Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyor? Sebebi Nedir?

Araçlarda soğutma sistemlerinin en önemlisi olan radyatör sistemlerinde bazen farklı hatalar veya arızalar olabilmektedir. Soğutma sistemi olan radyatör deki fan motoru bazı durumlarda sürekli çalışır ve kullanıcıyı oldukça rahatsız edebilir. Aracın çalışma düzenini bozabilir ve birçok sorunu beraberinde getirebilir. Motor soğukken fan açma sorunu aracınızın yakıt tüketimini de arttırır ve motor ömrünü de kısaltabilir.

Fan motoru devamlı çalışıyorsa aracınıza bakılması gereken yerler altta sıralanmıştır. Bunları bir elektrik ustasına veya servisine gösterebilirsiniz. Genel olarak birçok araç servisi de kısa sürede çözebilir. Motor soğukken fan çalışıyorsa problem alttakiler olabilir.

  • Fan motoruna direk elektrik bağlanmış olabilir.
  • Fan motorunda şase olabilir ve sürekli çalışmasını sağlayabilir.
  • Fan müşürü düşük derece olabilir.
  • Termostat seviyesi düşük olan araçlarda fan sürekli çalışabilir.
  • Fan motorunda bağlantı hatası olabilir.

Radyatör fanının sürekli çalışması bu yukarıda ki maddelerle alakalıdır. Normal sorunsuz bir araçta 90-95 derece aralığında fanın devreye girmesi gerekir. Fan motoru kademeli olarak çalışır ve araç çalışma sıcaklığı olan 90 dereceyi geçince fan motoru devreye girer ve motor suyunu soğutmak üzere görevini yapar.

Hararet müşürü bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Eğer aracınızın hararet müşürü bozulacak olursa artık hararet göstergesi de hatalı olacaktır. Dolayısıyla aracınızın motorunun gerçek sıcaklık değerini öğrenemeyeceksiniz. Bu da son derece riskli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Hararet müşürü, motor sıcaklığının düzenlenmesinden sorumlu bir bileşendir ve bu nedenle soğutma sisteminin yanı sıra fanı da düzenler. Dolayısıyla bu parçanın bozulması, aracınızda aşırı ısınma veya aşırı soğutma gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Sonuç olarak hararet göstergesi motorun çok sıcak olduğunu gösteriyor ancak soğutma sisteminizde bir problem yok ve herhangi bir yerden yağ sızdırmıyorsa problem büyük ihtimalle aracınızın hararet müşüründe olabilir.

Fan çalıştığı halde hararet neden yükselir?

Fan çalışıyor ancak hararet de yükseliyorsa muhtemelen radyatör kapağıyla ilgili bir sorun vardır. Tüm fanlarınızın düzgün çalışmasına rağmen sıcaklıkta bir artış oluyorsa ve motorunuzda veya soğutma sisteminizde herhangi bir kaçak yoksa bu aracınızın sıcaklık şalterindeki bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Bu bileşeni iyice kontrol etmek için, kablo tesisatını ve bağlantılarını kontrol etmeniz gerekir. Kablo bağlantılarında herhangi bir gevşek bağlantı veya başka bir sorun bulursanız, gelecekte daha fazla hasarı önlemek için bu bileşeni hemen değiştirmelisiniz. Hararet müşürü, aracın ısıtma sisteminin bir parçasıdır ve fanın ve diğer bileşenlerin çalıştırılmasından sorumludur. Sıcaklık şalteri elektrikli bir cihazdır ve fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremezse aracınızda çeşitli problemlere neden olabilir. Örneğin gaz pedalına bastığınızda fan açılmıyorsa sıcaklık şalteriniz bozuk olabilir.

Termostatın arızalı olduğu nasıl anlaşılır?

Termostat, motorun daha hızlı ısınmasını sağlayan ve motora zarar verme riskini azaltan bir cihazdır. Termostat temel olarak motor bloğundaki soğutucu akışını kontrol etmek için açılıp kapanan bir valf görevi görür. Açıldığında soğutma sıvısının radyatörden akmasına izin verir ve kapatıldığında soğutma sıvısı akışını durdurur. Bir termostat arızalı olduğunda, motor çok çabuk aşırı ısındığı için düzgün çalışmaz. Bu, normal sıcaklık seviyesinde çalışmaya devam edemeyeceği için motorunuza zarar verebilir. Aracınızda aşırı ısınma sorunu varsa akla ilk gelen seçenek termostat arızası olmalıdır. Bu tarz bir arıza can sıkıcı sorunlara neden olabileceğinden hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Hararet müşürü neden arızalanır?

Hararet müşürünün arızalanmasının en yaygın nedeni bu parçanın zaman içerisinde yıpranmış olmasıdır. Bir de tıkalı bir soğutma suyu geçişi de bu soruna neden olabilir.

Hararet müşürü arızalanırsa ne olur?

Hararet müşürü arızalandığında aracınızdaki hararet göstergesi de hatalı sonuçlar verir. Böylece aracınızın motorunun gerçek sıcaklık değerini öğrenmeniz güçleşir.

Termostat arızalanırsa ne olur?

Termostat arızalıysa motorunuzda hararet artacaktır. Bu da conta yakmaya varıncaya kadar ciddi sorunları beraberinde getirecektir.

Yorum yapın