Subap Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Araç arızalarının bazıları, kullanıcılara biraz maliyetli olabiliyor. Özellikle erişmesi zor ve usta yardımı ile yapılması gereken otomobil arızaları, çok farklı sonuçlar doğurabiliyor. Bunların başında gelen subap erimesi nedir? Subap erimesi neden olur?

Subap Erimesi Nedir?

Aslında bakılırsa subap erimesi, bundan önceki yıllarda meydana gelen bir olay değildi. Motor parçaları önceki yıllarda sürekli çelikten üretiliyor ve dayanıklı parçalar oluyordu. Fakat artık subap gibi çeşitli hareketli motor parçaları yerini daha ince malzemelere bıraktı ve başta subaplar olmak üzere hareketli parçalar zamanla aşınmaya başladı.

Subap Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Subap erimesi nedenleri arasında en büyük etken LPG kullanmaktır. Çünkü subaplar benzinli araçların yanma derecesine odaklı üretilir ve dayanıklılığı ona göre yapılır. Subap erimesinin genellikle LPG’li araçlarda görülmesinin nedeni, LPG’nin benzine göre ortalama 150 derece daha fazla ısıyla çalışmasıdır. Benzinli motorlara göre üretilen subaplar, LPG gibi daha yüksek ısıyla yanan ve çalışan sistemler karşısında erimeye ve zamanla işlevini yitirmeye başlıyor.

Subap erimesinin önüne geçmek için LPG’li araç kullanıcıları için geliştirilen bir subap soğutucu kitler var. Subap soğutması için üretilen bu kitler ile belirli aralıklar ile subaplara yağ gönderimi yapılıyor ve kısmen de olsa subap erimesi ve subapların şekil değiştirmesine önlem alınmış olunuyor. Her ne kadar subap erimesi için önlem alınmış olsa da zamanla mutlaka değişim veya tamir gerektiriyor.

Subap ömrü ne kadardır?

Subap ömrü markadan markaya ve modelden modele değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak subap ömrü 100 bin kilometredir. Bu kullanım süresi aracın kullanım özelliğine göre değiştirmek gerekmektedir. Yine kullanılan malzemenin kalitesi de kullanım ömrünü doğrudan etkilemektedir. Burada ekonomik olsun diye daha ucuz markaları tercih etmek; kullanım ömrü az olan bir subap almanıza neden olacaktır.

Şayet keyifli bir sürüş deneyimi yaşamayı istiyorsanız subap parçalarınızın üst düzeyde bir etkiye sahip olması gerekmektedir. Burada ayarlamaların düzgün yapılması ve aracınızın bakımlarını düzenli aralıklar halinde yaptırıyor olmanız; tam olarak istediğiniz etkiye sahip bir şekilde bu parçaları kullanmanızı mümkün kılar. Böylece subaplar tam olarak beklentinizi karşılayacak şekilde tasarlanabilmektedir.

Subapların eridiği nasıl anlaşılır?

Subapların erimesi can sıkıcı bir sorun olmakla birlikte bu tarz bir sorun yaşadığınız zaman karşınıza farklı belirtiler çıkmaktadır. Şayet aracınızın motoru kompresyon kaçırıyorsa bu subapların eridiğin işaret etmektedir. Yine aracınızda net bir şekilde çekiş gücü eksikliği hissediyorsanız böyle durumlarda da subapların eridiğinden şüphe edebilirsiniz.

Ayrıca aracınızın tüketiminde belirgin bir artışla motor rölanti devrindeki düzensizlikler de subapların eridiğine dair belirtiler arasında yer alır. Bir de aracınızda net olarak bir hızlanma kesikleriyle gaz yememe sorunu yaşıyorsanız mutlaka aracınızın subaplarına baktırmanızda fayda vardır. Böylece daha kapsamlı bir sorunla karşılaşmadan bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Yorum yapın