Klima Yakıt Tüketimini Ne Kadar Etkiler?

Araç klima kullanımı yakıtı ne kadar etkiler gibi sorularınızın cevabını bu makalemizde veriyor olacağız. Mevsim şartlarına ve mevsim geçişlerine bağlı olarak birçok farklı yaşam alanlarında klima sistemleri bulması sağlanır.  Özellikle de yaz aylarında araçlarda ve evlerde bulunması gereken sistemlerden birisidir. Sıcak yaz mevsimlerinde gündüz sıcaklığının 40 derece yüksekliği çıkması durumunda içerinin serinletilmesi için klima sistemleri tercih edilir. Araçlarda kullanılan klima sistemleri belirli bir yakıt aracılığıyla çalışır. Peki; Klima Yakıt Tüketimini Ne Kadar Etkiler?

Araç Klimalarında Yakıt İlişkisi

Birçok sürücü klima sistemlerinin çalışmasına bağlı olarak benzin ve yakıt türünün birçok fazla kullanacağını düşünür. Bu düşünce aracın motoruna, kalitesine ve yakıt tüketimine göre değişebilir. Birçok farklı araçta klima sistemleri yakıt tüketmez diye de bir algı oluşturulmalıdır. Aracın çalışma süresine ve klima sistemlerinin kullanım süresine bağlı olarak belirli bir miktar benzin tüketimi gerçekleştirir. Bilinçli bir şekilde kullanılan klima sistemlerinde çok fazla benzin tüketmediği bilinmelidir.

Kontrollü Klima Kullanımı

Birçok sürücü araç içerisinde camı açmak ya da klima sistemlerinin kullanmak arasında kararsız kalır. Birçok kişi klima sistemlerinin çok fazla yakıt tükettiğini düşünür. Bu konuda kişiler kontrollü klima kullanımı ile birlikte araç içerisinde serinlemenin yanı sıra çok fazla yakıt tüketimini gerçekleştirmez. Benzin sistemleri ile klima arasındaki yakıt oranın düzenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi aracın tipine, sürücünün yapmış olduğu hıza, motor gücüne göre değişkenlik gösterebilir.

Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toplu taşıma ya da özel araçlarla yapılan hızı 70 kilometre üzerinde olması durumunda klima kullanmak, cam açmaya oranla daha az yakıt tüketimi gerçekleştirir. Klima yakıt tüketimi 70 kilometre hızın üzerinde yaklaşık yüzde hesabı olarak %10 civarında yükselir. Bu durumda camı açmak %20 olarak yakıt tüketimi sağlar. Camı açmak yerine klima sistemlerinin düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Çünkü 70 kilometre hızın üzerinde ki araçlarda cam sistemini kullanmak aracın aerodinamiğine zarar verebilir.

Araç içerisinde kullanılan bütün klimalar motordan kayış sistemi ile çalışır. Dizel, benzin, LPG ile çalışan klimalar birbiriyle uyumlu şekilde çalışmalıdır. Bu araçlarda kullanılan yakıt türü fark etmez. Motor sisteminin dönmesi ile klima sistemleri çalışır. Benzinli araçlarda ve birçok farklı yakıtlı araçlarda belirli bir miktar yakıt tüketimi gerçekleştirir.

Yorum yapın