Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyor? Sebebi Nedir?

Araçlarda soğutma sistemlerinin en önemlisi olan radyatör sistemlerinde bazen farklı hatalar veya arızalar olabilmektedir. Soğutma sistemi olan radyatör deki fan motoru bazı durumlarda sürekli çalışır ve kullanıcıyı oldukça rahatsız edebilir. Aracın çalışma düzenini bozabilir ve birçok sorunu beraberinde getirebilir. Motor soğukken fan açma sorunu aracınızın yakıt tüketimini de arttırır ve motor ömrünü de kısaltabilir.

[vurgu color=”#81d742″]Fan motoru devamlı çalışıyorsa [/vurgu]aracınıza bakılması gereken yerler altta sıralanmıştır. Bunları bir elektrik ustasına veya servisine gösterebilirsiniz. Genel olarak birçok araç servisi de kısa sürede çözebilir. Motor soğukken fan çalışıyorsa problem alttakiler olabilir.
  • Fan motoruna direk elektrik bağlanmış olabilir.
  • Fan motorunda şase olabilir ve sürekli çalışmasını sağlayabilir.
  • Fan müşürü düşük derece olabilir.
  • Termostat seviyesi düşük olan araçlarda fan sürekli çalışabilir.
  • Fan motorunda bağlantı hatası olabilir.

Radyatör fanının sürekli çalışması bu yukarıda ki maddelerle alakalıdır. Normal sorunsuz bir araçta 90-95 derece aralığında fanın devreye girmesi gerekir. Fan motoru kademeli olarak çalışır ve araç çalışma sıcaklığı olan 90 dereceyi geçince fan motoru devreye girer ve motor suyunu soğutmak üzere görevini yapar.

Yorum yapın