Subap Lastiği Değişimi Fiyatı Ne Kadar? İşçilik ve Değişim Ücretleri

Oto sanayi de veya yetkili servisler de subap lastiği değişim fiyatları ne kadar ? 2023 yılı içerisinde motorda önemli rol oynayan subap lastiği değişimi kaç TL ? gibi bilgileri bu konunun altında bulabilirsiniz!

Subap lastiği motorda oldukça önemli bir parçadır. Bu parçanın yırtılması durumunda yağ kaçakları meydana gelecek ve bu durum böyle devam ettiği taktirde farklı arızalara yol açacaktır. Subap lastiklerine motor üst kapağı söküldüğü zaman ulaşılmaktadır. Kapak söküldüğünde karşımıza subaplar ve subap lastikleri görülmektedir.

Subap lastiklerinin ortalama ömrü 5 yıldır. Yan sanayi subap lastiklerinde bu süre daha da azalmaktadır. Subap lastiklerinde ki aşınmalar ve yırtılmalar sonucunda araçta yağ kaçağı başlar. Ustaya gittiğiniz de ise direkt bu araç yağ yakıyor denilerek motorun arızalı olduğu söylenebilir. Birçok kullanıcı bu şekilde kandırılarak büyük masraflar ile karşı karşıya kalmaktadır.

Subap Lastiği Değişimi Fiyatı Ne Kadar?

Subap lastiği takım halinde satılan bir plastik türüdür. Tofaş, Lada, Renault gibi araçların subap lastik takım fiyatları ortalama olarak 350 – 600 TL olmaktadır. Diğer üst segment araçlarda ise ( BMW, Mercedes, Audi vs ) subap lastikleri takım olarak 1100- 1600 lira arasında olmaktadır.

Subap Lastiği Değişimi İşçilik Fiyatı Ne Kadar ?

Subap lastiği fiyatları ucuz olsa da önemli olan işçilik kısmıdır. Ufacık bir parça olan subap lastiklerinin değişimi için motor üst kapağı sökülmektedir. Bu da oldukça hassas ve titizlik gerektiren bir iştir. Üst kapak sökülecek , gerekli görülürse taşlama yapılacak ve geri takılacak. Bu konuda her zaman güvenilir ustalara danışmanız da ayda vardır.

Subap ömrü ne kadardır?

Subap lastiği değişimi işçilik fiyatları

Marka – ModelGüncel Fiyatlar
Tofaş ( Şahin, Doğan, Kartal ) subap lastiği değişimi işçilik fiyatı5000 TL
Lada ( Samara, Vega, Niva ) subap lastiği değişimi işçilik fiyatı6600 TL
Mercedes 190e, 200e, 230e subap lastiği değişimi işçilik ücreti9000 TL
Opel astra g subap lastiği değişimi fiyatları8000 TL
Tempra subap lastiği değişimi fiyatları5400 TL
Mazda 323 subap lastikleri değişimi ücreti7000 TL
Honda Civic subap lastikleri değişimi fiyatları8000 TL
Renault 9 subap lastiği değişimi ücretleri7000 TL
Toyota corolla subap lastikleri değişim fiyatı7500 TL
Broadway subap lastikleri değişimi fiyatları7200 TL
Subap lastiği değişimi işçilik fiyatları

Aracınızın subap lastiği değişim fiyatını merak ediyorsanız yorum kısmında marka ve model belirterek en kısa süre de fiyatı öğrenebilirsiniz.

Subap lastiği değişimi işçilik fiyatları

Subap eğilmesi nedir?

Subap eğilmesi problemi, genellikle aracınızın pistonunun supap ile temas etmesiyle oluşmaktadır. Şayet bu tarz bir sorun varsa yenisiyle değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle subap eğilmesi durumu doğrudan aracınızın rölanti devrini etkiyecektir. Bir de motor çok zayıf çalıştığı için üretebileceğinden daha az güç ve tork ortaya çıkar. Silindirler düzgün yanmak için yeterli hava ve yakıt alamadıklarından aracınızda net bir şekilde performans düşüklüğü yaşarsınız. Subap eğikliği, motor normal şartlarda çalışırken var olan ve yakıtı olması gerektiği oranda yakmama durumuna neden olur. Bunun nedeni, silindirde çok fazla oksijen molekülü bulunması ve bu da zayıf bir duruma neden olmasıdır. Aracın bilgisayarı bunu ölçer ve düzeltmek için hava ve yakıt oranını ayarlar. Ancak buradaki eğiklik bunun yapılmasına engel olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Seat Ateca Fiyat Listesi ve Özellikleri 2023
Subap eğilmesi nedir?

Subap kırılırsa ne olur?

Eğer subap kırılırsa; aracınızdaki yanmanın da verimi düşecektir. Bu aynı zamanda aracınızdaki yakıt ve hava karışımını da olumsuz yönde etkileyecektir. Böylece aracının performansında net bir şekilde düşme hissedersiniz. Arabanızın subap kısmı kırılırsa, muhtemelen güç kaybedersiniz. Bunun nedeni, silindire hava ve yakıt girmesine izin vermek için valf açılıp kapanmadan yanma işleminin düzgün bir şekilde gerçekleşememesidir. Bir de yakıt tüketiminde net bir şekilde artış yaşanacaktır. Bu aşamada çok fazla yakıt eklenirse, motorunuz aşırı ısınır ve gerekenden daha fazla yakıt yakarak üretilen fazla ısı nedeniyle sonunda durur. Bu durum ayrıca aracınızın diğer parçalarının da zamanla aşırı ısınması nedeniyle hasar görmesine neden olabilir. Dolayısıyla seri bir şekilde aracınızı tamircinize götürmeniz gerekmektedir.

Subap kırılırsa ne olur?

Subap ayarı ne kadar tutar?

Genel olarak Subap ayarı fiyatları araçların markalarına ve modellerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Burada yapılan işlemin detayları da fiyatın belirlenmesinde etkilidir. Yine de ortalama bir fiyat verecek olursak subap ayarı fiyatları ortalama bin 100 TL civarındadır. Bununla birlikte aracınızın subap ayrının tamircinden tamirciye değiştiğini de unutmamanız gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki i aracınızın subap ayarını yaptıracağınız zaman mutlaka detaylı bir şekilde fiyat araştırması yapıyor olmanız gerekir. Ancak bu sayede bütçenize uygun olacak bir şekilde aracınızın bu ayarını yaptırabilirsiniz. Burada ustanın alanında uzman olmasına da dikkat ediyor olmanız gerekmektedir.

Subap ayarı ne kadar tutar?

Subap vurma sesi neden olur?

Eğer aracınızdan subap vurma sesi geliyorsa bu can sıkıcı bir sorunun işaretidir. Çünkü bu tarz bir vurma sesi; genelde iticilerde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte özellikle araçlarda yer alan hidrolik iticilerin motor soğuk bir durumdayken bir parça ses yapabilir. Ancak aracınızın motoru ısındıktan sonra hiçbir şekilde bu iticilerden ses gelmemelidir. Şayet subap iticilerden ses geliyorsa bu iticilerin görevini tam olarak yapmadığı anlamına gelir. Unutmamak gerekir ki bu sorun devam edecek olursa ve önemsemezseniz; çok daha büyük çaplı arızalarla karşılaşma olasılığınız oldukça fazladır. Bundan dolayıdır ki aracınızı vakit kaybetmeden tamirciye götürmeniz gerekmektedir.

Subap vurma sesi neden olur?

Subap ayarı kaç km yapılır?

Arabalarda supap ayarı için ortalama kilometre, marka ve modele göre değişir. Genel olarak 20 bin km ile 40 bin km arasında aracınızın subap ayarını yaptırmanız önerilmektedir. Yeni nesil araçların çoğunda motorlarını kontrol eden bilgisayarlar bulunduğundan, aracınızı ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak size uyarı gönderecektir. Bu uyarıları dikkate alarak; aracınızdaki subap parçasının durumunu takip edebilirsiniz. Bunu genellikle her 3 bin km’de bir yapmanızı öneriyoruz. Hiç olmadı aracınızı yıllık bakım için götürdüğünüz zaman da bu ayarı kontrol etmeniz gerektiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Çünkü subap ayarı doğrudan aracınızın performansını etkileyen en temel kriteler arasında yer almaktadır.

Subap ayarı kaç km yapılır?

Subap ömrü ne kadardır?

Genel olarak subap ömrü gündeme geldiği zaman 100 bin km gibi ortalama bir ömürden söz edebiliriz. Burada aracın markasına ve modeline bağlı olarak farklı sürelerden söz edebiliriz. Bir de aracınızın bakımını yaptırıp yaptırmamanız ya da aracı kullanış biçimi de subap ömrünü doğrudan etkileyecektir. Sonuç olarak aracınızın subap parçası bozulduğu zaman aracınızın verimi de düşecektir. Bu aynı zamanda daha düşük bir performans anlamına gelir. Bununla birlikte aracınızda ciddi anlamda bir yakıt tüketimi sporunu da yaşarsınız. Hatta aracınızın olduğundan daha gürültülü bir şekilde çalışması gibi sorunları da yaşamanız muhtemeldir. Dolayısıyla bu tarz bir sorun yaşayacak olursanız; mutlaka seri bir şekilde tamircinize uğramanızı öneriyoruz.

“Subap Lastiği Değişimi Fiyatı Ne Kadar? İşçilik ve Değişim Ücretleri” üzerine 15 yorum

 1. merhaba,
  95 model suzuki vitara 1.6 jlx 16 valf aracım sabahları kısa bir sure mavi duman atıyor. Buyuk ihtimal subap lastik değişimi gerekiyor. maliyeti ne olabilir.

  Cevapla
 2. 2015 model Opel Astra j kasa benzinli LPG li aracıma çelik subap taktırmak istiyorum.İşçilik dahil maliyeti ne olur acaba

  Cevapla
 3. Merhabalar Linea 1.3 euro5 araç sabah soğukken duman atıyor ısınınca kesiyor subab lastiginden dediler maliyeti ne çıkar?

  Cevapla
  • Geçmil olsun, Ford Focus 1.6 Subap Lastiği değişim fiyatı işçilik dahil ortalama 500 – 1000 tl arası fiyat çıkarır.

   Cevapla
 4. Chevrolet lacetti 1.6 benzin-lpg li sibop lastiği değişimi kaç TL masraf çıkarır ustam.

  Cevapla
  • Chevrolet lacetti 1.6 benzin-lpg li sibop lastiği değişim ücreti ortalama 4000 * 5000 tl civarı fiyat çıkarır. Yaşadığınız il ve servis durumuna göre fiyatların değişim gösterebileceğini unutmayın.

   Cevapla
 5. Fiat egea 1.3 Euro 5 motor sabah 1.veya 2 dk duman atıyor biraz yağ eksiltme var ve yağ kokusu var sibob lastiklerinde kaynaklanıyor olabilir mi maliyet ne olur

  Cevapla
  • Öncelikli tavsiyem aracı derhal periyodik bakımlarını yaptırdığınız servise götürmeniz şayet Subap Lastiği ile akalıysa Fiat egea 1.3 Euro 5 motor ortalama değişim fiyatı işçilik dahil 5000 tlye kadar çıkabilir.

   Cevapla
 6. İyi günler 1993 model şahinin subap lastiklerinin değişim maliyeti ne kadar tutar acaba

  Cevapla
  • 1993 model Tofaş şahin aracınızın subap lastik değişimi ortalama 2000 TL tutabilmektedir.

   Cevapla
 7. Merhaba aracım motor yağına şu karıştırdığı söylendi. 20 25 bin maliyet çıkardılar. Sorun subop lastiği olabilir mi ? Fiyatı nedir? Aracim skoda fabia 2003 1.4 mpi

  Cevapla
  • Belirtilen fiyat komple rektefiye için verilmiş olmalı. Subap lastiği olma ihtimali de olabilir tabi ki. Bu yüzden detaylıca bir inceleme yapmalı ve sonrasında karar verilmelidir.

   Cevapla
Yorum yapın