Bakım Onarım 84 0

DPF Partikül Filtresi İptali

Partikül filtresi dizel araçlarda bulunan ve yakıt yanması sırasında oluşan zehirli gazları filtreleyen bir emisyon sistemidir. Egzoz sistemine bağlı olan DPF, yanma sırasında oluşan kirli gazın %75ini başarı ile filtrede korusa da geri kalan kısmı ile filtre tıkanması yaşanmaktadır. Buda zamanla partikül filtresinin tıkanmasına ve ekranda uyarı vermesine sebep olmaktadır. DPF tıkandığı zaman araçlar Rejenerasyon yapmaktadır ve temizlenmektedir. Fakat ortalama 25.000-30.000 km sonrasında tekrar DPF arıza ışığı yanmaktadır. Rejenerasyon işlemi de sürekli yapıldığında parça hasar görüyor ve belli bir zaman sonra bu parçanın yenisi ile değişimi gerekiyor . Bu yüzden birçok kullanıcı DPF ile uğraşmamak adına partikül filtresi iptali yapmaktadır.

Dizel Partikül Filtresi İptali Yaptırmalı mıyım?

İptal etmeden önce dpf temizliği yöntemini düşünebilirsiniz. Fakat gördüğümüz üzere temizleme işleminden sonra da tekrar aynı sorunlar yaşanmaktadır. Filtrenin yenisi ile değiştirilmesi ve temizleme işleminden sonra aynı problemler devam ediyor ise dpf iptalini düşünebilirsiniz. İptal edilmesi maliyet yönünden de kullanıcıları mutlu etmektedir. Filtre değişimi gibi maliyetlerin önüne geçilmiş olmaktadır.

Partikül filtresi nasıl iptal edilir ?

DPF iptali iki farklı şekilde yapılmaktadır. Birisi mekanik iptal, diğeri ise yazılım ile sağlanan iptaldir.

Mekanik DPF iptali: Dizel partikül filtresinin üzerinden bir kapak açılır. İçerisinde bulunan filtre tamamen boşaltılır. Bu işlemden sonra filtrenin içinde bir ses oluşmaması için petekler halinde sıra sıra parça kaynatılır ve dpf iptali sağlanmış olur.

Yazılım ile DPF iptali: Mekanik olarak içi boşaltıldıktan sonra yazılım ile filtre iptali edilir. Aracı kontrol eden yazılımda dpf haritaları bulunur ve ve tek tek iptal edilir. Bu güncellenen yazılım tekrardan motor kontrol ünitesine yazdırılır ve iptali sağlanmış olur. Bu süreçten sonra dpf arıza ışığı da gözükmeyecektir.

DPF iptal edilirse ne olur ?

DPF arıza lambası yandıktan sonra araç rejenerasyon işlemine başlamaktadır. Bu durumda genellikle her 25.000 km’ de bir tekrar edilir. Rejenerasyon sırasında yüksek bir basınç oluşur ve bu işlemden enjektör memeleri etkilenir. Bu durum tekrar edildiğinde ise enjektör memeleri zarar görmeye başlar. DPF iptal edildiğinde ise araç rejenerasyon işlemi yapmayacağı için enjektörler zarar görmez.

Bunun yanında rejenerasyon sırasında araç yakıt tüketimi oldukça fazlalaşır. Ortalama 2.5 litre mazot tüketimin de artış görülür. Partikül filtresi iptali sonrasında araçta yakıt tüketiminde düşüş görülür.

Ayrıca rejenerasyon sırasında motor yüksek ısı oluşturmaya başlar. Yüksek ısı aracın bazı yerlerinin aşınmasına neden olur. DPF iptali sonrasında araç rejenerasyon  başlatmayacağı için bu yüksek ısınma sorunu da ortadan kalkmış olacaktır.

DPF iptali araçların yazılımından kapatılmaktadır. Bu işlemin birçok faydası mevcuttur. Isınma sorununu ortadan kaldırır. Yakıt tüketimi konusunda başarı sağlar ve motor ömrünü uzatır. Arıza lambası da artık dpf iptali sağlandığından dolayı görülmez.

DPF İptali faydaları:

  • Yakıt tüketiminde düşüş
  • Rejenerasyon sırasında ki yüksek ısı sorunu ortadan kalkar
  • Motor ömrü uzar
  • Performans bakımından gelişme olur
  • Çekiş daha seri olur.

DPF iptali sonrası muayene

Birçok kullanıcının en merak ettiği sorular arasında DPF iptali sonrası aracım muayeneden geçer mi olmaktadır. DPF iptali olan bir araç muayene istasyonlarında herhangi bir sorun ile karşılaşmamaktadır. Kısacası aracınız muayeneden geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir