Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Otomobillerde soğutma sistemi görevi içerisinde bulunan bu parça, radyatör üzerindeki soğutma fan motorunu kontrol eden ürün grubu arasında yer alır. Soğutma suyunun belirli derecelerde kalması için fan motoruna komut verir. Kısaca diyebiliriz ki fan müşürü, fanın kaç derecede çalışacağını ayarlayan parçadır. Fan müşürünün görevlerini sizler için açıklıyoruz.

Fan Müşürü Görevi

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Fan müşürleri tüm araçlarda mevcuttur. Fakat eski otomobillerde tek kademe fan müşürü vardır. Buda demek oluyor ki tek bir derecede fan açması anlamına geliyor. Fan müşürü 90 derece ise, fan motoru su sıcaklığı 90 derece olduğunda dönmeye başlayacaktır.

Yeni otomobillerde 2 kademe fan müşürü vardır. Birisi 80 derece gibi sıcaklıkta çalışırken , diğer kademe ise 100-110 derece yakınlarında çalışır. Bu gibi sistemler , harareti tamamen kontrol altına alabilmek amacıyla tasarlanmışlardır.

Fan Müşürü Arızası

Fan müşürü arızalandığında radyatör üzerindeki fan çalışmaz ve arabanın iyice ısınıp hararet yapmasına sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda hemen aracı oto elektrik servisine götürmelisiniz. Bu halde ilerlerken gayet yavaş ve aracı yormadan gitmeniz çok önem arz eder.

Fan müşürüne gelen kablo kontrol edilir. Sonrasında ise fan müşürünün devreleri kontrol edilir. Devrelere elektrik gelmiyor ise fan müşürü artık bozulmuş demektir.

Fan müşürü fiyatları oldukça uygun olduğundan direk yenisiyle değiştirmeniz tavsiye edilir. Çok küçük bir parça olmasına rağmen hayati öneme sahiptir.

Fan müşürü çalışmazsa ne olur?

Fan müşürü arıza yaptığında radyatörde ısınan su için fan motoruna komut veremez. Dolayısıyla fan motorunu devreye alamadığı için su iyice ısınarak araçta hararet sorununa yol açar. Fan müşürünün önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle her bakımda fan müşürü kontrol edilmelidir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.