Motor Sıcakken Rölanti Dalgalanması Nedenleri

Araçlarda bazı durumlarda rölanti dalgalanması olabilmektedir. Genelde soğukken baş gösteren rölanti sorunları, bazı araçlarda ısındıktan sonra meydana geliyor olabilir. Araç ısındıktan sonra rölantide dalgalanmalar var ve aracın gerekenden fazla sarsıntılı çalıştığını hissediyorsanız ateşleme sisteminde bazı sorunlar var demektir. Motor ısınınca rölanti dalgalanmasının sebepleri arasında ateşleme sistemindeki düzensizlikler yer alır.

Buji-  Buji kabloları ve ateşleme bobinlerini uzun zamandır değiştirilmediyse yenilemekte fayda vardır. Bu parçaların belirli bir ömürleri vardır. Ufak arızalar ile başlarlar ve araç çalışmayacak hale gelene kadar devam eder. Arıza belirtileri ise konuda belirttiğimiz gibi rölanti dalgalanmaları, bazı durumlarda çalışmama gibi belirtileri olabilir.

Motor sıcakken rölantide titreme sebepleri

  • Motor takozları sorunu olsaydı, soğuk durumda bile titrerdi unutmayın.
  • Kompresyon kaçağı düşünebilir, aracınızı test ettirin conta yakma ihtimali olabilir.
  • Araçta distribütör var ise arızalanmış olabilir.
  • Aracınızda vakum boruları kırılmış, çatlamış ve kopmuş olabilir. Kaput altını kontrol edin.
  • Basit enjeksiyon temizliği yapın katkı maddeleri mevcuttur.

Diyelim ki ateşleme sistemi yenilendi fakat hala ısınınca rölanti dalgalanması devam ediyor. O halde arızayı başka yerlerde arayabiliriz. Genellikle bu gibi sorunlarda motor kısmında oluşacak ayarsızlıklar baş gösterir.

Aracın sübap ları özelliğini yitirmiş olabilir. Sübap takımının belirli kilometrelerde değiştirilmesi, aracın kaybedilen gücünün geri kazandırılmasına olanak sağlar.  Aracınız otomatik subap ayarı yapan bir araç değilse,  bu durum için öncelikle subap ayarı yapılması gerekir. Subap ayarı yapılacağı zaman Külbütör kapağı açılır ve subaplara ulaşılır. Burada aracınızın değerlerine göre ayarlar yapılır ve aracın emme ve egzoz ayarları yapılır. Subap ayarı nasıl yapılır adlı konumuza mavi linkte tıklayarak bakabilirsiniz.

Subap takımına ait bir görsel
Motor Subaplarına ait bir görsel

Subap ayarı dışında durum devam ediyorsa alttaki seçenekler kontrol edilmelidir.

  • Enjektör temizliği yapılarak durum kontrol edilir.
  • Aracınızda olabilecek bir kompresyon kaçağı, ısınınca rölantide titreşim , dalgalanma yapabilir.
  • Conta yakma ihtimali olabilir. Conta yanması nasıl anlaşılır?

Motor ısındıktan sonra sarsıntılı çalışma, titreme gibi sorunların genel nedenleri yukarıda anlattık. Bu gibi sorunlar genellikle can sıkıcıdır ve çözümü de bazı durumlarda çok uğraştırıcı olabilmektedir. Öncelikle kendiniz yapmıyor ve herhangi bir servis/ustaya gidiyorsanız, kesinlikle aracınızı tanıyan, işinde isim yapmış kişileri tercih etmelisiniz.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.