Motor suyu biterse ne olur ?

Otomobillerin kalbi olan soğutma suyu her zaman seviyesinde olmalıdır. Sağlıklı bir şekilde soğutma yapabilmesi için su seviyesi minimum ve maksimum arasında bir yerde olmalıdır. Araçların su seviyesi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kaçak varsa hemen suyu tamamlayıp kaçağın önlenmesi gereklidir.

Motor suyu biterse ne olur?

Araçtaki soğutma suyu bittiği zaman araç soğutma sağlayamayacak ve ısı her saniye daha da artacaktır. Tamamen susuz kalan bir araç en basitinden ilk olarak üst kapak contasını yakacak ve su olmadığı için aşırı şekilde aracın motor parçalarında ısınma olacaktır.

Hararet yapan aracı kullanmaya devam etmek pistonların aşırı şişmesinden dolayı, silindir ve piston arası sürtünmeden dolayı pistonlar zarar görmeye başlar. Daha da devam edilirse artık motor şişer ve dönmez hale gelir. Bu nedenle hararet yapan arabayı kullanmamalı ve hemen durumu çözmeleri için servise göstermelisiniz.

Motorda bulunan su, aracın gerekli sıcaklıkta çalışması ve sensörler yardımıyla belli bir derecede sabit kalmasını sağlar.
Motor suyu azalan araçlarda kesinlikle bir yerde kaçak olabilir. Hiç bir yerde kaçak göremiyorsanız araçta conta çürümesi gibi bazı sorunlar da olabilir. Bu nedenle bunu takip etmeli ve ustanıza durumu bildirmelisiniz.

Motor suyu azalıyor sorunları birçok araçta görülmektedir. Bu sebeple motor suyunun azalması , takip edilmediği ve üstüne ekleme yapılmadığı taktirde çok büyük arızalara yol açabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Adaptif Far Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?
Susuz araba gider mi?
Susuz araba gider mi?

Motor suyu bittiği nasıl anlaşılır?

Şayet aracınızın motor suyu bitmişse yapılacak ilk şey, soğutma sıvısı seviyesini kontrol etmektir. Bu seviye düşükse, su ekleyin ve tekrar kontrol etmenizde fayda vardır. Bir de böyle zamanlarda yağ doldurma kapağında ve motor bloğunun üstünde su olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer kontrolünüz neticesinde su yoksa veya sadece birkaç damla varsa, büyük olasılıkla soğutma sisteminde bir yerde bir sızıntı var demektir. Bu durumda, bunları birbirine bağlayan tüm hortumları ve boruları, ayrıca radyatör kapağını ve termostatı kontrol etmeniz gerekir. Şayet her hortum biraz da olsa su varsa, o zaman çatlak bir kapak contası veya sızdıran silindir kapağı cıvataları gibi daha büyük bir sorun olmalıdır.

Motor suyu bittiği nasıl anlaşılır?
Motor suyu bittiği nasıl anlaşılır?

Susuz araba gider mi?

Susuz araba çalıştırılmaz! Net! Çünkü motorda su yolsa aracınızın hararet göstergesi de çalışmaz. Bu da aracınızın hararetinden haberiniz olmaz. Özellikle aracınızı susuz bir şekilde çalıştırdıysanız ve stop konumuna kadar gelecek şekilde motor kısmı ısınmışsa geçmiş olsun. Aracınız ciddi anlamda hasar almış demektir. Unutmamak gerekir radyatör, ısıtılmış motor soğutma sıvısını soğutur ve radyatör kanatçıklarından akan hava ile ona ısı alışverişi sağlar. Su yoksa böyle bir döngü de olmaz! Bütün bu bilgiler ışığında yağ seviyenizi her kontrol ettiğinizde motor suyunuzu da kontrol etmelisiniz. Çünkü arabanızda yeterli soğutma sıvısı yoksa aşırı ısınmaya karşı da koruma olmayacaktır!

“Motor suyu biterse ne olur ?” üzerine 30 yorum

 1. Merhabalar 2016 model renault symbol 1.5 dizel 90 hp aracım var. 50 km yol yaptıktan sonra atm de para işlemim için stop ettim daha sonra calistirmaya calistigimda ateşlemeyi çok zor yaptı 3. De marş aldı daha sonra kaputu actigimda motor suyunun bitmeye yaklastigini gördim yani o yuvarlak kutuyla alt borunun birlestigi yerde durmus fakat tamamen bitmemişti. Daha sonra suyunu ekleyip calistirdigimda sorunsuz bir sekilde kullaniyorum 1 hafta oldu herhangi bir sorun yasamadım su eksiltmede yok bir koku falanda gelmedi segmenlerin yanmasindan veya kardilatörde sorun olmasindan korkuyorum sanayiye gidip komple kontrol ettirmelimiyim sizce bu durumda?

  Cevapla
  • Merhaba ;

   Aracınızın periyodik bakımını yaptırdığınız servise muhakkak gösteriniz. Çok ufak bir problem dahi olsa ilerde sıkıntı çıkarmaması için gerekli tedbiri almanızo tavsiye ederiz.

   Cevapla
 2. Merhaba aracın hundai i 20 yaklaşık 40 km gidince motor suyu olmadığından yolda stop etti ve tekrar çalışmadı motora ne gibi zarar vermiş olabilir

  Cevapla
  • Motor suyu azalan araçlarda kesinlikle bir yerde kaçak olabilir. Hiç bir yerde kaçak göremiyorsanız araçta conta çürümesi gibi bazı sorunlar da olabilir. Bu nedenle bunu takip etmeli ve ustanıza durumu bildirmelisiniz.

   Motor suyu azalıyor sorunları birçok araçta görülmektedir. Bu sebeple motor suyunun azalması , takip edilmediği ve üstüne ekleme yapılmadığı taktirde çok büyük arızalara yol açabilir.

   Aracınızı çekiciyle çektirip düzenli çalıştığınız servise ivedilikle götürün.

   Cevapla
 3. Merhaba aracım yolda aşırı ısınmadan radyatör patlattı bir şekil yama ile düzeltip yola devam ettik fakat yolda bir anda tekrar harareti yüksel di boşa aldigimda istop etti hızlı bı şekilde kenara çektim kaputu açtığımda dumanlar çıkmaya başladı yağ haznesi su girmemisdir ve yağı temizdi ama hafif yanık kokusu vardı motorda ağır hasar varmıdır ve maliyeti ne kadar tutar?

  Cevapla
  • Gerekli testleri ve incelemeleri yapmadan buradan cevap vermek çok zor. Bazı marka modellerde su azaldığında motor kendini korumak için stop eder. Uzun süre hararet üstlerde olduysa zarar varsir fakat kısa süreli olduysa ağır hasar olmayabilir. Yine de uzman bir servise danışmalısınız.

   Cevapla
 4. merhaba arabam avm otoparkında kalmasına müsade etmiyorlar ve aracım e36 3.20 radyotör patladı çok az bir mesafa gitmem gerek avm otoparkından çıkarmak için aracımın başına bişi gelirmi cevabınız için teşekür ederim

  Cevapla
  • Merhaba, bu gibi durumlarda yapılacak en iyi hareket çekici çağırmak olacaktır. Riske atmaya değmeyecek bir durumdur. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 5. Ford escort 97 model arabam var arabamın suyu bitmiş tekleme yapıyordu hemen farkettim doldurdum fan çalıyordu suyu doldurduktan sonra tekleme ve stop etmeye devam ediyor neden acaba conta yanmis olabilir mi

  Cevapla
 6. FOCUS 3 2014 aracım bir süre kısa mesafede fan açmaya başladı usta jenerasyon dan dolayı olduğunu söyledi araba ısındıktan sonra 3 bin devirde 10 15 dk gitmemi söyledi daha sonra araç 1000 km yol yaptı uzun yolda birşey yok ama kısa mesafede fan açması daha sonra devam etti suyuna baktım hiç su kalmamış su takviyesi yaptım 20 veya 25 dk sonra baktığımda gene hiç su kalmamış bunun sebebi nedir

  Cevapla
  • Arız kodu vermeden Motor suyu azaltan araçlarda kesinlikle bir yerde kaçak olma ihtimali çok yüksek. Hiç bir yerde kaçak göremiyorsanız araçın contasının değişmesi gerekebilir.

   Motor suyu azalıyor sorunları birçok araçta görülmektedir. Bu sebeple motor suyunun azalması , takip edilmediği ve üstüne ekleme yapılmadığı taktirde çok büyük arızalara yol açabilir.

   Cevapla
 7. Merhaba aracım Opel Corsa 2007 model su deposunun üzerindeki kapağın altında bulunan samandra gibi lastikli kısım kırıldı.tek kapağı kapatıp yola çıktım araba gaz yemeyince sağa çektim ve baktım su bitmişti su ekledim motor soğudu sonra tekrar çalıştırmayı denedim çalıştı. Ama şu kapağından kaçırıyor. Araba çalıştığına göre motor zarar görmemiştir değil mi? Kapak için de servis çağırdım

  Cevapla
  • Radyatör kapakları basıncı kontrol altında tutmak için tasarlanmışlardır. Dediğiniz lastikli mekanizma kırıldığı için araç hareket halinde suyu kapaktan boşaltmış. Hararet yaptı ise susuzluktan conta yanması oluşmuş olabilir. Hararet yapmadıysa da kapak değişiminden sonra tekrar kontrol edilmelidir. Üst kapak contasında bir yanık olması durumunda araç çalışmaya devam eder. Fakat belirti olarka çekiş kaybı, duman atması, yakıt tüketiminde artış ve sabahları ilk çalışmada zorluklar yaşanabilir. Bunların hiçbiri aracınızda baş göstermiyorsa bir sorun yoktur. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 8. Kolay gelsin. Aracımla bugün yolda giderken aniden hararet yaptı. Kenara çektik baktık. Radyatör de su kalmamış. Soğumasını bekledik. Su ekledik yalnız araç çalışmadı vururduk. Çalıştı gitti. Ayağını gazdan çekince istop etti. Sonrasında radyatörde su geldi. Aracım renault broadway. Sorun ne olabilir acaba.

  Cevapla
  • Öncelikle suyun boşaldığı yeri tespit etmek önemlidir. Aracı bu halde kullanmamanız gerekir. Devirdaim , termostat ve radyatörde kaçak olabilir. Hortumlardan sızıntı yapıyor olabilir. Birde motor conta tapaları kontrol edilmelidir. Üst kapak contası yandıysa oradan da araç sürekli su eksiltebilir. Kaçak olan yer onarıldıktan sonra su eklenmeli ve hararet tekrar kontrol edilmelidir.

   Cevapla
 9. Merhaba kolay gelsin wolsvagen Bora 1.6 16 V aracımın yağ yaktığını söylüyor ustalar komple rektefe maliyeti ne olur acaba

  Cevapla
 10. Merhabalar
  RENAULT MASTER 2.5 DCI 120 MOTOR G9U 650
  motor rektefiyesi ne kadar tutar ? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • RENAULT MASTER 2.5 DCI 120 bg G9U 650 motor rektefiyesi ortalama olarak 14- 16 Bin Tl arası tutabilmektedir.

   Cevapla
 11. 99 model honda civic 1.4 ies yag yakiyor beyaz duman atiyor egsozdan ince ince puskuruyor motor yapilmasi gerekiyormus ne tutar ?

  Cevapla
  • 99 model honda civic 1.4 ies yağ yakmasından dolayı motor rektefiye fiyatı ortalama olarak 6 bin TL bandından tutar. Sağlıklı ve orjinal yedek parçalar ile yapılan işcilik 7bin tl ye kadar çıkabilir.

   Cevapla
  • Minimum’dan aşağıya inmemesine özen gösterin. Biraz antifiriz eklemesi yaparak ortalarda kalmasını sağlamak en sağlıklı yoldur.

   Cevapla
Yorum yapın