Motor suyu biterse ne olur ?

Otomobillerin kalbi olan soğutma suyu her zaman seviyesinde olmalıdır. Sağlıklı bir şekilde soğutma yapabilmesi için su seviyesi minimum ve maksimum arasında bir yerde olmalıdır. Araçların su seviyesi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kaçak varsa hemen suyu tamamlayıp kaçağın önlenmesi gereklidir.

Motor suyu biterse ne olur?

Araçtaki soğutma suyu bittiği zaman araç soğutma sağlayamayacak ve ısı her saniye daha da artacaktır. Tamamen susuz kalan bir araç en basitinden ilk olarak üst kapak contasını yakacak ve su olmadığı için aşırı şekilde aracın motor parçalarında ısınma olacaktır.

Hararet yapan aracı kullanmaya devam etmek pistonların aşırı şişmesinden dolayı, silindir ve piston arası sürtünmeden dolayı pistonlar zarar görmeye başlar. Daha da devam edilirse artık motor şişer ve dönmez hale gelir. Bu nedenle hararet yapan arabayı kullanmamalı ve hemen durumu çözmeleri için servise göstermelisiniz.

Motorda bulunan su, aracın gerekli sıcaklıkta çalışması ve sensörler yardımıyla belli bir derecede sabit kalmasını sağlar.
Motor suyu azalan araçlarda kesinlikle bir yerde kaçak olabilir. Hiç bir yerde kaçak göremiyorsanız araçta conta çürümesi gibi bazı sorunlar da olabilir. Bu nedenle bunu takip etmeli ve ustanıza durumu bildirmelisiniz.

Motor suyu azalıyor sorunları birçok araçta görülmektedir. Bu sebeple motor suyunun azalması , takip edilmediği ve üstüne ekleme yapılmadığı taktirde çok büyük arızalara yol açabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Sigorta Şirketlerinden Az Hasarlı Satılan Araçlar
Susuz araba gider mi?
Susuz araba gider mi?

Motor suyu bittiği nasıl anlaşılır?

Şayet aracınızın motor suyu bitmişse yapılacak ilk şey, soğutma sıvısı seviyesini kontrol etmektir. Bu seviye düşükse, su ekleyin ve tekrar kontrol etmenizde fayda vardır. Bir de böyle zamanlarda yağ doldurma kapağında ve motor bloğunun üstünde su olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer kontrolünüz neticesinde su yoksa veya sadece birkaç damla varsa, büyük olasılıkla soğutma sisteminde bir yerde bir sızıntı var demektir. Bu durumda, bunları birbirine bağlayan tüm hortumları ve boruları, ayrıca radyatör kapağını ve termostatı kontrol etmeniz gerekir. Şayet her hortum biraz da olsa su varsa, o zaman çatlak bir kapak contası veya sızdıran silindir kapağı cıvataları gibi daha büyük bir sorun olmalıdır.

Motor suyu bittiği nasıl anlaşılır?
Motor suyu bittiği nasıl anlaşılır?

Susuz araba gider mi?

Susuz araba çalıştırılmaz! Net! Çünkü motorda su yolsa aracınızın hararet göstergesi de çalışmaz. Bu da aracınızın hararetinden haberiniz olmaz. Özellikle aracınızı susuz bir şekilde çalıştırdıysanız ve stop konumuna kadar gelecek şekilde motor kısmı ısınmışsa geçmiş olsun. Aracınız ciddi anlamda hasar almış demektir. Unutmamak gerekir radyatör, ısıtılmış motor soğutma sıvısını soğutur ve radyatör kanatçıklarından akan hava ile ona ısı alışverişi sağlar. Su yoksa böyle bir döngü de olmaz! Bütün bu bilgiler ışığında yağ seviyenizi her kontrol ettiğinizde motor suyunuzu da kontrol etmelisiniz. Çünkü arabanızda yeterli soğutma sıvısı yoksa aşırı ısınmaya karşı da koruma olmayacaktır!

“Motor suyu biterse ne olur ?” üzerine 30 yorum

 1. merhaba, aracım r19 1.9 dizel, aracımda conta yanık şüphesi vardı ve hakılıda çıkmıştık, usta contasını değiştirdi fakat araç 1 ay gibi süreyle tekrar hava yapmaya hortum şişirmeye başladı, sorun tekrar conta yakması mı yoksa blok mu çatlak, yağ da su varmı göremedim, radyatör suyu deposunda da yağ yok bu havayı neden yapar anlam veremiyorum, araba su eksiltmesi az miktarda oluyordu, şimdi hortum patladığı için ben geçici olarak tamir ettim suyu 1 günde bitiyor, birde aracımda yedek fan anahtarı mevcut susuz kaldığında hararet yükselmeye başlayınca radyatör fanını manuel olarak açıyorum hararet altta kalıyor bu şekilde kullanmak sıkıntı yaratır mı sonuçta fanı açıyorum göstergede de bir müddet sonra ısısı düşüyor.

  Cevapla
 2. Arabamla 20 km gittikten sonra baktım şu pompası delinmiş. Yolda hararette yükselmedi Bi sıkıntı olurmu acaba

  Cevapla
  • Mümkün olan en kısa zamanda aracınızı servise götürünüz. Çok ciddi problemler olabilir, kesinlikle aracı bu şekilde kullanmayın.

   Cevapla
Yorum yapın