Radyatör Hortumu Neden Şişer ?

Araçlarımızda ki radyatör hortumlarının şiş olup olmadığını kontrol etmek oldukça kolaydır. Araç çalıştığı andan itibaren radyatör hortumlarının standart sertlikte olması gerekir. İçeride basınç olduğundan dolayı belli bir sertlikte olacaktır. Bu durum birçok kullanıcı tarafından karıştırılmaktadır. Çalışan bir araçta su hortumları çok yumuşak olmaz. Basınçtan ötürü sertlik olur ve buda normal bir durumdur. Şimdi hangi durumlarda radyatör hortumları şişer, taş gibi olur bunlardan bahsedelim.

Arabanın Su Hortumu Neden Şişer ?

Araçlarda su hortumları şişmesi ;eski hortum, termostat sistemi, LPG regülatör gibi birçok parçadan dolayı kaynaklanabilir. Bunları tek tek açıklayalım.

#1 Termostat arızası su hortumunda şişme yapabilir

Termostat arızası sonucunda radyatör hortumları sertleşebilir

Araç da bulunan termostat geç açıyorsa hortumlar şişebilir. Geç açtığından ötürü motor su sıcaklığı yükselir ve hortumların şişmesine sebebiyet verecektir. Termostat kontrolü bir usta tarafından yapılmalıdır.

#2 LPG Regülatör arızası hortum şişmesine neden olur

LPG regülatör içerisinde diyafram dediğimiz bir parça bulunur. Bu kauçuk bir parçadır. Motorun vakumunu ve ne kadar gaz basılacağını ayarlayan ve sıcak suyunda gaza basılmasını engelleyen bir parçadır. Diyafram sürekli sıcak ve soğuğa maruz kaldığından dolayı diyafram sertleşiyor ve yırtılıyor. İçeride ki gaz da soğutma sistemine geçiyor. Kısacası soğutma suyuna gaz karışınca radyatör hortumlarının şişmesine neden oluyor. Radyatör kapağını açtığınız zaman gaz kokusu ve gaz çıkışı oluyorsa regülatör arızalanmış demektir. Regülatör değişimi olması gerekmektedir.

#3 Üst kapak contasının yanması radyatör hortum sertliği yapar

Üst kapak contası yanması sonucu hortumlar basınçtan dolayı şişer

Conta yandıysa motor içerisinde ki basınç soğutma sistemine geçmektedir. Basınç sürekli hortumların içerisinden geçerek hortum sertleşmesine neden olmaktadır. Contası yanık bir araçta hortumlar çok serttir ve hatta uzun süre kullanılırsa hortum patlaması yaşanmaktadır. ( Bakınız: Conta yanması nasıl anlaşılır )

#4 Eski radyatör hortumu sertleşebilir

Uzun yıllar değişmeyen radyatör hortumları sertleşebilir

Uzun süre değişmeyen radyatör hortumları sertleşebilir. Bu gibi durumda araç motor sağlığı bakımından bir sorun olmasa da eskimesinden dolayı yolda hareket halindeyken aniden patlayabilir. Radyatör hortumu patlarsa araçtaki soğutma suyu komple boşalır ve büyük masraflara sebebiyet verebilir. Radyatör hortumları uzun ömürlüdür ve değişim sağlanmalıdır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.