Bakım Onarım 849 0

Subap Ayarı Nasıl Yapılır ve Ayarı Bozulursa Ne Olur?

Supap ayarı yaptırmadan önce bilmeniz gereken en önemli şey kendinize “Supap ayarı gerekli mi”  sorusundan sonra EVET yanıtı verebilmenizdir. Supap ayarı popülaritesi oldukça yüksek ve hemen her arızanın ona bağlandığı bir sorun. Fakat gerçekte her şey öyle değil. Dilerseniz önce supap nedir, ayarı bozuksa ne gibi arızalar gösterebilir ona değinelim.

Subap ayarı bozuksa ne olur ?

Supaplar silindir kapağının hemen üst kısmına konumlandırılıp kaba tabirle aracın ihtiyacı ve zamanına göre hareket ederek yakıt girişi, egzoz çıkışı gibi farklı misyonlar üstlenen önemli otomobil parçaları arasındaki yerini alır. Eşit oranda dağılarak yarısı emme yarısı da egzoz supabından oluşmakla birlikte motor güç özelliğine göre motor tiplerinde sayı bazında değişiklik gösterebilirler. Kısaca kendisini tanıttığımıza göre bu parçaların ayar bozukluklarında karşımıza çıkabilecek senaryolara değinelim.

 • Emme supaplarındaki ayar bozukluğu nedeni ile ihtiyacı olan yakıttan çok daha fazlası motorun içine süzülebilir. Bu da yakıt sarfiyatınızın ciddi oranda artmasına neden olur. Buna neden olabilecek farklı arızalardan da söz edebiliriz ama bu da bir etkendir. Toplumdaki genel kanı sadece supap ayarına bağlı olsa da buna neden olabilecek onlarca arızadan söz etmek mümkün.
 • Emme supaplarındaki ayar bozukluğu yüzünden fazla değil, az yakıt içeri alınır. Bu da aracınızda titreme, gaz verdiğiniz halde gitmememe, performans düşüklüğü gibi farklı durumlara neden olabilir.
 • Egzoz supaplarındaki ayar bozuklukları otomobilin içine yanmış gazların süzülmesi olarak karşınıza çıkabilir.
 • Subap ayarı bozuk araçlar sabah çalışmakta zorluk çeker. İlk marş sırasında çalışmama sorunları meydana gelir.
 • Hem benzinde hem de LPG’ de çekiş düşüklükleri yaşanır. İstenilen performans elde edilemez.
 • Subap vurma sesleri duyulur. ( genellikle şık-şık tarzında sesler gelir )

Subap Ayarı Değerleri ne olmalıdır?

Her otomobilin markasının subap ayarları için belirttikleri değerler vardır. Bu değerlere göre ayar yapılmalıdır. Araçların kullanma kılavuzunda bu değerler belirtilmiştir. Fakat kılavuzda bulamadıysanız en yakın servise giderek subap değerlerini öğrenebilirsiniz.

Subap ayarı yakıtı etkiler mi?

Otomobillerde subap ayarı bozukluğu yakıt tüketimini ciddi derecede etkilemektedir. Zamanlama hatası olacağı için araç sağlıklı bir şekilde yanma sağlayamaz ve %50’ye kadar fazla yakıt tüketimi sağlar. Böylesine fazla tüketim olduğunda ilk bakılacak yerin subaplar olması gerekir.

Subap Ayarı nasıl yapılır? Detaylı anlatım

Subap ayarına başlamadan önce aracın ön tekerini kaldırmamız gerekli. Ön tekeri kaldırdıktan sonra külbütör kapağı sökülür. Bu esnada subaplar karşımıza çıkacaktır.

Bunlar sırasıyla:

 1. Sübap: Egzoz
 2. Sübap: Emme
 3. Sübap: Emme
 4. Sübap: Egzoz
 5. Sübap: Egzoz
 6. Sübap: Emme
 7. Sübap: Emme
 8. Sübap: Egzoz olacaktır.

Tekeri çeviriyor ve subapları hareket ettirmeye başlıyoruz. Bu sırada sizin yapmanız gereken 1 ve 2 numaralı subap ı gözlemlemek olacaktır. Bu iki subap en tepe noktaya geldiğinde tekeri çevirmeyi bırakmalısınız. Bu durumda iki subapta üstte kalacaktır. 1’i 9 a tamamlayan 8. Subapa ayarın yapılması gerekmektedir. 7.subapın ayarı için ise 2 numaralı subap takımına bakılmalıdır.

1 ve 2 numaralı subaplar tepe noktasına gelir ve her iki subabın da en tepe noktada olması gerekir. 8nolu subap = egzoz ayarı , 7numaralı subap ise emme ayarı yapılmalıdır. Buradaki somun kısmının bir anahtar ile tutulup gevşetilmesi ve tornavida ile ayar yapılması gerekir. Çok sıkı  veya çok gevşek ise elinizdeki sentili kullanarak kullanma kılavuzundaki ayara göre ilerleyiniz. Sentil çakısının subap boşluğuna getirilmesi gerekir. Burada tatlı sert kıvamında olması gerekir. Çok kolay ve çok da zor girmeyecek şekilde ayarlamak en iyisidir. Sonrasında subap somunu sıkılır.

Şimdi sırada 7numaralı Subap emme ayarı kaldı. Tekrar tekerlek çevrilir ve 3 ve 4 numaralı subapların binme noktasına gelmesi gerekir.  Bu iki subap binme noktasındayken her ikiside en tepe noktada bulunması gerekir. Bu sayede 5 ve 6 numaralı subap ayarı yapılır. Bu işlemden sonra da 3 ve 4 subap ayarları, sonrasında ise 1 ve 2numaralı  Subap ayarı yapılmaktadır.

1 ve 2 numaralı subap takımının ayarlanması içinde 7 ve 8.subaplar bindirme noktasına getirilmelidir.  Bu işlemden sonra subap ayarı tamamlanır ve araç çalıştırılır. Sağlıklı bir ayardan sonra şık-şık sesi olmamalıdır. Araçta çalışma esnasında bir ses yoksa gayet başarılı bir subap ayarı yapılmış denilebilir.

Kısaca Subap Ayarı Nasıl Olur

Sübap Ayarını Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Subap ayarı yapılmaya başlamadan önce belirtilen malzemeleri almalısınız. Bunlar;

 • 1 adet anahtar takımı
 • bir adet düz tornavida
 • kriko ( ön tekeri kaldırmak için )
 • Sentil çakısı

Anlayacağınız arızaların tamamı ateşleme sistemi ve buna bağlı durumlarla ilişkili. Günümüz araçlarında bu hassas ayarlar sensörler tarafından otomatik olarak yapılıyor. Eski tip araçlarda da otomobil meraklıları için şu şekilde tarif edebiliriz.

Eğer uzman değilseniz zorlanıp ayarı bozabilirsiniz. Her araçta farklı sistemler kullanılsa da ihtiyacınız olan en önemli alet sentil çakısı dediğimiz meşhur sanayi unsuru. Ayarın yapılması için motorun alt kısımda bulunan eksantrik milinin manuel çevrilmesi gerekli. Burada ki ana amaç motor zamanlarının durumlarını oluşturmak.  Örneğin, ateşleme zamanında 1-4 ve 2-3 numaralı supaplar birlikte çalışır. İnce ayarlar yapılırken de bunlara özellikle dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir