Radyatör Tamiri Nasıl Yapılır ve Fiyatları Ne Kadar?

Radyatör tamiri oldukça sık uygulanan bir tamir türüdür. Tıkalı radyatörlerde ve delik araç radyatörlerinde sıklıkla kullanılan bu yöntem oldukça sağlıklı bir tamir türüdür. Yenisi oldukça pahalı olduğundan dolayı araç sürücüleri çoğu zaman radyatör tamirinin daha uygun olmasından dolayı bu tamir yöntemini tercih etmektedirler.

Radyatör Tamiri Nasıl Yapılır?

Radyatör tamiri için gittiğiniz usta aracınızda ki radyatörü çıkartmak üzere hareket eder. Radyatörün üzerinde bulunan fan motoru da çıkartılır ve sonrasında ustanız radyatör için bir kaçak testi yapar. Genellikle su dolu bir küvetin içine radyatör sokulur ve hava basılır. Bu esnada radyatörde bulunan kaçaklar belirlenir. Sonrasında ise usta tarafından radyatöre kaynak makinesi ile lehim atılır. Bu sayede radyatör delik tamiri tamamlanmış olur.

Radyatör Tamiri Fiyatları Ne Kadar?

Radyatör tamiri fiyatları radyatöre göre farklılık gösterebilir. Fakat günümüz de istenen ücretleri bir tablo halinde ortalama fiyatlar olmak üzere paylaşalım. Tabloda radyatör tamiri fiyatı ve radyatör şişleme ücreti yer almaktadır.

MarkaRadyatör tamir fiyatı
Opel Vectra b radyatör tamiri1300 TL
Tipo radyatör tamiri1200 TL
Astra g radyatör tamiri1300 TL
Tofaş Doğan, Şahin radyatör tamiri1200 TL
Megane radyatör tamiri1250 TL
Hyundai Accent Radyatör tamiri1230 TL
Skoda Favorit, Felicia radyatör tamiri1230 TL
2023 radyatör tamiri fiyatı

Klima Radyatörü Tamiri

Klimanın sağlıklı bir şekilde çalışması için tamamen sağlam olması gerekir. Klima sistemi eskisi gibi soğutmuyor veya ısıtmıyorsa elden geçme zamanı gelmiş demektir. Pisliklerden dolayı tıkanmış klimalar gerektiği gibi çalışamaz. İçerisinde su akışı verimli olmadığı için su her yere gidemez ve klima sisteminde bir takım sorunlar oluşur. Klima radyatör tamiri ise ortalama 700 – 1200 TL arasındadır.

Alüminyum Radyatör Tamiri

Alüminyum radyatörler genellikle tamiri bakır olana göre daha teferruatlı radyatördür. Tamiri bir usta tarafından yapıldığında uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu yüzden radyatör tamiri işlerinde kaliteli ve güvenilir lehim işinde usta kişiler ile çalışmanız tavsiye edilir.

Radyatör tamiri üzerinde durulması gereken bir iştir. Suyun azalması sonucunda daha büyük masraflar ortaya çıkabilir. Bu yüzden radyatörde bir delik veya su eksiltmesi mevcut ise hemen radyatör tamiri yapan bir usta ile iletişime geçmeniz gerekir.

Porçöz ile radyatör temizlenir mi?

Radyatör ömrü ne kadar?

Radyatörler aracınızın kritik bir parçasıdır ve onlara nasıl bakacağınızı bilmeniz önemlidir. Radyatörler hakkında en sık sorulan soru, radyatör ömrüdür. Standart bir radyatörün ömrü 20 – 30 yıl kadardır. Ancak bu markadan markaya modelden modele değişiklik göstermektedir. Aşağıda sıraladığımız kriterler radyatörün ömrünü doğrudan etkileyecektir;

  • Kullandığınız aracın türü
  • Araba sürerken harcadığınız süre
  • Soğutma sisteminizde kullanılan soğutma sıvısının kalitesi

Mesela bir kamyon veya SUV, daha küçük bir arabadan daha kısa bir sürede radyatör yıpratacaktır. Yine aracınızı ne kadar çok sürerseniz, radyatörünüzü daha erken değiştirmek zorunda kalma şansınız o kadar artar. Son olarak düşük kaliteli soğutma sıvıları erken korozyona neden olabilir.

Radyatör ömrü ne kadar?

Radyatör deliğini ne kapatır?

Radyatörler, ısıyı bir alandan diğerine hava akışı yoluyla aktarmak için ısı eşanjörleri kullanır. Hava, çekirdeğin içindeki borulardan akar ve onlardan ısı emer, bu daha sonra motor bloğunun tepesindeki bir çıkıştan dışarı aktarılır. Radyatör deliği uzun süre kullanımdan sonra kendiliğinden kapanabilir. Delik, içinde sıvı kalmadığında kapanır ve su soğur. Bu da sistemdeki tüm parçaların sıcaklığının düşmesi anlamına gelir.

YouTube video

Radyatörünüzün ömrünü uzatmak istiyorsanız, tekrar kullanırken sıcaklığı çok fazla değiştirmemelisiniz. Bir arabanın radyatöründeki delik, soğutma sıvısının dışarı sızmasını engelleyen lastik bir conta ile kapatılmıştır. Bu conta kırılır veya çatlarsa, soğutma sıvısı dışarı sızar ve aracınız için aşırı ısınma sorunlarına neden olur. Hasar görmüşse veya sisteminizde bir sızıntı varsa, bu contanın değiştirilmesi gerekebilir.

Radyatör deliğini ne kapatır?

Radyatör ne kadar sürede değişir?

Her şey yolunda giderse ve işlem sırasında herhangi bir farklı arıza olmazsa radyatörü değiştirmek yaklaşık 30 dakika sürer. Bu işlemdeki ilk adım, eski parçaları motor bloğundan çıkarmak ve ardından sabun ve su ile temizledikten sonra yenilerini takmaktır. Bunu yaptıktan sonra yeni bağlantı parçaları takabilir ve her şeyin düzgün çalıştığından emin olabilirsiniz. Bir radyatörü değiştirmek, bunu daha önce başka bir araçla yapmış olan çoğu insan için ortalama olarak yaklaşık yarım saat sürer. Radyatör değiştirmede yeniyseniz, bu iş için yaklaşık 2 saat bekleyin! Çünkü işin içinde birçok parça var ve her parçanın uygun şekilde takılması gerekiyor. Sonuç olarak radyatör değişimindeki süre tamamıyla tecrübeyle yakından ilgilidir.

Radyatör ne kadar sürede değişir?

Porçöz ile radyatör temizlenir mi?

Genel olarak radyatör temizliğinde porçöz kullanıldığını ifade edebiliriz. Bunun için yaklaşık olarak 1 litre kadar suya 1 kapak kadar porçöz eklemelisiniz. Sonrasında bu karşımı iyice çalkalamalısınız. Devamında kapağı açtığınız zaman gaz çıkışını kesinlikle solumamalısınız. Çünkü bu gaz sizi zehirleyebilir. Bir de bu karışımının elinizde tahriş yapma riski de vardır. Bundan dolayı temizleme işlemini eldiven kullanarak yapmalısınız.  Bu arada radyatör temizliğini yaptıktan sonra mutlaka radyatörü kurutmayı da unutmamalısınız.

Yorum yapın