Radyatör kapağı arızası nasıl anlaşılır?

Otomobillerdeki motorlar çalışması gereği oldukça fazla ısı üretebilmektedir. Motorda oluşacak bir ısınma sorunu varsa öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekmektedir. Aracın soğutma sistemindeki herhangi bir arıza sizi zor duruma sokabilir ve yolda kalmanıza neden olabilir.

Genellikle soğutma suyu sistemlerinde oluşan ısınma sorunlarının genel sebebi radyatör kapağıdır. Arızalı radyatör kapağı aracın hararet yapmasına sebebiyet verebilir. Değişimi ise oldukça basit ve masrafsızdır.

Radyatör Kapağı Nasıl Çalışır?

Soğutma sisteminin kalbi olan bu parça oldukça önemlidir.  Her otomobilde ki radyatör kapağının farklı basınç değerleri mevcuttur. Bu kapakların basınç dereceleri mevcuttur. Araçta oluşan fazla basınç bu kapaklar sayesinde dışarıya atılmaktadır. Radyatör kapağının bozuk olması durumunda otomobilde oluşacak olan basınç atılamayacak ve ısı sorunlarına neden olacaktır. Kısacası araç hararet yapmaya meyilli hale gelecektir.

Radyatör kapağı arızası nasıl anlaşılır?


Üretilen tüm arabalar, (90 ° c) çalışma sıcaklığında olur. Eğer otomobil bu ısı derecesini geçecek olursa etkili bir soğutma olmayacağından sistem hararet yapmaya doğru ilerleyecektir.

Kaliteli bir radyatör kapağı, motorun çok daha sağlıklı şekilde soğutmasını ve verimli çalışmasını sağlamaktadır.

Soğutma sistemlerinde belirli bir miktarda antifriz kullanılmalıdır. Antifrizin kaynama noktası suya göre çok daha yüksektir.

Radyatör kapağında yaylı bir valf sistemi mevcuttur. Bu yay gerekenden fazla basınç oluştuğunda onu dışarıya atmak için harekete geçer.

Not: Araç çalışıyorken kesinlikle radyatör kapağını açmayınız. İçeride ki soğutma suyu sıcak ve basınçlı olduğundan fışkırabilir ve size ciddi derecede zarar verebilir. Bu yüzden hortumları kontrol ederek soğuk olduğundan emin olmalı ve sonrasında kapak açılmalıdır.

Radyatör kapağının arızalı olması aşağıdakilerden hangisine neden olabilir? sorusuna cevabımız alttadır. 

Cevap: Motorun hararet yapmasına neden olur.  Radyatör kapağı küçük bir parça gibi görünse de oldukça önemli bir parçadır. Arıza yapması durumunda büyük sorunlar meydana gelecektir.

Arızalı Radyatör Kapağının Belirtileri

Hararet sorunlarında akla her zaman ilk olarak conta yanma sorunları gelir. Bu gibi sorunlar oldukça üzücü ve maliyetlidir.

Fakat conta tamirine girmeden önce radyatör kapağının değişmesi her zaman çok daha iyi bir yoldur.

Su kaçakları

Araçtaki su kaçakları


Aracın orijinal radyatör kapağı yerine farklı kapaklar kullanmak su kaçaklarına sebebiyet verebilir. Özellikle kapak etrafından su sızıntıları meydana gelir. Her kapağın basınç tutma değerleri farklı olduğundan , farklı markalara ait kapakların ve yan sanayi kapakların kullanılmaması gerekir.

Bunu denemenin en iyi yolu ise araç çalıştırılır ve çalışma sıcaklığına gelene kadar beklenir. Radyatör kapağında herhangi bir arıza varsa su sızıntısı olmaya başlayacaktır.
Bazı durumlarda ise araç hareket halinde iken sızıntılar görünür. Sıkıştırma daha fazla olacağı için oluşan basınç ile su sızıntıları arızalı kapaktan sızabilir.

Araçlarda yeşil, mavi, pembe, turuncu ve sarı soğutma suyu olabilir. Soğutma kabı veya hortum kelepçelerinde bu renklerde sızıntılar varsa hemen kapak ve hortum değişimlerine başlayabilirsiniz.

Radyatör hortumu ve radyatör kapağı değişimini kendiniz de yapabilirsiniz. Oldukça basit ve ucuz parçalardır.

Motorda aşırı ısınma

Motorda aşırı ısınma , radyatör kapağı arızası sonucu oluşabilmektedir.

Günümüz de pek bilinmese de , arızalı bir radyatör kapağı motorda aşırı ısıya neden olur.

Oldukça ufak ama çok etkili olan bu parçanın basınç sorunları motorda hararete sebep olabilir.

Aracınızın hararetinde yükselme oluyorsa hemen müsait bir yere çekmeli ve soğumasını beklemelisiniz.

Motor ısısı çok arttığı taktir de diğer parçalarında arızalanmasına neden olacaktır. Bu durumda aracı çalıştırmamak gerekir ve çekici ile servise götürülmesi tavsiye edilir.

Motordan Buhar Çıkması

Motordan buhar çıkması, radyatör kapağında olan bir arızadan dolayı kaynaklanabilir.


Soğutma suyu kaynamaya başlayınca buhara dönüşür. Kaputtan buhar çıkıyorsa , soğutma suyu kaynıyor yani hararet yapıyor anlamına gelir. Bu gibi durumlarda küçükten büyüğe doğru hareket etmek en mantıklısı olur. Yani ilk bakılacak yerin radyatör kapağı olması gerekir.

Motordaki su kaçakları

Araç su kaçakları


Öncelikle motordaki radyatör hortumlarını kontrol etmek gerekir. Basınç sorunları hortumların çok sertleşmesine sebep olabilir. Motorda ki hortumların çok sert olmaması gerekir. Sert hortumlar fazla basınçtan çatlayabilir ve büyük sorunlar oluşturur. Hortumlarda çatlak, yırtılma gibi durumlar varsa hemen yenisiyle değiştirmelisiniz. Ayrıca kelepçelerinde kontrol edilmesi gerekir. Hortumlarda pembe, mavi, yeşil gibi su sızıntıları varsa hemen yenisi ile değiştirilmelidir.

Soğutma suyu seviyesinde azalma

Soğutma suyu seviyesinde azalma

Soğutma suyu seviyesindeki bir azalma, beraberinde bir sorun olduğunun belirtisidir. Hareket halinde iken arızalı radyatör kapağından kaçırma yapabilir ve su seviyesi azalmaya başlar. Bu gibi durumlarda kapağı yenileyip soğutma suyunu tekrar eklemeniz gerekir.

Radyatör Kapağı fiyatları ve değişimi

Radyatör kapakları oldukça ucuz parçalardır. Değişimi ise oldukça basittir. Günümüz de ise radyatör kapak fiyatları 25 TL’den başlayıp 100 TL ‘ye kadar çıkabilmektedir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.