Teknik Bilgi 783 0

Subap Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Araç arızalarının bazıları, kullanıcılara biraz maliyetli olabiliyor. Özellikle erişmesi zor ve usta yardımı ile yapılması gereken otomobil arızaları, çok farklı sonuçlar doğurabiliyor. Bunların başında gelen subap erimesi nedir? Subap erimesi neden olur?

Subap Erimesi Nedir?

Aslında bakılırsa subap erimesi, bundan önceki yıllarda meydana gelen bir olay değildi. Motor parçaları önceki yıllarda sürekli çelikten üretiliyor ve dayanıklı parçalar oluyordu. Fakat artık subap gibi çeşitli hareketli motor parçaları yerini daha ince malzemelere bıraktı ve başta subaplar olmak üzere hareketli parçalar zamanla aşınmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Direksiyon Boşluğu Neden Olur? Direksiyon Kutusu Tamiri Yapılır mı ?

Subap Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Subap erimesi nedenleri arasında en büyük etken LPG kullanmaktır. Çünkü subaplar benzinli araçların yanma derecesine odaklı üretilir ve dayanıklılığı ona göre yapılır. Subap erimesinin genellikle LPG’li araçlarda görülmesinin nedeni, LPG’nin benzine göre ortalama 150 derece daha fazla ısıyla çalışmasıdır. Benzinli motorlara göre üretilen subaplar, LPG gibi daha yüksek ısıyla yanan ve çalışan sistemler karşısında erimeye ve zamanla işlevini yitirmeye başlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Karbüratör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Subap erimesinin önüne geçmek için LPG’li araç kullanıcıları için geliştirilen bir subap soğutucu kitler var. Subap soğutması için üretilen bu kitler ile belirli aralıklar ile subaplara yağ gönderimi yapılıyor ve kısmen de olsa subap erimesi ve subapların şekil değiştirmesine önlem alınmış olunuyor. Her ne kadar subap erimesi için önlem alınmış olsa da zamanla mutlaka değişim veya tamir gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir