İlk çalışmada tekleme problemleri

Sabahları ilk çalışmada tekleme ve sarsıntı problemi her kullanıcının başına gelebilmektedir. Bu gibi can sıkıcı durumların çözümü bazı zamanlarda oldukça zor olabilmektedir. Kolaylıkla çözüm sağlanan ve nokta atışı yapılan bir çözüm maalesef ki her zaman mümkün olamayabiliyor. Özellikle karbüratörlü , eski teknolojiye sahip araçlarda tekleme sonucunda birçok parça değişebiliyor.

İlk çalıştırmada lpg de tekleme meydana geliyor ve kısa süre sonra düzeliyorsa bu gibi sorunlar contanın yandığını ifade etmektedir. Şimdi maddeler halinde araba neden tekler sorusuna çözüm getireceğiz. Motor ısınana kadar gaz yemiyor gibi sorunların çözümü altta yer almaktadır.

Yakıt içerisinde pislik, toz veya su varsa motor nasıl çalışır?

Yakıt içerisinde toz, su veya pislik varsa araç düzensiz, tekleyerek çalışmaya başlayacaktır.

 • Conta yandığında pistonlarda su birikir ve araç ilk çalıştığında suyu atana kadar tekler. Bu gibi sorunlar uzman kişilere gösterilmelidir. Ufaktan büyüğe doğru tamir yöntemi tavsiye edilmektedir. Araç Sabahları tekliyor diyorsanız ve bu sadece ilk çalışmada oluyorsa conta artık ömrünü tamamlamış demektedir. Araç su azaltıyorsa ve bu azalma oranı çok az ise sadece conta değişimi ile işi kurtarabilirsiniz. Fakat uzun süre bu şekilde binerseniz üst kapak taşlamasına kadar ilerleyebilir. Bu yüzden hemen yaptırmak her zaman maddi olarak size fayda sağlayacaktır.
 • Eskimiş bujiler sabahları ilk ateşlemede tekleme ve sarsıntı yapabilir.
 • Distribütör ( dağıtıcı ) arızalı olabilir.
 • Araç bobini arızalı olabilir.
 • LPG ayarı ve hava ayarı bozulmuş olabilir.
 • Araçlarda bulunan enjektörlerde sorun olabilir.
 • Araç sensörleri görevini yapamıyor olabilir.
 • Elektronik araçlarda bilgisayara bağlanıp arıza tespit edilebilir.
 • Sübap ayarı bozulmuş olabilir. Aracın sübap zamanlaması yapıldığı zaman tekleme sorunu geçebilir ve araç daha rahat devirlenir. Emme ve egzoz ayarları fabrika değerlerine göre yapılmalıdır

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Masrafı ne Kadar Tutar?

konumuza girerek conta yanığının çözümünü araştırabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bu gibi arıza durumlarında profesyonel kişilere danışılmalı ve fazla masraf yapılmadan iş halledilmelidir. Tecrübesiz kişiler masrafı 5 katına kadar çıkartabilir ve aracınızda ki sorun hala çözülmemiş olur. Bu durumların önüne geçmek için işi ustalarına bırakabilirsiniz.

5/5

“İlk çalışmada tekleme problemleri” üzerine 11 yorum

 1. Alp dedi ki:

  Opel Astra aracım LPG li. Sabah ilk çalıştırmada tekliyor on beş saniye sonra devrini bularak calisyor. Bujiler yeni defiatirdy. On beş gün önce şu eksikti. Ekledim. Gececn yıl da Cehil subap tektirmistim. Sorun ne olabilir

  1. otoayar dedi ki:

   İlk benzinle kontroller sağlanmalıdır. Ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Sabah ilk çalıştırmada tekleme sorunları genellikle üst kapak contasında oluşan bir arızadan dolayı da kaynaklanabilir. Gaz ve ateşleme sistemleri kontrol edildikten sonra üst kapak kontrol edilmelidir. Su eksiltme de varsa sorun büyük ihtimal contadan kaynaklı olabilir.

 2. Murat yüksel dedi ki:

  Merhaba bende 1998 Audi A4 1.6 benzinli LPG li araç var araba ilk çalışmada hasret ettiğimde gaz yememe ve tekleme yapıyor ama ısınınca düzeliyor bazı zamanda egzoz dan Cat çat ses geliyor buji dendi değişti olmadı kablo değişti gene duzelmedi bir türlü sorun bulunamadı acaba sorun nereden kaynaklu

  1. otoayar dedi ki:

   Conta hasarı olan araçlarda sabahları tekleme ve patlama gibi sorunlar olabilmektedir. Bujiler ıslandığı için sabahları tekleme olmakla beraber ısınınca suda kuruduğu için tekleme yapabilmektedir. Tabi bu durum son düşünülecek bir arızadır. Öncelikle tüm ateşleme kontrol edilmelidir.

 3. Mustafa dedi ki:

  Valla usta yok memlekette insanı resmen enayi yerine koyuyorlar sabahları bir dk tekleyerek çalışan arabayı götürdüm LPG yi iptal ettir bakalım diyor ettiriyorsun yok ben böyle kabul etmiyorum diyor LPG ciye gidiyorsun böyle motora daha gaz vermez diyor usta olmaz diyor sastik kaldık paranla rezil olmak böyle birsey

  1. otoayar dedi ki:

   Merhaba, araç modelinizi yazarak yardımcı olmaya çalışalım. Öncelikle araç karbüratörlümü enjeksiyonlumu bunu öğrenmemiz gerekir. Sabahları benzindemi, lpg demi 1 dakika tekleme oluyor? Sabahları tekleme durumları bir çok ustanın tecrübelerine göre conta arızasını getirmektedir. Fakat ateşleme sisteminde olan bir ayarsızlık, buji ve buji kablosunda olan bir arıza ve yakıt ayarı da sabahları tekleme yapabilmektedir. Araç modeli açıklanırsa yardımcı olmak isteriz.

   1. Mustafa dedi ki:

    Araç 1.4 benzinli Fiat albea sabahları zaten benzinde çalışıyor enjeksiyonlu araç 1 dk tekleme yapıyor sonra düzeliyor

    1. otoayar dedi ki:

     Araç kompresyonu ölçtürmekte fayda var. Gaz kelebeği ve map sensör ve enjektör kontrollerinin yapılması gerekmekte bu gibi durumlar için. Ayrıca aracınızın su seviyesini kontrol edin. Su seviyesinde azalma, az da olsa duman atma varsa contadan şüphelenebilirsiniz.

   2. Mustafa dedi ki:

    Araç 1.4 benzinli Fiat albea sabahları zaten benzinde çalışıyor enjeksiyonlu araç

 4. Murat cirman dedi ki:

  Benim arabamda sabahları tekliyor çalışırken sarsıntı oluyor ya lambası ışığı yanıyor sonra bir miktar çalıştıktan sonra sönüyor ısınınca normalleşıyorum

  1. otoayar dedi ki:

   Marka model bilgisi olmadan tahmin yürütmek zor fakat lpg de oluyor ise lpg ayarı yapılması gerekir. Araç karbüratörlü ise subap ayarı , avans ayarı ve karbüratör ayarı ile sorun giderilebilir. Tabi birde lpg beyni kontrol edilmelidir. Yağ ışığının yanması yağ pompasındaki bir arızadan veya herhangi bir elektrik sorunundan dolayı meydana gelebilir. Fakat kesinlikle uzman kişiler tarafından kontrol edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.