfırlanır mı?

Motoru bitik araç muayeneden geçer mi?

Muayene işleminde bir aracın genel durumu dikkate alınmaktadır. Yine muayene işleminde aracın mekanik aksamında herhangi bir sorunun bulunup bulunmadığına bakılmaktadır. Dolayısıyla motoru bitik olan bir aracın muayeneden geçmesi olanaksızdır. Bu durum sadece motor için değil diğer farklı aksamlar için de geçerlidir. Mesela bir aracın balataları bitikse bu aracın da muayeneden geçmesi imkansızdır.

YouTube video

Aracınızın frenleri tutmuyorsa ya da tescil edilen bilgilerle aracın mevcut durumu uyuşmuyorsa aracınız muayeneden geçemez. Ayrıca bir aracın muayeneden geçmesi için kaportasında herhangi bir sorununun bulunmaması gerekir. Ön camlarda görüşü etkileyen bir çatlağın bulunması da muayeneden geçmenize engeldir.

Motoru bitik araç muayeneden geçer mi?

Motor rektifiye yapılınca km sıfırlanır mı?

Bir aracın motoru rektifiye yapılınca aracın kilometresi sıfırlanmaz. Çünkü bir aracın kilometre sayacı sadece aracın motorunun kullanıldığı süreyi göstermez. Bununla birlikte aracın diğer parçalarının da kullanıldığı kilometrenin hesaplanmasında aracın km bilgisi bilgi vermektedir. Dolayısıyla aracınızın motorunu yenilediğiniz zaman aracınızın kilometresi de sıfırlanmaz.

Motor rektifiye işlemi sonrasında araçların performansında üst düzeyde bir etki ortaya çıkmaktadır. Motor yenilendiği zaman aracın motor ömrü uzamaktadır. Şayet aracınız benzinli bir araçsa ve motorunuzu sıfırladıysanız; ortalama 500 bin kilometre kadar aracınızı kullanabilirsiniz. Yine aracınız dizel bir araçsa böyle durumlarda da motor ömrünüz ortalama 600 bin kilometre olacaktır.

Motor rektefiye kasko karşılar mı?

Rektefiye isteyen motor nasil anlasilir?

Bir aracın motorunda sıra dışı sesler geldiği zaman zaten bir aracın motorunda bir sıkıntı olduğuna dair şüphelenmeye başlarız. Bundan dolayı bir araç satın alacağımız zaman ilk önce aracın motor sesine dikkat ederiz. Esasında kendi aracınızın motorunun bitip bitmediğini daha pratik bir şekilde anlayabilirsiniz. Çünkü aracınızın genel çalışma rutinini biliyorsunuzdur. Dolayısıyla motordan gelen farklı sesleri daha iyi bir şekilde ayırt edebilirsiniz.

Genel olarak bir aracın motorunun rektifiye istediğini aracın yağ yakıp yakmadığını anlayarak öğrenebilirsiniz. Şayet araç belirgin bir şekilde yağ yakmaya başlamışsa artık bu motorun bitmek üzere olduğuna dair bir işaret vermektedir. Bir de motorunuz hem sarsıntılı hem de düzensiz bir şekilde çalışıyorsa bu da motoru rektifiye istediğini anlamına gelir.

Rektefiye isteyen motor nasil anlasilir?

Motor rektefiye kasko karşılar mı?

Kasko yaptırdığınız zaman imzaladığınız sözleşmede ödeme koşulları vs bulunmaktadır. Genel olarak aracınızın bakım ve kontrollerini düzenli olarak yapmazsanız böyle bir durum sonucunda aracınızda motor yatak sarması gibi sorun yaşarsanız kasko bir ödeme yapmayacaktır. Çünkü bu tarz arızalar; sigorta teminatlarının dışında yer almaktadır.

Şayet aracınızın düzenli olarak bakımını yaptırmışsanız ancak kullanıcının müdahalesi dışında aracınızın motorunda bir sorun yaşarsanız; böyle durumlarda kaskonuz masrafınızı karşılayacaktır. Sonuç olarak motor rektifiye yaptıracağınız zaman bu sorun sizin dışınızda gelişen bir olaydan kaynaklanmışsa böyle durumlarda kasko giderinizi karşılayacaktır.

Komple motor yapıldı ne demek?

Motor bitik olduğu nasıl anlaşılır?

Bir motorun bitik olduğunun anlaşılmasında en kritik belirti, aracın yağ yakıp yakmamasıdır. Bir araç yağ yakıyorsa ve bu belirgin bir şekilde devam ediyorsa o aracın motorunun bitmek üzere olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca motorun çalışma düzeni bozulmuşsa ve gürültülü bir şekilde çalışmakla birlikte titreme yapıyorsa böyle durumlarda motorun bitik olma ihtimali bulunmaktadır. Ayrıca;

 • Külbütör kapağına baktığınız zaman yanık yağ dumanı görürseniz, motor bitmiştir
 • Motor yağ çubuğunu kontrol ettiğiniz zaman yağ sıçraması varsa motor sorunludur
 • Motor yağ kapağını açtığınız zaman duman ya da buhar çıkıyorsa motorda ciddi sorun vardır
Motor bitik olduğu nasıl anlaşılır?

Komple motor yapıldı ne demek?

Komple motor yapımı, motorun tamamıyla rektifiye edilmesidir. Bu tür işlemler motorun tamamıyla sökülmesini ve baştan sona yenilenmesini içermektedir. Komple motor yapımı söz konusu olduğu zaman arızalanmış olan motorun sökülmesi ve dağıtılması gündeme gelmektedir. Bu sayede motorda eskimiş olan ve değiştirilmesi gereken parçalar yenisiyle değiştirilmelidir.

Motor yenileme işlemi sadece motor kısmında ibaret değildir. Motorla bağlantısı bulunan diğer aksamların uyumlu bir hale getirilmesi, var olan eskimiş parçaların değiştirilmesi de bu kapsamda yapılmaktadır. Sonuç olarak komple motor yapımı işlemi söz konusu olduğu zaman karşımıza tam olarak titiz bir süreç çıkmaktadır. Bu sürecin profesyonel bir şekilde yönetilmesi şarttır.

Motoru komple değişen araba muayeneden geçer mi?

Motorda üfleme ne anlama gelir?

Motorda üfleme söz konusu olduğu zaman esasında motorun yağ yaktığı anlamına gelir. Çünkü halk arasında motor üfleme olarak isimlendirilen olay aracın yağ yakmasıyla doğrudan ilgilidir. Bu tür sorunlar genel olarak motorun yıpranmasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman olabildiğince seri bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Özellikle ikinci el araç satın alacağınız zaman aracın motorunun sorunsuz olarak çalışmasına dikkat etmek durumundasınız. Bu aşamada motorda bir üfleme sorunu varsa böyle durumlarda maliyetli tamiratlardan da söz edebiliriz. Dolayısıyla bir araçta motor üfleme sorunun var olması demek; maliyetli sorunları da beraberinde getirmektedir.

Motorda üfleme ne anlama gelir?

Motoru komple değişen araba muayeneden geçer mi?

Evet, bir aracın motoru komple değişmişse ve sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa böyle bir durumda aracın muayeneden geçmesinde herhangi bir sorun yaşanmaz. Ayrıca motoru komple değiştirdikten sonra muayene süreniz varsa tekrar aracınızı muayeneye götürmenize gerek yoktur.

Sonuç olarak motor rektefiye işlemi söz konusu olduğu zaman karşımıza her zaman geniş kapsamlı işlemler çıkar. Dolayısıyla bu tarz bir tamir işleminin alanında uzman olanlar tarafından yapılması şarttır. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayacak bir şekilde motoru komple değiştirmek dahil pek çok farklı işlemin üst düzeyde bir kalitede hayata geçirilmesi mümkün olacaktır.

“Motor Rektefiye Fiyatları 2023 Güncel” üzerine 2.391 yorum

 1. HAYIRLI İŞLER.C200D MERCEDES 2016 MODELŞASE NO :WDD2050371R204474
  MOTOR YAĞ YAKIYOR.KAÇ LİRAYA REKTEFE YAPTIRABİLİRİM.

  Yanıtla
 2. merhaba kolay gelsin iyi çalışmalar, hayırlı işler
  doblo d2 2006 model 1,9 multijet rektefiye fiyatını öğrenebilir miyim?

  Yanıtla
 3. Ford Fiesta 2003 1.4 TDCİ motorda üfleme ve yağ çubuğundan üfleme ve yağ atıyor ne kadara motor tamiri yapılır

  Yanıtla
 4. Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederiz. Aracım Peugeot 206 HDI dizel 2006 model motor kapağını açınca ve gaza basınca Duman ve birkaç sıçrayan yağ parçası görüyorum fakat çekiş fena değil.. rektifiye gerekir mi ücret ne ortalama ne çıkar.

  Yanıtla
Yorum yapın