Radyatör Hortumu Neden Şişer ?

Araçlarımızda ki radyatör hortumlarının şiş olup olmadığını kontrol etmek oldukça kolaydır. Araç çalıştığı andan itibaren radyatör hortumlarının standart sertlikte olması gerekir. İçeride basınç olduğundan dolayı belli bir sertlikte olacaktır. Bu durum birçok kullanıcı tarafından karıştırılmaktadır. Çalışan bir araçta su hortumları çok yumuşak olmaz. Basınçtan ötürü sertlik olur ve buda normal bir durumdur. Şimdi hangi durumlarda radyatör hortumları şişer, taş gibi olur bunlardan bahsedelim.

Arabanın Su Hortumu Neden Şişer ?

Araçlarda su hortumları şişmesi ;eski hortum, termostat sistemi, LPG regülatör gibi birçok parçadan dolayı kaynaklanabilir. Bunları tek tek açıklayalım.

#1 Termostat arızası su hortumunda şişme yapabilir

Termostat arızası sonucunda radyatör hortumları sertleşebilir

Araç da bulunan termostat geç açıyorsa hortumlar şişebilir. Geç açtığından ötürü motor su sıcaklığı yükselir ve hortumların şişmesine sebebiyet verecektir. Termostat kontrolü bir usta tarafından yapılmalıdır.

#2 LPG Regülatör arızası hortum şişmesine neden olur

LPG regülatör içerisinde diyafram dediğimiz bir parça bulunur. Bu kauçuk bir parçadır. Motorun vakumunu ve ne kadar gaz basılacağını ayarlayan ve sıcak suyunda gaza basılmasını engelleyen bir parçadır. Diyafram sürekli sıcak ve soğuğa maruz kaldığından dolayı diyafram sertleşiyor ve yırtılıyor. İçeride ki gaz da soğutma sistemine geçiyor. Kısacası soğutma suyuna gaz karışınca radyatör hortumlarının şişmesine neden oluyor. Radyatör kapağını açtığınız zaman gaz kokusu ve gaz çıkışı oluyorsa regülatör arızalanmış demektir. Regülatör değişimi olması gerekmektedir.

#3 Üst kapak contasının yanması radyatör hortum sertliği yapar

Üst kapak contası yanması sonucu hortumlar basınçtan dolayı şişer

Conta yandıysa motor içerisinde ki basınç soğutma sistemine geçmektedir. Basınç sürekli hortumların içerisinden geçerek hortum sertleşmesine neden olmaktadır. Contası yanık bir araçta hortumlar çok serttir ve hatta uzun süre kullanılırsa hortum patlaması yaşanmaktadır. ( Bakınız: Conta yanması nasıl anlaşılır )

#4 Eski radyatör hortumu sertleşebilir

Uzun yıllar değişmeyen radyatör hortumları sertleşebilir

Uzun süre değişmeyen radyatör hortumları sertleşebilir. Bu gibi durumda araç motor sağlığı bakımından bir sorun olmasa da eskimesinden dolayı yolda hareket halindeyken aniden patlayabilir. Radyatör hortumu patlarsa araçtaki soğutma suyu komple boşalır ve büyük masraflara sebebiyet verebilir. Radyatör hortumları uzun ömürlüdür ve değişim sağlanmalıdır.

Radyatör neden basınç yapar?

Radyatör hortumu ne kadar sert olmalı?

Radyatör hortumu kesinlikle çok sert olmamalıdır. Hatta şayet radyatör hortumunuz çok sertse böyle zamanlarda contası yanmış bir radyatör hortumundan söz etmek mümkündür. Bu da zaman içerisinde hortumun çok daha sertleşmesine neden olacaktır. Böylece zaman geçtikçe radyatör hortumunuzun patlama olasılığı da artış gösterecektir. Sonuç olarak radyatör hortumu oldukça biraz sert olmalıdır. Ancak bükülmesi zor olacak kadar sert olmamalıdır. Radyatör hortumu, motor bloğunu radyatöre bağlayan esnek, kauçuk bir borudur. Soğutma sıvısı motordan akarken, motordan ısıyı emer ve daha sonra hava ile soğutulduğu radyatörden geçer. Dolayısıyla bu parçanın mutlaka uygun standartlara sahip olması gerekir.

Radyatör hortumu ne kadar sert olmalı?

Radyatör neden basınç yapar?

Şayet genleşme kabı bir şekilde su eksiltiyorsa böyle durumlarda radyatördeki sıcaklık da artacaktır. Motor ise sürekli soğutulması gereken bir sistemi barındırmaktadır. Motoru soğutmak için kullanılan motor soğutma suyuyla genleşme kabında yer alan sıcaklık birleşince radyatörde basınç ortamı oluşacaktır. Radyatör motorun önünde bulunur ve ondan su pompasına giden bir hortuma sahiptir. Su pompası suyu radyatörden geçirir ve bu da onu soğutur. Dışarıdaki sıcaklık arttıkça motorun sıcaklığı da artar. Radyatör, çevredeki havadan daha sıcak olacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece araç kullanırken hareketsiz oturmaktan çok daha soğuk olur. Bu nedenle uzun yolculuklarda arabanız ısınır ve trafik durduğunda klimanızı kapatıp tekrar sürmeden önce en az beş dakika çalıştırmalısınız.

Yorum yapın