Dizel partikül filtresi ( DPF ) temizliği nasıl yapılır?

Dpf içerisinde sürekli olarak birikmekte olan partiküllerin filtreyi tıkamaması için temizlik gereklidir. Dpf temizliğinin birkaç yöntemi vardır.

Öncelikle DPF Nedir?

Tam anlamı Dizel Partikül Filtresidir. Katalitik konvertör sistemiyle beraber çalışmakta olan bir sistemdir.

DPF, dizel araçlarda bulunur ve oldukça yeni bir sistem sayılır.

Katalitik konvertörün temizlemediği pis gazları, ağır metalleri içerisinde depolar. Katalitik konvertor ise pis ve zararlı gazları kendi içinde temizleyerek doğaya salar.

Bu yüzden dpf sistemi ağır metalleri ve gazları içinde depoladığı için belirli zamanlarda dolar. Dolan dizel partikül fitresinin temizlenmesi gerekir. Filtre dolduğunda MIL arıza gösterge lambası yanar ve size dpf ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir.  DPF fazla bir şekilde dolduysa motor performansında ciddi düşüşler görülebilir. DPF sorunu her dizel araçta görülebilir. Arıza lambası yandığı zaman herhangi bir servise götürerek dpf temizliği yapılmasını isteyebilirsiniz. DPF dolu araçta çekiş sorunu görülebilir. Bazı firmalar dpf iptali yapmaktadır. Bununla ilgili ayrı bir makalede bahsedeceğiz.

Bu işlemlerden sonra DPF Kalibrasyonu tavsiye edilir.

DPF nasıl temizlenir?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Yüksek Sıcaklık ile temizlenen Dizel partikül filtresi

Her otomobilde aynı şekilde sıcaklık ile dpf temizliği otomatik bir şekilde olmaktadır. Sistem yüksek sıcaklığa ulaşarak içerideki kurumlar yanar ve dpf temizliği gerçekleşir. Dpf temizliğinin tam anlamıyla sağlanması için yüksek sıcaklığın belli bir seviyede kalması sağlanmaktadır. Bu sıcaklık yarım saat içerisinde 2000 devir civarında sağlanmaktadır. Partikül filtresi temizleme bu şekilde olmaktadır.

Sıvı ile dpf temizliği

Kimyasal sıvılar ile de dpf temizliği yapılmaktadır. Dpf’nin temizlenmesi için motor sistemine kimyasal sıvı yollanır. Bu sıvı yakıt ile birlikte yanmaya başlar ve motor sıcaklığını hızlı bir şekilde yükselterek dpf temizlenmesini yapar.

Bilgisayar ile dpf temizliği

Bilgisayar yardımıyla kontrol edilen araç yüksek devirlere getirilir ve yüksek ısıdan dolayı partiküller temizlenir. Buradaki yöntem yukarı da bahsettiğimiz yüksek ısıyla gerçekleşen işlem ile aynıdır. Fakat burada herşey bilgisayar yardımıyla yapılır. Partikül sıcaklığını ve diğer teknik detayları bilgisayar üzerinden görüldüğü için daha ideal bir yöntemdir.

Kimyasal madde ile dpf temizliği

Yakıt deposuna kimyasal madde dökülerek dpf temizliği yapılabilmektedir. Bu kimyasallar yakıt ile birlikte yanarlar. Yanarken ortaya çıkan gazlar oluşan kurumları çözer ve temizlik gerçekleşir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.