Partikül Filtresi Dolu Olursa Ne Olur ?

Partikül filtresi dolu sürmeye devam ediniz hatası genellikle Opel ve Fiat grubu otomobillerde sık sık görülmektedir. Bu hata durumunda neler yapılmalıdır ve çözümü gibi konular da siz oto ayar kullanıcılarımıza bilgi vereceğiz.

Partikül Filtresi Dolu Sürmeye Devam Ediniz Hatası

Partikül filtresi dolu hatası Genellikle Opel grubu Astra ve İnsignia gibi modellerde çok görülmekte olan bir durumdur. Bu gibi hatalar da yapılması gereken bazı şeyler mevcuttur. Öncelikle Partikül filtresi dolu hatasını gördüyseniz filtre tamamen dolmuş demektir. Bu esnada ekranda bu hata mesajı gelecek ve araç rölantisi yükselecek ve motor fanı aktif olacaktır. Şimdi sizlere bu hata anında neler yapılır bunları anlatalım.

  • Bu hata ile karşılaştığınızda bir çevre yolunda en az 40 – 45 km boyunca bir yol yapmanız tavsiye edilmektedir. Motor devrinin 3000- 3500 devir aralığında 15 dakika kadar yolculuk yapmanız gerekmektedir. Partikül filtresinin temizlenmesi için bu devir aralıklarında sürüş yapmak oldukça önemlidir.
  • DPF uyumlu yağ kullanmanız son derece önemlidir. Bu hatayı çok kez görüyorsanız motor yağının kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Partikül filtresi temizliği veya yenilenmesi gerekmektedir.
  • Sık sık partikül filtresi dolu hatası alan bazı kullanıcılar DPF iptali yapabilmektedir. Bu konu hakkında net bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Partikül filtresi dolu olunca araçlarda yakıt tüketimi artar. Ayrıca bunun yanında çekiş düşüklüğü ve egzozdan siyah duman çıkması görülür. Özellikle kış aylarında partikül filtresi dolunca araç çalışamaz hale gelir. Sabah çalışmada zorlanma ve bunun yanında birçok olumsuz arızalar görülebilir. Partikül filtresi dolduğunda dpf temizliği, yenileme veya iptal edilme gibi durumları mevcuttur. Şimdi sizlere dpf filtre yenileme fiyatlarından bahsedelim.

Partikül Filtresi Değişimi Fiyatı Ne Kadar?

Opel Astra partikül filtresi dolu uyarısı veya başka bir marka da bu uyarı ile karşı karşıya kaldığınızda 3 seçenek mevcuttur. Bunlar; temizleme, değişim veya iptalidir. Partikül filtre değişim fiyatlarını sizler için bir araya getirelim.

MarkaPartikül Filtresi Fiyatı
Opel Astra J 1.3 Cdi 7500 TL
Chevrolet Aveo2500 TL
Opel Corsa D7500 TL
Fiat1.3 Euro 56500 TL
Peugeot 2087500 TL

Dizel partikül filtrelerinin maliyeti yüksek olduğundan ötürü kullanıcılar temizlik veya iptali gibi durumlara da başvurmaktadır. DPF iptali için bu konumuza bir göz atabilirsiniz.

Yorum yapın