Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Otomobillerde soğutma sistemi görevi içerisinde bulunan bu parça, radyatör üzerindeki soğutma fan motorunu kontrol eden ürün grubu arasında yer alır. Soğutma suyunun belirli derecelerde kalması için fan motoruna komut verir. Kısaca diyebiliriz ki fan müşürü, fanın kaç derecede çalışacağını ayarlayan parçadır. Fan müşürünün görevlerini sizler için açıklıyoruz.

Fan Müşürü Görevi

Fan müşürleri tüm araçlarda mevcuttur. Fakat eski otomobillerde tek kademe fan müşürü vardır. Buda demek oluyor ki tek bir derecede fan açması anlamına geliyor. Fan müşürü 90 derece ise, fan motoru su sıcaklığı 90 derece olduğunda dönmeye başlayacaktır.

Yeni otomobillerde 2 kademe fan müşürü vardır. Birisi 80 derece gibi sıcaklıkta çalışırken , diğer kademe ise 100-110 derece yakınlarında çalışır. Bu gibi sistemler , harareti tamamen kontrol altına alabilmek amacıyla tasarlanmışlardır.

Fan Müşürü Arızası

Fan müşürü arızalandığında radyatör üzerindeki fan çalışmaz ve arabanın iyice ısınıp hararet yapmasına sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda hemen aracı oto elektrik servisine götürmelisiniz. Bu halde ilerlerken gayet yavaş ve aracı yormadan gitmeniz çok önem arz eder.

Fan müşürüne gelen kablo kontrol edilir. Sonrasında ise fan müşürünün devreleri kontrol edilir. Devrelere elektrik gelmiyor ise fan müşürü artık bozulmuş demektir.

Fan müşürü fiyatları oldukça uygun olduğundan direk yenisiyle değiştirmeniz tavsiye edilir. Çok küçük bir parça olmasına rağmen hayati öneme sahiptir.

Fan müşürü çalışmazsa ne olur?

Fan müşürü arıza yaptığında radyatörde ısınan su için fan motoruna komut veremez. Dolayısıyla fan motorunu devreye alamadığı için su iyice ısınarak araçta hararet sorununa yol açar. Fan müşürünün önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle her bakımda fan müşürü kontrol edilmelidir.

Fan Müşürü Dereceleri

Fan Müşürü Dereceleri

Aracınızda bulunan radyatör peteklerindeki suyun soğutulması için fanı otomatik olarak açan sisteme fan müşürü denir. Esasında normal şartlarda radyatör peteklerinin soğuması rüzgar sayesinde mümkün olur. Özellikle aracınız hareket halindeyse böyle durumlarda radyatör petekleri rüzgardan kaynaklı soğuyacaktır. Ancak kimi zaman bu sistem işe yaramaz böyle olduğu zamanlarda devreye fan müşürü girer! Bu bir nevi beyin mekanizmasıdır. Fanın açılıp kapanmasına karar vererek; dereceyi belirli aralıklarda tutmaya yardımcı olur. Peki, fan müşürü kaç derece olmalıdır? Genel olarak bir fan müşürünün ortalama 90 derece olması idealdir. Yani aracınızdaki hararet 90 dereceyse herhangi bir sorun yoktur. Fan müşürü derece 92’ye çıkarsa fanı açacaktır. Yine derece 87’ye düştüğündeyse fanı kapatacaktır

Fan Müşürü Fiyatları

Fan Müşürü Fiyatları

Fan müşürü fiyatları markadan ve modelden modele değişiklik göstermektedir. Fanınızın otomatik olarak açılıp kapanmasına destek olan fan müşürü arızalandığı zaman yenisiyle değiştirilmek durumundadır. Böyle durumlarda karşımıza farklı fiyat seçeneklerinin çıkıyor olması gayet olağandır. 2023 fan müşürü fiyatları söz konusu olduğu zaman aşağıdaki fiyat seçenekleri karşımıza çıkmaktadır;

Marka – ModelFiyat
FAE FAN MÜŞÜRÜ 87/82 °C, VOLVO 340/360184,63 TL
FAE FAN MÜŞÜRÜ 92/87 °C, CITROEN/PEUGEOT115,41 TL
FAE FAN MÜŞÜRÜ 95/85 °C-102/92 °C, AUDI/SEAT/VW172,35 TL
TDS FAN MÜŞÜRÜ 92/87 °C, FIAT ALBEA/PALIO//TEMPRA/TOFAŞ135,10 TL
VERNET FAN MÜŞÜRÜ 92/82 °C,RENAULT R9/R11/R19/CLIO169,60 TL

Fan müşürü fiyatları yıl içerisinde değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla verdiğimiz fiyatların yıl içerisinde değişiklik göstermesi gayet olağandır.

Yorum yapın