Termostat Açık Kalırsa Ne Olur?

Bir otomobilde en önemli parçalar arasında termostat yer almaktadır. Termostat adındaki bu parça soğutma sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Arızası durumunda istenmedik sorunlar meydana gelir ve bu durum fark edilmez ise motorda ciddi hasarlar ortaya çıkar. Termostat açık kalması durumunda ayrı sorunlar, termostat kapalı kalmasında ise daha ciddi sorunlar ortaya çıkar. Termostatın açık veya kapalı kaldığını teknik bir takip sonrasında öğrenebilirsiniz.

Araçta termostat açık kalırsa ne olur

Araçlarda termostat sisteminin açık kalması durumunda bir takım belirtiler olacaktır. Termostatlar ucuz bir parçadır ve yılda bir kere değiştirilmesi önerilmektedir. Özellikle araç çok uzun süredir hareket etmedi ise termostatın arıza yapma ihtimali çok artacaktır. Termostat açık kaldığında bir takım sorunlar meydana gelir. Bunlar:

  • Araç kaloriferi ısıtmaz hale gelir
  • Araç hararet göstergesi sürekli düşük seviyede gösterir
  • Motor sıcaklığı artmadığı için yakıt tüketimi artar
  • Motor çalışma sıcaklığına ulaşamadığı için parçalar daha çabuk aşınmaya başlar
  • Motor sürekli düşük sıcaklıkta çalışacağı için arıza lambası yakabilir.

Araçta termostat kapalı kalırsa ne olur

Termostat sistemi yukarıda bahsettiğimiz gibi bozulabilecek bir parçadır. Özellikle yan sanayi termostatlar çok ucuzdur ve ömürleri de çok az olabilmektedir. Bu yüzden her zaman kaliteli malzeme almaya özen gösterilmelidir. Özellikle termostat gibi aracın en önemli parçalarından biri ise kesinlikle orijinal ve muadil ürünlerini almak her zaman en iyi yöntem olacaktır. Termostat kapalı kaldığında aracınız da anında fark edeceğiniz bir takım arızalar yaşanacaktır. Bunları sizler için sıralayalım.

  • Termostat kapalı kaldığında araçta sıcaklık yükselecektir.
  • Sürekli kapalı kaldığı için soğuk su transferi yapılamayacak ve araçta ciddi hararet yükselmesi olacaktır.
  • Kısa sürede hararet yapmasına neden olacaktır.
  • Termostatın kapalı kalması sonucunda araç conta yakabilir ve ciddi masraf ortaya çıkabilir.
termostat kapalı kalırsa ne olur?

Termostatın kapalı kaldığı durumlarda hararet göstergesi anında yükseleceği için fark edilmesi oldukça kolay olacaktır. Fark edilmesi durumunda anında servis ve ustanız ile iletişime geçmeniz gerekir. Araçlarda termostatın açık veya kapalı kalması ciddi bir sorundur. Her bakımda kontrol edilmesi gereken yerlerden birisidir. Açık kaldığında ve kısa sürede fark edildiğinde masraf çok olmasa da kapalı kaldığında sonuçlar çok ciddi çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda araç motoru aşınmakta ve hararet sonucu yüksek masraflar ile kullanıcının bütçesi zarar görebilmektedir.

Termostat ayarı nasıl olmalı?

Araç termostatı bozuk olduğunu nasıl anlarız?

Soğutma sorunu olan bir arabanız varsa, termostatı bozulmuş olabilir. Termostat, gerektiğinde soğutma sıvısının motora ulaşmasını sağlamak için soğutma valfini açıp kapatmaktan sorumludur. Aracınız aşırı ısınıyorsa, düşük olmadığından emin olmak için soğutma suyu seviyesini kontrol edin. Şayet soğutma suyu doluysa, termostatla ilgili bir sorun olabilir. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde aracınızı tamirciye götürmenizde fayda vardır.

Araç termostatı bozuk olduğunu nasıl anlarız?

Termostat açmadan fan açar mı?

Arabanızın termostatının değiştirilmesi gerekip gerekmediğini merak ettiğinizde kontrol etmeniz gereken bir diğer şey de, ısıtma sisteminizi açmadan fanın çalışıp çalışmadığıdır. Bu size termostatınızın bozulup bozulmadığına dair bir ipucu verebilir. Yapmanız gereken ilk şey, kaloriferi veya klimayı açtığınızda arabanızın fanının açılıp açılmadığını kontrol etmektir. Bu işlevlerden herhangi biri devredeyken fanınız çalışmıyorsa bu, soğutma sisteminde dahili bir sorun olduğunun ve termostatın kötü olması gerekmediğinin bir göstergesi olabilir. Ancak, devreye girdiğinde çalışıyorsa ancak siz iki işlevi de kapatana kadar durmuyorsa, termostatınızda bir sorun olabilir.

Termostat açmadan fan açar mı?

Termostat yüzde kaç tasarruf sağlar?

Termostat yüzde 5 ile 15 arasında tasarruf sağlamaktadır. Termostatınızın tasarruf etmesi için ilk önce düzgün çalışıyor olması gerekir. Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey, aracınızın hararet göstergesinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Yüksek bir sıcaklık gösteriyorsa veya hiç sıcaklık değeri göstermiyorsa termostatınız yerine göstergenizde veya sensörünüzde bir sorun olabilir. Böyle bir durumda sensörünüzdeki sorununuzu giderdiğiniz zaman termostat size tasarruf sağlamak konusunda ideal bir etkiye sahip olacaktır. Bu aşamada sensörünüzü değiştirmenizi öneriyoruz.

Termostat yüzde kaç tasarruf sağlar?

Termostat ayarı nasıl olmalı?

75 ile 89 arasındaki termostat ayarı normal bir değerdir. 85 üzerindeyse termostatınız açılır. Şayet sıcaklık değeri 95 ve üzeri olursa bu aracınızın motoruna ciddi anlamda bir sorun yaşatacaktır. Böyle bir sıkıntı yaşamamak için aracınızın termostatı düzenli ve sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır. Peki, termostatının durumu nasıl anlaşılır? Araba soğukken termostatınızın ne kadar etkili olduğunu kendiniz hissedebilirsiniz. Motoru çalıştırın ve yaklaşık beş dakika rölantide bırakın. Rölantideyken, arabanın içindeki ısıyı dağıtmaya yardımcı olmak için tüm pencereleri ve kapıları açın. Ardından gösterge bölümüne bakın. Şayet ibrelerin hiçbirinde hareket olmadığını görürseniz, bu termostatınızın düzgün çalışmadığı anlamına gelir.

Yorum yapın