Subap Ayarı Fiyatı Ne Kadar? 2023 Güncel

Subap ayarı fiyatından önce subap ayarını yaptıracak iyi bir usta veya servis bulmanın çok daha önemli bir konu olduğundan bahsetmemiz gerekir. Supap ayarı yaptırmadan önce bilmeniz gereken en önemli şey kendinize “Supap ayarı gerekli mi”  sorusundan sonra EVET yanıtı verebilmenizdir. Supap ayarı popülaritesi oldukça yüksek ve hemen her arızanın ona bağlandığı bir sorun. Fakat gerçekte her şey öyle değil. Dilerseniz önce supap nedir, ayarı bozuksa ne gibi arızalar gösterebilir ona değinelim.

Subap Ayarı Fiyatı 2023

Subap ayarı tecrübe isteyen bir teknik iştir. Ustanız bu iş için sizden ortalama olarak 150- 250 TL arasında bir ücret talep edecektir. Alttaki tabloda ise birçok aracın subap ayar ücretini sizlerle paylaştık.

Tofaş şahin doğan subap ayarı fiyatı380 TL
Clio subap ayarı fiyatı420 TL
Lada samara subap ayarı fiyatı380 TL
Tempra subap ayarı fiyatı130 TL

Subap ayarı bozuksa ne olur ?

Supaplar silindir kapağının hemen üst kısmına konumlandırılıp kaba tabirle aracın ihtiyacı ve zamanına göre hareket ederek yakıt girişi, egzoz çıkışı gibi farklı misyonlar üstlenen önemli otomobil parçaları arasındaki yerini alır. Eşit oranda dağılarak yarısı emme yarısı da egzoz supabından oluşmakla birlikte motor güç özelliğine göre motor tiplerinde sayı bazında değişiklik gösterebilirler. Kısaca kendisini tanıttığımıza göre bu parçaların ayar bozukluklarında karşımıza çıkabilecek senaryolara değinelim.

 • Emme supaplarındaki ayar bozukluğu nedeni ile ihtiyacı olan yakıttan çok daha fazlası motorun içine süzülebilir. Bu da yakıt sarfiyatınızın ciddi oranda artmasına neden olur. Buna neden olabilecek farklı arızalardan da söz edebiliriz ama bu da bir etkendir. Toplumdaki genel kanı sadece supap ayarına bağlı olsa da buna neden olabilecek onlarca arızadan söz etmek mümkün.
 • Emme supaplarındaki ayar bozukluğu yüzünden fazla değil, az yakıt içeri alınır. Bu da aracınızda titreme, gaz verdiğiniz halde gitmememe, performans düşüklüğü gibi farklı durumlara neden olabilir.
 • Egzoz supaplarındaki ayar bozuklukları otomobilin içine yanmış gazların süzülmesi olarak karşınıza çıkabilir.
 • Subap ayarı bozuk araçlar sabah çalışmakta zorluk çeker. İlk marş sırasında çalışmama sorunları meydana gelir.
 • Hem benzinde hem de LPG’ de çekiş düşüklükleri yaşanır. İstenilen performans elde edilemez.
 • Subap vurma sesleri duyulur. ( genellikle şık-şık tarzında sesler gelir )
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Subap Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Subap Ayarı Değerleri ne olmalıdır?

Her otomobilin markasının subap ayarları için belirttikleri değerler vardır. Bu değerlere göre ayar yapılmalıdır. Araçların kullanma kılavuzunda bu değerler belirtilmiştir. Fakat kılavuzda bulamadıysanız en yakın servise giderek subap değerlerini öğrenebilirsiniz.

Subap ayarı yakıtı etkiler mi?

Otomobillerde subap ayarı bozukluğu yakıt tüketimini ciddi derecede etkilemektedir. Zamanlama hatası olacağı için araç sağlıklı bir şekilde yanma sağlayamaz ve %50’ye kadar fazla yakıt tüketimi sağlar. Böylesine fazla tüketim olduğunda ilk bakılacak yerin subaplar olması gerekir.

Subap Ayarı nasıl yapılır? Detaylı anlatım

Subap ayarına başlamadan önce aracın ön tekerini kaldırmamız gerekli. Ön tekeri kaldırdıktan sonra külbütör kapağı sökülür. Bu esnada subaplar karşımıza çıkacaktır.

Bunlar sırasıyla:

 1. Sübap: Egzoz
 2. Sübap: Emme
 3. Sübap: Emme
 4. Sübap: Egzoz
 5. Sübap: Egzoz
 6. Sübap: Emme
 7. Sübap: Emme
 8. Sübap: Egzoz olacaktır.

Tekeri çeviriyor ve subapları hareket ettirmeye başlıyoruz. Bu sırada sizin yapmanız gereken 1 ve 2 numaralı subap ı gözlemlemek olacaktır. Bu iki subap en tepe noktaya geldiğinde tekeri çevirmeyi bırakmalısınız. Bu durumda iki subapta üstte kalacaktır. 1’i 9 a tamamlayan 8. Subapa ayarın yapılması gerekmektedir. 7.subapın ayarı için ise 2 numaralı subap takımına bakılmalıdır.

1 ve 2 numaralı subaplar tepe noktasına gelir ve her iki subabın da en tepe noktada olması gerekir. 8nolu subap = egzoz ayarı , 7numaralı subap ise emme ayarı yapılmalıdır. Buradaki somun kısmının bir anahtar ile tutulup gevşetilmesi ve tornavida ile ayar yapılması gerekir. Çok sıkı  veya çok gevşek ise elinizdeki sentili kullanarak kullanma kılavuzundaki ayara göre ilerleyiniz. Sentil çakısının subap boşluğuna getirilmesi gerekir. Burada tatlı sert kıvamında olması gerekir. Çok kolay ve çok da zor girmeyecek şekilde ayarlamak en iyisidir. Sonrasında subap somunu sıkılır.

Şimdi sırada 7numaralı Subap emme ayarı kaldı. Tekrar tekerlek çevrilir ve 3 ve 4 numaralı subapların binme noktasına gelmesi gerekir.  Bu iki subap binme noktasındayken her ikiside en tepe noktada bulunması gerekir. Bu sayede 5 ve 6 numaralı subap ayarı yapılır. Bu işlemden sonra da 3 ve 4 subap ayarları, sonrasında ise 1 ve 2numaralı  Subap ayarı yapılmaktadır.

1 ve 2 numaralı subap takımının ayarlanması içinde 7 ve 8.subaplar bindirme noktasına getirilmelidir.  Bu işlemden sonra subap ayarı tamamlanır ve araç çalıştırılır. Sağlıklı bir ayardan sonra şık-şık sesi olmamalıdır. Araçta çalışma esnasında bir ses yoksa gayet başarılı bir subap ayarı yapılmış denilebilir.

Kısaca Subap Ayarı Nasıl Olur

Sübap Ayarını Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Subap ayarı yapılmaya başlamadan önce belirtilen malzemeleri almalısınız. Bunlar;

 • 1 adet anahtar takımı
 • bir adet düz tornavida
 • kriko ( ön tekeri kaldırmak için )
 • Sentil çakısı

Anlayacağınız arızaların tamamı ateşleme sistemi ve buna bağlı durumlarla ilişkili. Günümüz araçlarında bu hassas ayarlar sensörler tarafından otomatik olarak yapılıyor. Eski tip araçlarda da otomobil meraklıları için şu şekilde tarif edebiliriz.

Eğer uzman değilseniz zorlanıp ayarı bozabilirsiniz. Her araçta farklı sistemler kullanılsa da ihtiyacınız olan en önemli alet sentil çakısı dediğimiz meşhur sanayi unsuru. Ayarın yapılması için motorun alt kısımda bulunan eksantrik milinin manuel çevrilmesi gerekli. Burada ki ana amaç motor zamanlarının durumlarını oluşturmak.  Örneğin, ateşleme zamanında 1-4 ve 2-3 numaralı supaplar birlikte çalışır. İnce ayarlar yapılırken de bunlara özellikle dikkat edilmelidir.

Subap erimesi yağ yakar mı?

İşçilik Dahil Subap Ayarı Fiyatları

Marka modelFiyatı Aralığı
Reno Megane400 TL – 700 TL
Fiat Linea250 TL – 500 TL
Reno Symbol250 TL – 550 TL
Opel Corsa300 TL – 600 TL
Fiat Albea250 TL – 550 TL
İşçilik Dahil Subap Ayarı Fiyatları

Subap ayarı kaç km yapılır?

Aracınızın subap ayarı yaklaşık 30.000 km aralıklarla yapılır. Bu işlem özel aletler gerektirmektedir. Motorun ömrünü uzatmak için supap boşluğunu düzenli olarak kontrol etmek gerekir. Valf boşluğu en az 5.000 km’de bir kontrol edilmelidir. Subap ayarı kontrolü, en önemli bakım işlemlerinden biridir. Motorunuzda aşınmış eksantrik mili veya kaldırıcı gibi herhangi bir sorun olup olmadığını size söyleyebilir. Triger kayışı ve kasnaklarının da kontrol edilmesi ve gerektiğinde değiştirilmesi gerekir. Böyle bir durumda maliyetli tamiratlar da kaçınılmaz olur.

Subap ayarı kaç km yapılır?

Subap vurması nasıl anlaşılır?

Yakıt enjektörlerinde bulunan bir stetoskop ile duyabilir ve tıkırtı gibi bir ses çıkar ya da vuruntu sesinin frekansını algılayan elektronik bir cihaz kullanabilirsiniz. Subap vurması, valfler düzgün kapatılmadığında ve ilgili yuvalarına çarptığında meydana gelen bir sestir. Bu gürültüyü fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede tamircinizi ziyaret etmeniz daha iyidir. Çünkü bu, aracınızın motorunda bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Subap vurması, bir motorun pistonu, bu iki parça arasındaki aşırı boşluk nedeniyle silindir kafasındaki valflere çarptığında meydana gelir. Bu genellikle, bir motor uzun süre yüksek yük altında veya yüksek devirde çalışırken ve bu süre zarfında üzerinde herhangi bir yağ değişimi yapılmadan meydana gelir.

Subap vurması nasıl anlaşılır?

Subap erimesi yağ yakar mı?

Hayır, ancak yağınızı düzenli olarak değiştirmezseniz subap erimesi nedeniyle karbon birikintileri yağ filtrenizi kirletecektir. Özellikle subapla ilgili bir probleminiz olduğunda ve düzgün kapanmadığında, bu valflerin yuvalarından eriyerek motor bloğunuzun içinde parçalanmalarına neden olabilir. Bu, zamanla önemli miktarda yağ kaybına yol açabilecek bir yağ sızıntısına neden olur ve tedavi edilmezse motor arızasına neden olabilir. Sonuç olarak herhangi bir nedenden dolayı subap erimesi sorunu yaşıyorsanız böyle bir durumda mutlaka aranızı hızlı bir şekilde tamircinize götürmelisiniz.

Yorum yapın