Radyatör tıkanıklığı nasıl anlaşılır

Otomobillerde radyatör tıkanıklığını anlamanın birçok yöntemi mevcuttur. Radyatör tıkalı olan araçta bir takım sıcaklık yükselme sorunları ister istemez yaşanacaktır. Genellikle bu arızalarda ilk olarak termostat ve müşür sistemleri akla gelmektedir.

Radyatör Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir

Hararet yüksekliği
Araçta bir takım hararet yükselmeleri meydana gelir. Bunun radyatörden olup olmadığını anlamanın da yöntemi vardır. Yokuş aşağı bile hızlı gittiğiniz de aracınız kolay kolay soğumuyorsa radyatörün tıkalı olma ihtimali çok yüksektir. Radyatörün tıkalı yerlerinde su dolaşımı olmadığı için radyatöre giren rüzgar da su bulunmadığı için herhangi bir etki göstermeyecektir. Uzun yolda da sürekli bir artış görünüyorsa ilk olarak radyatör arızası için gerekli yerlere danışılmalıdır.

Radyatör arızası nasıl anlaşılır

Radyatörün dışında böcek veya yaprakların birikmesi
Yüksek hızlarda giderken yaprak ve böcekler her zaman radyatöre çarpabilir ve orada kalabilirler. Bu yaprak ve böcekler çoğaldıkça radyatör kanatları havayı geçirmez hale gelir ve bu yüzden rüzgardan yararlanamazlar. Bunların temizliğini 2 ayda bir yaptığınız taktirde bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

Bükülmüş hasarlı radyatör kanatları
Birçok radyatörde kanatlarda bükülme görülebilir. Radyatör bükülmeleri, radyatör ezilmeleri genellikle radyatör arızasına neden olur. Ezilen yerlerden su geçemez ve buda araç ısısının artmasına sebebiyet verir.

Kısa sürede hararet artması

Aracınızda hararet göstergesi kısa süre içinde artıyor ve fan açmasına rağmen kolaylıkla düşmüyorsa radyatör tıkalı olabilir. Bu gibi durumlarda radyatör alüminyum ise yenisini almanızı, bakır radyatör ise tamir ettirmenizi tavsiye ediyoruz. Alüminyum radyatörlerin tamiri hiç sağlıklı olmamaktadır. Bu yüzden yenisini alabilir ve rahatlıkla aracınızı eski performansına getirebilirsiniz.

Uzun yolda hararet 

Radyatör oldukça fazla tıkanık olduğu zamanlarda uzun yolda olsa bile radyatöre pek hava girmez hale gelir. Buda uzun yolda özellikle yüksek devirlerde radyatör hava alamadığı için, kanalları tıkalı olduğu için hararet yükseltebilir. Bu gibi durumlarda radyatörün yenilenmesi gerekmektedir. Şehir içinde pek sorun yaşamıyorsanız, araç fanı gerektiği yerde açıyor ve düşüyorsa , uzun yolda ise tam tersine hararet yükselmesi yaşanıyorsa ilk kontrol edilmesi gereken yerlerden birisi soğutma su radyatörüdür.

Tıkalı radyatör belirtileri yukarıda anlattığımız gibidir. Eğer araçlarınızda bu tür sorunlar var ise ilk kontrol ettirmeniz gereken yer soğutma radyatörü olmalıdır.

Radyatör Temizlenmezse Ne Olur?

Radyatör Tıkalı İse Fan Açar mı?

Araçlarda radyatörün tıkalı olması çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Aracın radyatörünün tıkalı olması ile birlikte aracınızla uzun yola çıkmanız biraz riskli bir durum olacaktır. Tıkalı radyatör uzun yolda araçların hararet yapmasına sebep olacaktır. Uzun yolda araçlar rölantide çalıştığı için bu hararet artacaktır.

Radyatörün tıkalı olması şehir içinde çok sorun olmayabilir. Radyatör tıkalı olsa da araç fanınız zamanında açılıyor sorun yaşamazsınız. Bu durumda soğutma su radyatörünü kontrol etmeniz uygun olacaktır. Radyatör tıkalı olduğunda da fan açılabilir fakat bu aracınızda sorun olmadığını göstermez.

Radyatör Tıkalı İse Fan Açar mı?

Radyatör Temizlenmezse Ne Olur?

Radyatör aracınızın birçok noktasını etkileyen bir sistemdir. Bu sebeple bu sistemin temizliğine dikkat edilmeli.  Radyatörün tıkalı olduğunu anladığınızda kendiniz veya uzman biri tarafından bu temizlik yapılmalı. Radyatörün tıkalı olduğunu anlamanız için aracınız size bazı işaretler verecektir. Radyatör tıkalı olduğunda motor hararet yapar, aracın ısıtma sistemleri çalışmaz. Radyatör suyunun renginin değişmesi, borularda şişmeler olması gibi durumlar radyatörünüzdeki tıkanıklığı açmanız gerektiğini göstermektedir. Bunun yanında radyatördeki tıkanıklık radyatör borularından su sızması şeklinde de karşınıza çıkabilir.

Radyatördeki tıkanıklığın giderilmesi için piyasada satılan radyatör temizleyicilerden kullanabilirsiniz. Bu temizleyiciler çok aşırı tıkanmalarda etkili olmayabilir. Fakat düzenli olarak bunu kullanırsanız çok büyük tıkanıklıklar yaşamazsınız.  Radyatörünüzle ilgili belirtileri takip ederseniz bu sistemde sorun yaşamazsınız. Böylece aracınızı çok daha yüksek performansla kullanabilirsiniz.

Yorum yapın