Teknik Bilgi 8.097 6

Motor suyu biterse ne olur ?

Otomobillerin kalbi olan soğutma suyu her zaman seviyesinde olmalıdır. Sağlıklı bir şekilde soğutma yapabilmesi için su seviyesi minimum ve maksimum arasında bir yerde olmalıdır. Araçların su seviyesi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kaçak varsa hemen suyu tamamlayıp kaçağın önlenmesi gereklidir.

Motor suyu biterse ne olur?

Araçtaki soğutma suyu bittiği zaman araç soğutma sağlayamayacak ve ısı her saniye daha da artacaktır. Tamamen susuz kalan bir araç en basitinden ilk olarak üst kapak contasını yakacak ve su olmadığı için aşırı şekilde aracın motor parçalarında ısınma olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Motoru ısıtmadan hareket etmek zararlı mı?

Hararet yapan aracı kullanmaya devam etmek pistonların aşırı şişmesinden dolayı, silindir ve piston arası sürtünmeden dolayı pistonlar zarar görmeye başlar. Daha da devam edilirse artık motor şişer ve dönmez hale gelir. Bu nedenle hararet yapan arabayı kullanmamalı ve hemen durumu çözmeleri için servise göstermelisiniz.

 

Motorda bulunan su, aracın gerekli sıcaklıkta çalışması ve sensörler yardımıyla belli bir derecede sabit kalmasını sağlar.
Motor suyu azalan araçlarda kesinlikle bir yerde kaçak olabilir. Hiç bir yerde kaçak göremiyorsanız araçta conta çürümesi gibi bazı sorunlar da olabilir. Bu nedenle bunu takip etmeli ve ustanıza durumu bildirmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Radyatör fanı sürekli çalışıyor? Sebebi Nedir?

Motor suyu azalıyor sorunları birçok araçta görülmektedir. Bu sebeple motor suyunun azalması , takip edilmediği ve üstüne ekleme yapılmadığı taktirde çok büyük arızalara yol açabilir.

 

“Motor suyu biterse ne olur ?” üzerine 6 yorum

 1. SELAMI dedi ki:

  Merhabalar
  RENAULT MASTER 2.5 DCI 120 MOTOR G9U 650
  motor rektefiyesi ne kadar tutar ? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. otoayar dedi ki:

   RENAULT MASTER 2.5 DCI 120 bg G9U 650 motor rektefiyesi ortalama olarak 14- 16 Bin Tl arası tutabilmektedir.

 2. Berkay Kara dedi ki:

  99 model honda civic 1.4 ies yag yakiyor beyaz duman atiyor egsozdan ince ince puskuruyor motor yapilmasi gerekiyormus ne tutar ?

  1. otoayar dedi ki:

   99 model honda civic 1.4 ies yağ yakmasından dolayı motor rektefiye fiyatı ortalama olarak 6 bin TL bandından tutar. Sağlıklı ve orjinal yedek parçalar ile yapılan işcilik 7bin tl ye kadar çıkabilir.

 3. esma dedi ki:

  Arabamdaki su minimumun biraz daha altında bişi olur mu

  1. otoayar dedi ki:

   Minimum’dan aşağıya inmemesine özen gösterin. Biraz antifiriz eklemesi yaparak ortalarda kalmasını sağlamak en sağlıklı yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir