Bakım Onarım 97 0

Radyatör tıkanıklığı nasıl anlaşılır

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Otomobillerde radyatör tıkanıklığını anlamanın birçok yöntemi mevcuttur. Radyatör tıkalı olan araçta bir takım sıcaklık yükselme sorunları ister istemez yaşanacaktır. Genellikle bu arızalarda ilk olarak termostat ve müşür sistemleri akla gelmektedir.

Radyatör Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir

Hararet yüksekliği
Araçta bir takım hararet yükselmeleri meydana gelir. Bunun radyatörden olup olmadığını anlamanın da yöntemi vardır. Yokuş aşağı bile hızlı gittiğiniz de aracınız kolay kolaysoğumuyorsa radyatörün tıkalı olma ihtimali çok yüksektir. Radyatörün tıkalı yerlerinde su dolaşımı olmadığı için radyatöre giren rüzgar da su bulunmadığı için herhangi bir etki göstermeyecektir. Uzun yolda da sürekli bir artış görünüyorsa ilk olarak radyatör arızası için gerekli yerlere danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Sigorta Kutusu Su Alırsa Ne Olur?

Radyatör arızası nasıl anlaşılır

Radyatörün dışında böcek veya yaprakların birikmesi
Yüksek hızlarda giderken yaprak ve böcekler her zaman radyatöre çarpabilir ve orada kalabilirler. Bu yaprak ve böcekler çoğaldıkça radyatör kanatları havayı geçirmez hale gelir ve bu yüzden rüzgardan yararlanamazlar. Bunların temizliğini 2 ayda bir yaptığınız taktirde bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

Bükülmüş hasarlı radyatör kanatları
Birçok radyatörde kanatlarda bükülme görülebilir. Radyatör bükülmeleri, radyatör ezilmeleri genellikle radyatör arızasına neden olur. Ezilen yerlerden su geçemez ve buda araç ısısının artmasına sebebiyet verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Çukurlardan, Kasislerden Geçince Ses Geliyor

Kısa sürede hararet artması

Aracınızda hararet göstergesi kısa süre içinde artıyor ve fan açmasına rağmen kolaylıkla düşmüyorsa radyatör tıkalı olabilir. Bu gibi durumlarda radyatör alüminyum ise yenisini almanızı, bakır radyatör ise tamir ettirmenizi tavsiye ediyoruz. Alüminyum radyatörlerin tamiri hiç sağlıklı olmamaktadır. Bu yüzden yenisini alabilir ve rahatlıkla aracınızı eski performansına getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir