Partikül Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Partikül filtre tıkanması birçok dizel araçlarda görülebilir. Görünüm itibari ile arıların bal peteğine benzeyen bir yapıları olan partikül filtreleri yanmamış gazları tutmak için kullanılır. Zamanla bu yanmamış gazları tutması nedeni ile bu filtrenin dolması durumu ortaya çıkar. Her ne kadar arabalarda kullanılan bazı sistemler bu partiküllerin miktarını tespit ederek tıkanma sorunlarını ortadan kaldırır. Fakat bazı durumlarda söz konusu sistemler çalışmadığı için partiküllerin filtreyi tıkaması durumu karşımıza çıkar.

Tıkalı partikül filtresi

Partikül filtresinin tıkanması durumunda motorun çekiş gücü düşer. Aynı zamanda partiküllerin tıkanması motor arıza ışığının yanmasına neden olur. Bu nedenle gereken temizliğin yapılması ya da söz konusu filtrenin değiştirilmesi durumu karşımıza çıkar. Günümüzde partiküllerin değiştirilmesi aşamasında söz konusu yöntemler kullanılarak daha iyi bir motor çekişi sağlanabilir.

Basınç Sensörlerinin Partikül Filtresine Desteği

Arabalarda partikülleri tutmakla görevli olan filtrede, ne kadar oranda gaz bulunduğunu tespit etmek için kullanılan sensörler sayesinde, partiküllerin filtrelerinde bulunan birikmiş gaz atıklarının miktarı azaltılır. Bu aşamada sensörler kullanılarak partiküllerin ne kadar olarak biriktiğine bakılır. Söz konusu miktar kritik miktara ulaşmış ise bu durumda partiküllerin değişimi için gereken değişimler yapılır.

Eğer tortu miktarı belirlenen seviyeyi çok aşmış ve üst seviyeye ulaşmış ise bu durumda tıkanma gerçekleşir. Motorun çekişinin düşmesi gerçekleştiği gibi aynı zamanda re jenerasyon işlemi de başlamaz. Bu nedenle partikül filtresinin değiştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkar.

Partikül Filtresi Sorunlarından Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bu tür tıkanmalara neden olan etkenlerin başında kullanılan yakıtın kalitesi başta gelir. Aynı zamanda söz konusu yakıt dışında motor yağında DPF özelliğinin bulunmaması da yine bu tür tıkanma sorunlarına neden olur. Yine uzun süre rölantide bekleyen araçlarda fakir yanma nedenlerinden dolayı da tıkanma meydana gelebilir.

Alttaki bağlantıda dizel partikül temizliği nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

https://www.otoayar.com/dizel-partikul-filtresi-dpf-temizligi-nasil-yapilir/

Sözü edilen nedenlerden dolayı filtre tıkanmış ise bu durumda filtrenin değiştirilmesi ya da temizlenmesi gerekir. Araç sürüşü açısından motor çekişi önemli olduğundan dolayı motor çekişini düşüren bu tür durumlardan kurtulmak için filtrenin bakımının yapılması ve yukarıda anılan durumlara dikkat edilmesi önem taşır. Aynı zamanda filtrenin kullanım ömrünün gelmesi de yine filtrenin görevini yapmamasına neden olduğundan dolayı filtre sorunları karşımıza çıkar.

Partikül Filtresi Kaç Km De Değişir?

Partikül Temizleme Araca Zarar Verir Mi?

Dizel araçlarda bulunan partikül filtreleri belirli periyodlarda temizlenmelidir. Birçok araçta temizlik işlemi otomatik olarak yapılmaktadır. Ayrıca sürücüler 60 kilometre hızda 15 dakika kadar aracı sürerlerse partiküller filtreden atılacaktır. Partikül belirli oranda filtrelerde biriktiğinde filtrelere yakıt püskürtülür. Artan sıcaklıkla birlikte partiküller yanar ve egzozdan dışarı atılır. Partiküllerin temizlenmesi zararlı bir işlem değildir. Eğer filtreler tıkanırsa aracın performansı düşecektir. Unutmamak gerekir ki aracınızda bir şekilde bir filtre tıkanığı varsa bu beklenmedik arızaları da beraberinde getirebilir. Bir net bir şekilde aracınızın çekişi düşer. Bundan dolayı aracınızın bu parçasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Partikül Temizleme Araca Zarar Verir Mi?

Partikül Temizleme Kaç Saat Sürer?

Partikül temizleme işlemi genelde 10 ila 15 dakika kadar sürmektedir. Çoğu sürücü bu işlemin gerçekleştiğini anlamaz bile. Araçların içinde sensörler bulunmaktadır. Bu sensör filtreye takılan yanmamış yakıtın miktarını sürekli izler. Eğer birikim yüzde 45 civarına kadar gelirse bu durum ECU’ya bildirilir. ECU yani aracın işlemci birimi de temizlik işlemini başlatır. Eğer bu temizlik yapılmazsa partikül filtresi kirlendi ikazı yanar. Bu durumda sürücüler kendileri de düşük rölanti yüksek devirde aracı sürüp temizlik yapabilirler. Bu aşamada alanında uzman olanlardan bu tarz bir hizmet alırsanız bu daha kısa sürede de temizlenme işleminin tamamlanacağı anlamına gelir. Ancak bu aşamada temizlenme süresinden ziyade temizleme işleminin kalitesine dikkat etmek gerekmektedir.

Partikül Temizleme Kaç Saat Sürer?

Partikül Filtresi Kaç Km De Değişir?

Partikül filtreleri oldukça dayanıklı ürünlerdir. Eğer temizliği düzenli olarak gerçekleştirilirse uzun süreler boyunca sorunsuz çalışacaktır. Bir filtre 150.000 kilometreye kadar çalışmaya devam edecektir. Fakat aracın kullanım şekline göre daha erkende değiştirilmesi gerekebilir. Genelde periyodik kontrollerde filtre incelenir. Eğer üzerinde kırıklar varsa bu filtre görevini tam olarak yerine getiremeyeceğinden dolayı değiştirilir. Bütün bu bilgiler ışığında partikül filtresinin araçlarınız için her zaman kritik bir öneme sahip olduğunu unutmamak gerekmektedir. Çünkü bu parçada herhangi bir sorunun yaşanılması demek aynı zamanda aracınızda performans konusunda ciddi sorunlar yaşayacağınız anlamına gelir.

Yorum yapın