Klima Arabanın Çekişini Etkiler Mi?

Günümüzde hemen hemen herkes araba sahibidir. Değişen ve sürekli yenilenen modelleri ile birçok araba çeşidi vardır. Her dönem yenilenen modelleri ile arabaların vazgeçilmez parçaları da gelişerek yenilenirler. Arabaların en önemli parçası klimadır. Klima genellikle arabaların yakıtı ile çalışan ve buna bağlı olarak fonksiyonel özelliğe sahip olan kısımdır. Fakat klima aracın yakıtına bağlı çalıştığından bir takım etkileri olur. Klimalar teknik açıdan arabaların çekişlerini etkiler. Yakıtların azalmasına sebep olabilir.

Klima Neden Araç Çekişinde Yavaşlama Yapar?

Genellikle araç içerisinde klima açıldığında klima kompresörünü motor çevirme işlemi sağlar. Buna istinaden motordan beygir gücünü harekete geçirmesine neden olur. Klimalar ister benzinli ister dizel araç olsun aracın yakıtını etkiler. Bununla birlikte arabanın çekiş gücü yavaşlar. Aynı zamanda yakıtı klimalar normalinden daha fazla tüketir. Klimanın yakıt tüketimine etkisi genellikle yokuş aşağı inerken anlaşılır. Böyle durumlar da çalışan klima ile birlikte araç viteste gaz pedalına basılmadığı durumlarda çekiş gücü yavaşlar. Bu durumun sebebi klimanın araç için kendi kinetik enerjisiyle motorun yakıtını etkilemesidir.

Klima Kaç Beygir Düşürür?

Klimalar yakıtı etkilediği için arabanın beygir gücünü ve ayarlarını da etkiler. Genellikle eski tip klima kompresörlerinde klima kompresörü açık ya da kapalı konumda yer alır. Buna istinaden klimanın açılması ile birlikte aracın çekişi düşer ve yakıt otomatik olarak artmaya başlar. Araçlar da Manuel klimalı olanlar ise klima açıldığı yakıtta ve beygir sisteminde herhangi bir değişiklik olmaz. Sabit kompresöre sahip, otomatik kliması olan araçlarda klima açık olduğu anda tam kapasite çalışır. Otomatik klimalarda klima kompresörünün kademesi kompresör azaltılabilir.

Klima kaç beygir düşürür

Klima Sisteminin Kompresöre Etkileri

Klima da yer alan kompresör sisteminde,  kompresör tam kapasiteden boş mod durumuna kadar değişkenlik gösterir. Bununla birlikte araba içerisinde düşük kademede çalışan klima kompresörü daha az beygir gücü çekebilir. Özellikle aracın kliması açıldığı zamanlarda, klima motordaki yakıta etki eder. Aynı zamanda motoru etkileyip çevirdiği beygir gücüne etki edebilir.

Klimalar kontrollü çalıştığında ve buna göre ısı ayarlaması yapıldığında arabanın çekişini etkileme riski olmaz. Özellikle yeni model arabalar da otomatik klimalar vardır. Bununla birlikte klimalar ayarlanabilir kompresörlere sahip olur.

Klima gazı performansı etkiler mi?

Klima açmak arabayı yavaşlatır mı?

Genellikle klimanızı kullanmanın arabanızı yavaşlatacağını duymuş olabilirsiniz! Peki, gerçekten öyle mi? Klimalar aracınızın içindeki havayı soğutarak çalışır. Bunu, dışarıdan sıcak havayı soğuk bir yüzeyin üzerinden geçtiği ve havalandırma deliklerinden dışarı üflenmeden önce soğutulduğu küçük bir bölmeye üfleyerek yaparlar. Bu işlem enerji gerektirir! Yani bir klimayı çalıştırmak, çalıştırmamaya göre biraz daha fazla güç gerektirir. Ek olarak, bir klimanın çalıştırılmasıyla üretilen ekstra ısı, motorunuzda ek yüke neden olabilir ve bu da performansı biraz etkileyebilir. Sonuç olarak klima açmak aracınızın daha fazla efor sarf etmesine bağlı olarak yakıt tüketimini de olumsuz etkiler. Çok belli olmasa da aracın performansını biraz etkileyebilir.

Klima açmak arabayı yavaşlatır mı?

Klima gazı performansı etkiler mi?

Klima gazı eksikse, bu ilk önce klimanızın etkisini azaltır. Dolayısıyla klima gazının az olması klimanızdan istediğiniz performansı elde etmenize engel olur. Klima sistemi gücünü motordan alır. Ne kadar çok güç çekerse, o kadar çok yakıt kullanırsınız ve arabanız o kadar yavaş gider. Klima gazınız azsa bu dolaylı da olsa aracınızın performansını olumsuz olarak etkileyecektir. Sonuç olarak aracınızda klimanızı çalıştırmanızla performans arasında bir ilişki vardır. Bu durum esasında arabanızın motor gücüne bağlıdır. Mesela aracınızın motor gücü düşükse bir de klima açarsanız, böyle durumlarda aracınızda hissedilir derecede bir güç kaybı yaşayabilirsiniz.

Yorum yapın