Motor Sıcakken Rölanti Dalgalanması Nedenleri

Araçlarda bazı durumlarda rölanti dalgalanması olabilmektedir. Genelde soğukken baş gösteren rölanti sorunları, bazı araçlarda ısındıktan sonra meydana geliyor olabilir. Araç ısındıktan sonra rölantide dalgalanmalar var ve aracın gerekenden fazla sarsıntılı çalıştığını hissediyorsanız ateşleme sisteminde bazı sorunlar var demektir. Motor ısınınca rölanti dalgalanmasının sebepleri arasında ateşleme sistemindeki düzensizlikler yer alır.

Buji-  Buji kabloları ve ateşleme bobinlerini uzun zamandır değiştirilmediyse yenilemekte fayda vardır. Bu parçaların belirli bir ömürleri vardır. Ufak arızalar ile başlarlar ve araç çalışmayacak hale gelene kadar devam eder. Arıza belirtileri ise konuda belirttiğimiz gibi rölanti dalgalanmaları, bazı durumlarda çalışmama gibi belirtileri olabilir.

Motor sıcakken rölantide titreme sebepleri

  • Motor takozları sorunu olsaydı, soğuk durumda bile titrerdi unutmayın.
  • Kompresyon kaçağı düşünebilir, aracınızı test ettirin conta yakma ihtimali olabilir.
  • Araçta distribütör var ise arızalanmış olabilir.
  • Aracınızda vakum boruları kırılmış, çatlamış ve kopmuş olabilir. Kaput altını kontrol edin.
  • Basit enjeksiyon temizliği yapın katkı maddeleri mevcuttur.

Diyelim ki ateşleme sistemi yenilendi fakat hala ısınınca rölanti dalgalanması devam ediyor. O halde arızayı başka yerlerde arayabiliriz. Genellikle bu gibi sorunlarda motor kısmında oluşacak ayarsızlıklar baş gösterir.

Aracın sübap ları özelliğini yitirmiş olabilir. Sübap takımının belirli kilometrelerde değiştirilmesi, aracın kaybedilen gücünün geri kazandırılmasına olanak sağlar.  Aracınız otomatik subap ayarı yapan bir araç değilse,  bu durum için öncelikle subap ayarı yapılması gerekir. Subap ayarı yapılacağı zaman Külbütör kapağı açılır ve subaplara ulaşılır. Burada aracınızın değerlerine göre ayarlar yapılır ve aracın emme ve egzoz ayarları yapılır. Subap ayarı nasıl yapılır adlı konumuza mavi linkte tıklayarak bakabilirsiniz.

Subap takımına ait bir görsel
Motor Subaplarına ait bir görsel

Subap ayarı dışında durum devam ediyorsa alttaki seçenekler kontrol edilmelidir.

  • Enjektör temizliği yapılarak durum kontrol edilir.
  • Aracınızda olabilecek bir kompresyon kaçağı, ısınınca rölantide titreşim , dalgalanma yapabilir.
  • Conta yakma ihtimali olabilir. Conta yanması nasıl anlaşılır?

Motor ısındıktan sonra sarsıntılı çalışma, titreme gibi sorunların genel nedenleri yukarıda anlattık. Bu gibi sorunlar genellikle can sıkıcıdır ve çözümü de bazı durumlarda çok uğraştırıcı olabilmektedir. Öncelikle kendiniz yapmıyor ve herhangi bir servis/ustaya gidiyorsanız, kesinlikle aracınızı tanıyan, işinde isim yapmış kişileri tercih etmelisiniz.

Rölanti motoru bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Oksijen sensörü Rölanti dalgalanması yapar mı?

Aracınızda bir dalgalanma sorunu varsa – rölanti dalgalanması – bunun en temel nedeni; oksijen sensörü olabilir. Oksijen sensörü, arabanızın motorunun, motorunuzdaki hava ve gaz karışımını izleyen parçasıdır. Bilgisayar, gerektiğinde yakıt dağıtımını ayarlamak için bu bilgileri kullanır. Arabanızın rölantide düzensiz çalıştığını veya düzgün çalışmadığını fark ettiyseniz, bunun nedeni arızalı bir O2 sensörü olabilir. Özellikle aracınızın motorundan gelen olağandışı sesler fark ederseniz, bu aynı zamanda sensörlerinizden birinde bir sorun olduğunun işareti olabilir. Sonuç olarak arızalı bir oksijen sensörü rölantide dalgalanmaya neden olabilir. Oksijen sensörü, egzozdaki oksijen miktarını izler ve verimli bir şekilde yakmak için ne kadar yakıt gerektiği konusunda bilgisayara bilgi gönderir.

Oksijen sensörü Rölanti dalgalanması yapar mı?

Rölanti motoru bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Özellikle arabanızın rölantide zaman zaman sert çalıştığını ancak birkaç dakika sonra düzeldiğini fark ederseniz, bunun nedeni oksijen sensörünüzdeki bir sorun olabilir. Bu tür bir sorun genellikle yoğun trafikte araç kullandıktan sonra veya çok sayıda dur ve kalk sürüşünün olduğu yokuşlarda ortaya çıkar. Bu belirtileri fark ederseniz, arabanızı mümkün olan en kısa sürede yerel tamircinize götürmelisiniz. Böylece onlara neden olanın bu olup olmadığını belirleyebilirler ve gerekirse düzeltebilirler. Şayet rölanti motorunda bir bozukluk varsa gaz pedalına bastığınızda motor bölmesinden gelen olağandışı sesleri dinlemelisiniz. Şayet net bir şekilde motorda bir dalgalanma varsa böyle durumlarda rölanti motorunun bozuk olduğundan şüphelenebilirsiniz.

Yorum yapın