Klima Yakıt Tüketimini Ne Kadar Etkiler?

Araç klima kullanımı yakıtı ne kadar etkiler gibi sorularınızın cevabını bu makalemizde veriyor olacağız. Mevsim şartlarına ve mevsim geçişlerine bağlı olarak birçok farklı yaşam alanlarında klima sistemleri bulması sağlanır.  Özellikle de yaz aylarında araçlarda ve evlerde bulunması gereken sistemlerden birisidir. Sıcak yaz mevsimlerinde gündüz sıcaklığının 40 derece yüksekliği çıkması durumunda içerinin serinletilmesi için klima sistemleri tercih edilir. Araçlarda kullanılan klima sistemleri belirli bir yakıt aracılığıyla çalışır. Peki; Klima Yakıt Tüketimini Ne Kadar Etkiler?

Cam açmak yakıt tüketimini nasıl etkiler

Araç Klimalarında Yakıt İlişkisi

Birçok sürücü klima sistemlerinin çalışmasına bağlı olarak benzin ve yakıt türünün birçok fazla kullanacağını düşünür. Bu düşünce aracın motoruna, kalitesine ve yakıt tüketimine göre değişebilir. Birçok farklı araçta klima sistemleri yakıt tüketmez diye de bir algı oluşturulmalıdır. Aracın çalışma süresine ve klima sistemlerinin kullanım süresine bağlı olarak belirli bir miktar benzin tüketimi gerçekleştirir. Bilinçli bir şekilde kullanılan klima sistemlerinde çok fazla benzin tüketmediği bilinmelidir.

Kontrollü Klima Kullanımı

Birçok sürücü araç içerisinde camı açmak ya da klima sistemlerinin kullanmak arasında kararsız kalır. Birçok kişi klima sistemlerinin çok fazla yakıt tükettiğini düşünür. Bu konuda kişiler kontrollü klima kullanımı ile birlikte araç içerisinde serinlemenin yanı sıra çok fazla yakıt tüketimini gerçekleştirmez. Benzin sistemleri ile klima arasındaki yakıt oranın düzenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi aracın tipine, sürücünün yapmış olduğu hıza, motor gücüne göre değişkenlik gösterebilir.

Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toplu taşıma ya da özel araçlarla yapılan hızı 70 kilometre üzerinde olması durumunda klima kullanmak, cam açmaya oranla daha az yakıt tüketimi gerçekleştirir. Klima yakıt tüketimi 70 kilometre hızın üzerinde yaklaşık yüzde hesabı olarak %10 civarında yükselir. Bu durumda camı açmak %20 olarak yakıt tüketimi sağlar. Camı açmak yerine klima sistemlerinin düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Çünkü 70 kilometre hızın üzerinde ki araçlarda cam sistemini kullanmak aracın aerodinamiğine zarar verebilir.

Araç içerisinde kullanılan bütün klimalar motordan kayış sistemi ile çalışır. Dizel, benzin, LPG ile çalışan klimalar birbiriyle uyumlu şekilde çalışmalıdır. Bu araçlarda kullanılan yakıt türü fark etmez. Motor sisteminin dönmesi ile klima sistemleri çalışır. Benzinli araçlarda ve birçok farklı yakıtlı araçlarda belirli bir miktar yakıt tüketimi gerçekleştirir.

100 km’de klima ne kadar yakar?

Araba rölantide klima açıkken ne kadar yakar?

Rölantideyle klimanın harcadığı yakıt miktarı; motor boyutu ve gücü, kullanılan hava miktarı ve soğutma sıvısı türü ile aracınızın otomatik veya manuel şanzımana sahip olup olmadığı gibi birçok faktöre bağlıdır. Ancak klima açıkken rölantide çalıştırmanın saatte en az 1 litre yakacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle, klima açıkken trafikte 10 dakikadan fazla oturacaksanız, bunun yerine motoru kapatmayı düşünebilirsiniz.  Sonuç olarak aracınızın kliması rölantideyken ne kadar harcadığı konusu arabanızın modeline ve markasına bağlı olarak değişmektedir. Aracınız da yer alan klimayı hareket ettirmek için ortalama %10 yakıt kullanılmaktadır.

Araba rölantide klima açıkken ne kadar yakar?

Cam açmak yakıt tüketimini etkiler mi?

Pencereleri açmak, klima sisteminizi çalıştırmaktan daha fazla enerji gerektirir. Çünkü aracınız, tüm bu açık alanın neden olduğu aerodinamik kaybını telafi etmek için daha fazla çalışmak zorundadır. Bu, motorunuzda daha fazla sürtünmeye neden olur. Böylece daha fazla yakıt yakar. Ancak klima sisteminizi dışarısı sıcakken kullandığınızdan daha fazla olması gerekmez! Bu da tasarruf etmenizi mümkün kılar. Camlar açıkken araç kullanmanın yakıt tüketimini artırdığına yaygın olarak inanılır. Bu yanlış! Aslında, sürüş sırasında pencereleri açmak, rüzgar direncinin neden olduğu sürtünmeyi azaltarak size tasarruf sağlayabilir. Bu aşamada aracınızın hızına bağlı olarak sürüş sırasına cam açmak; tasarruf sağlamanızı mümkün kılar.

Cam açmak yakıt tüketimini etkiler mi?

100 km’de klima ne kadar yakar?

Şayet dizel bir aracınız varsa 100 km’de klimanız 1 ile 1 buçuk litre arasında yakacaktır. Benzinli araçlarda 1 ile 2 litre arasında bir yakıt sarfiyatında söz edebiliriz. Bu arada hava koşulları, yol durumu vs gibi nedenlere bağlı olarak klimanızın 100 km’de harcadığı yakıt miktarı da değişebilir. Böyle durumlarda aracınızın camını açmak mantıklı çözümleri beraberinde getirecektir. Çoğu insanın camlar açıkken araba sürmenin yakıt tüketimini artırdığına inanmasının nedeni, bunun kabin içinde daha fazla hava basıncına yol açtığını ve bunun da itmek için daha fazla enerji gerektirdiğini düşünmeleridir. Ancak çoğu zaman aracınızın camını açmak; yakıt tasarrufu konusunda önerilmektedir.

Yorum yapın