Termostat Açık Kalırsa Ne Olur?

Bir otomobilde en önemli parçalar arasında termostat yer almaktadır. Termostat adındaki bu parça soğutma sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Arızası durumunda istenmedik sorunlar meydana gelir ve bu durum fark edilmez ise motorda ciddi hasarlar ortaya çıkar. Termostat açık kalması durumunda ayrı sorunlar, termostat kapalı kalmasında ise daha ciddi sorunlar ortaya çıkar. Termostatın açık veya kapalı kaldığını teknik bir takip sonrasında öğrenebilirsiniz.

Araçta termostat açık kalırsa ne olur

Araçlarda termostat sisteminin açık kalması durumunda bir takım belirtiler olacaktır. Termostatlar ucuz bir parçadır ve yılda bir kere değiştirilmesi önerilmektedir. Özellikle araç çok uzun süredir hareket etmedi ise termostatın arıza yapma ihtimali çok artacaktır. Termostat açık kaldığında bir takım sorunlar meydana gelir. Bunlar:

  • Araç kaloriferi ısıtmaz hale gelir
  • Araç hararet göstergesi sürekli düşük seviyede gösterir
  • Motor sıcaklığı artmadığı için yakıt tüketimi artar
  • Motor çalışma sıcaklığına ulaşamadığı için parçalar daha çabuk aşınmaya başlar
  • Motor sürekli düşük sıcaklıkta çalışacağı için arıza lambası yakabilir.

Araçta termostat kapalı kalırsa ne olur

Termostat sistemi yukarıda bahsettiğimiz gibi bozulabilecek bir parçadır. Özellikle yan sanayi termostatlar çok ucuzdur ve ömürleri de çok az olabilmektedir. Bu yüzden her zaman kaliteli malzeme almaya özen gösterilmelidir. Özellikle termostat gibi aracın en önemli parçalarından biri ise kesinlikle orijinal ve muadil ürünlerini almak her zaman en iyi yöntem olacaktır. Termostat kapalı kaldığında aracınız da anında fark edeceğiniz bir takım arızalar yaşanacaktır. Bunları sizler için sıralayalım.

  • Termostat kapalı kaldığında araçta sıcaklık yükselecektir.
  • Sürekli kapalı kaldığı için soğuk su transferi yapılamayacak ve araçta ciddi hararet yükselmesi olacaktır.
  • Kısa sürede hararet yapmasına neden olacaktır.
  • Termostatın kapalı kalması sonucunda araç conta yakabilir ve ciddi masraf ortaya çıkabilir.
termostat kapalı kalırsa ne olur?

Termostatın kapalı kaldığı durumlarda hararet göstergesi anında yükseleceği için fark edilmesi oldukça kolay olacaktır. Fark edilmesi durumunda anında servis ve ustanız ile iletişime geçmeniz gerekir. Araçlarda termostatın açık veya kapalı kalması ciddi bir sorundur. Her bakımda kontrol edilmesi gereken yerlerden birisidir. Açık kaldığında ve kısa sürede fark edildiğinde masraf çok olmasa da kapalı kaldığında sonuçlar çok ciddi çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda araç motoru aşınmakta ve hararet sonucu yüksek masraflar ile kullanıcının bütçesi zarar görebilmektedir.

Yorum yapın