Partikül Filtresi Dolu Olursa Ne Olur ?

Partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz hatası genellikle Opel ve Fiat grubu otomobillerde sık sık görülmektedir. Bu hata durumunda neler yapılmalıdır ve çözümü gibi konular da siz oto ayar kullanıcılarımıza bilgi vereceğiz.

Partikül Filtresi Dolu Sürmeye Devam Ediniz Hatası

Partikül filtresi dolu hatası Genellikle Opel grubu Astra ve İnsignia gibi modellerde çok görülmekte olan bir durumdur. Bu gibi hatalar da yapılması gereken bazı şeyler mevcuttur. Öncelikle Partikül filtresi dolu hatasını gördüyseniz filtre tamamen dolmuş demektir. Bu esnada ekranda bu hata mesajı gelecek ve araç rölantisi yükselecek ve motor fanı aktif olacaktır. Şimdi sizlere bu hata anında neler yapılır bunları anlatalım.

  • Bu hata ile karşılaştığınızda bir çevre yolunda en az 40 – 45 km boyunca bir yol yapmanız tavsiye edilmektedir. Motor devrinin 3000- 3500 devir aralığında 15 dakika kadar yolculuk yapmanız gerekmektedir. Partikül filtresinin temizlenmesi için bu devir aralıklarında sürüş yapmak oldukça önemlidir.
  • DPF uyumlu yağ kullanmanız son derece önemlidir. Bu hatayı çok kez görüyorsanız motor yağının kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Partikül filtresi temizliği veya yenilenmesi gerekmektedir.
  • Sık sık partikül filtresi dolu hatası alan bazı kullanıcılar DPF iptali yapabilmektedir. Bu konu hakkında net bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Partikül filtresi dolu olunca araçlarda yakıt tüketimi artar. Ayrıca bunun yanında çekiş düşüklüğü ve egzozdan siyah duman çıkması görülür. Özellikle kış aylarında partikül filtresi dolunca araç çalışamaz hale gelir. Sabah çalışmada zorlanma ve bunun yanında birçok olumsuz arızalar görülebilir. Partikül filtresi dolduğunda dpf temizliği, yenileme veya iptal edilme gibi durumları mevcuttur. Şimdi sizlere dpf filtre yenileme fiyatlarından bahsedelim.

Partikül Filtresi Değişimi Fiyatı Ne Kadar?

Opel Astra partikül filtresi dolu uyarısı veya başka bir marka da bu uyarı ile karşı karşıya kaldığınızda 3 seçenek mevcuttur. Bunlar; temizleme, değişim veya iptalidir. Partikül filtre değişim fiyatlarını sizler için bir araya getirelim.

MarkaPartikül Filtresi Fiyatı
Opel Astra J 1.3 Cdi 12500 TL
Chevrolet Aveo5500 TL
Opel Corsa D12500 TL
Fiat1.3 Euro 513500 TL
Peugeot 20814500 TL

Dizel partikül filtrelerinin maliyeti yüksek olduğundan ötürü kullanıcılar temizlik veya iptali gibi durumlara da başvurmaktadır. DPF iptali için bu konumuza bir göz atabilirsiniz.

Partikül iptal etmek zararlı mı?

Otomobil Partikül filtresi kaç bin devirde temizlenir?

Günümüzde partikül filtresi 100.000 km bir temizlenir. Bu, üretici tarafından yapılır. Bu nedenle kendiniz yapmanıza gerek yoktur. Unutmamak gerekir ki partikül filtresi, aracınızın egzoz sisteminde bulunan bir filtredir. Bu filtrenin amacı, çevrenizdeki havaya karışmadan önce aracınızın egzoz sisteminden zararlı kirleticileri uzaklaştırmaktır. Aracınızın partikül filtresini temizletecekseniz 2 bin ile 2 bin 500 devir aralığında bir konuma getirmelisiniz. Ancak bu durum araçtan araca da farklılık göstermektedir. Bu aşamada aracınızın sıcaklık seviyesine de dikkat ediyor olmak gerekmektedir. Ancak bu sayede bu işlemin daha güvenli bir şekilde yapılması mümkün olacaktır.

Otomobil Partikül filtresi kaç bin devirde temizlenir?

Partikül temizleme kaç saat sürer?

Esasında bu, birkaç faktöre bağlıdır. Mesela aracın modeli, çıkarılan parçacıkların sayısı ve boyutu, vb. Bir filtrenin temizlenmesi büyük olasılıkla 10 ile 15 dakika sürer. Daha küçük bir parçacık giderme sisteminiz varsa, filtrenin temizlenmesi yalnızca 5 dakika sürebilir. Ancak daha büyük sistemler temizlenecek daha fazla yüzey alanına sahip olduklarından ek süre gerektirebilir. Bu sürenin genel olarak araçtan araca hatta modelden modele değiştiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bundan dolayıdır ki partikül temizleme işlemi için net bir zaman diliminden bahsetmek hatalı olacaktır. Tam da bu noktada partikül temizleme konusunda profesyonel bir hizmet alıyor olmak, daha isabetli bir şekilde hizmet alıyor olmanızı mümkün kılacaktır.

Partikül temizleme kaç saat sürer?

Partikül iptal etmek zararlı mı?

Parçacık filtresinin temizlenmesi gerekmeden önce birkaç bin döngü vardır. Partikül filtresi, hava akımından partikülleri uzaklaştırırken kendi kendini temizler. Partikül filtresi, üniteden çıkan hava temiz ve kokusuz olduğunda temizdir.  Bu aşamada partikül iptal ettirme işleminin aracınızın motoruna zarar verme olasılığının oldukça fazla olacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bütün bu bilgiler ışığında partikül iptal işlemine karar vermeden önce kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız gerekecektir. Ancak bu sayede partikül iptal ettirmek konusunda daha isabetli bir şekilde karar verebilirsiniz. Bir de bu tarz bir iptal işlemini yaptıracaksanız bile bu alanda uzmanlara yaptırmalısınız.

Yorum yapın