Dizel partikül filtresi ( DPF ) temizliği nasıl yapılır?

Dpf içerisinde sürekli olarak birikmekte olan partiküllerin filtreyi tıkamaması için temizlik gereklidir. Dpf temizliğinin birkaç yöntemi vardır.

Öncelikle DPF Nedir?

Tam anlamı Dizel Partikül Filtresidir. Katalitik konvertör sistemiyle beraber çalışmakta olan bir sistemdir.

DPF, dizel araçlarda bulunur ve oldukça yeni bir sistem sayılır.

Katalitik konvertörün temizlemediği pis gazları, ağır metalleri içerisinde depolar. Katalitik konvertor ise pis ve zararlı gazları kendi içinde temizleyerek doğaya salar.

Bu yüzden dpf sistemi ağır metalleri ve gazları içinde depoladığı için belirli zamanlarda dolar. Dolan dizel partikül fitresinin temizlenmesi gerekir. Filtre dolduğunda MIL arıza gösterge lambası yanar ve size dpf ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir.  DPF fazla bir şekilde dolduysa motor performansında ciddi düşüşler görülebilir. DPF sorunu her dizel araçta görülebilir. Arıza lambası yandığı zaman herhangi bir servise götürerek dpf temizliği yapılmasını isteyebilirsiniz. DPF dolu araçta çekiş sorunu görülebilir. Bazı firmalar dpf iptali yapmaktadır. Bununla ilgili ayrı bir makalede bahsedeceğiz.

Bu işlemlerden sonra DPF Kalibrasyonu tavsiye edilir.

DPF nasıl temizlenir?

Yüksek Sıcaklık ile temizlenen Dizel partikül filtresi

Her otomobilde aynı şekilde sıcaklık ile dpf temizliği otomatik bir şekilde olmaktadır. Sistem yüksek sıcaklığa ulaşarak içerideki kurumlar yanar ve dpf temizliği gerçekleşir. Dpf temizliğinin tam anlamıyla sağlanması için yüksek sıcaklığın belli bir seviyede kalması sağlanmaktadır. Bu sıcaklık yarım saat içerisinde 2000 devir civarında sağlanmaktadır. Partikül filtresi temizleme bu şekilde olmaktadır.

Sıvı ile dpf temizliği

Kimyasal sıvılar ile de dpf temizliği yapılmaktadır. Dpf’nin temizlenmesi için motor sistemine kimyasal sıvı yollanır. Bu sıvı yakıt ile birlikte yanmaya başlar ve motor sıcaklığını hızlı bir şekilde yükselterek dpf temizlenmesini yapar.

Bilgisayar ile dpf temizliği

Bilgisayar yardımıyla kontrol edilen araç yüksek devirlere getirilir ve yüksek ısıdan dolayı partiküller temizlenir. Buradaki yöntem yukarı da bahsettiğimiz yüksek ısıyla gerçekleşen işlem ile aynıdır. Fakat burada herşey bilgisayar yardımıyla yapılır. Partikül sıcaklığını ve diğer teknik detayları bilgisayar üzerinden görüldüğü için daha ideal bir yöntemdir.

Kimyasal madde ile dpf temizliği

Yakıt deposuna kimyasal madde dökülerek dpf temizliği yapılabilmektedir. Bu kimyasallar yakıt ile birlikte yanarlar. Yanarken ortaya çıkan gazlar oluşan kurumları çözer ve temizlik gerçekleşir.

Dizel Partikül Filtresi Temizlenmezse Ne Olur?

Dizel Partikül Filtresi Kullanmak Zorunlu mu?

Evet, dizel partikül filtresi kullanmak yasal bir zorunluluktur. Mikro boyutlu olmasından kaynaklı olarak insan bedenine olumsuz yönde etki eden dizel partikülleri; oluşturulan uluslararası normlara göre filtre edilmesi şart olan partiküllerdir. Dizel partikül filtresi, dizel kurumunu bir dizel motorun egzoz gazından uzaklaştıran bir cihazdır. Biriken kurumları gidermek için filtre düzenli olarak temizlenmelidir. Bu da zaman içindeki olumsuz etkinliklerini azaltır. Dizel partikül filtresi, kurum ve diğer parçacıkları motorunuzun egzoz akışından uzaklaştıran bir cihazdır. Bu parçacıkları yakalayarak ve sonra çevreye girmemeleri için yakarak çalışır. Bu işlemden sonra dizel partikül filtresi, cihazın içindeki sıkışan kurumu yakarak kendini yeniler.

Dizel Partikül Filtresi Kullanmak Zorunlu mu?

Dizel Partikül Filtresi Temizlenmezse Ne Olur?

Dizel partikül fitleri düzenli olarak temizlenmezse dizel partikül filtresi sonunda engellenir. Bu, egzoz gazlarının düzgün geçemeyeceği ve motor üzerinde geri basınç olmayacağı anlamına gelir, bu da egzoz sistemindeki diğer bileşenlere zarar verebilir. Dizel filtresi ile ilgili herhangi bir sorun varsa ve test edilmeden önce temizlenmezse araç performans konusunda da sorunlar yaşar. Dizel partikül filtresi; düzenli olarak temizlemezseniz, verimliliği önemli ölçüde azalacaktır. Bu, aracınız tarafından daha fazla kurum üretileceği ve egzoz sisteminize gireceği anlamına gelir. Sonuç olarak, duman testinde başarısız olabilirsiniz. Tüm bu bilgiler ışığında dizel partikül filtrenizi düzenli olarak temizlemezseniz kurum ve kir ile tıkanır. Bu da artık bu partiküllerin çevreye girmesini engelleyemeyeceği anlamına gelir.

Yorum yapın