İlk marşta çalışmama sorunları ve çözümleri

Sabahları ilk marşta çalışmama sorunuyla sık sık karşılaşılmaktadır. Özellikle soğuk havada ilk marşta çalışmıyor gibi başlıkları her yerde görebilmek mümkündür. Bu gibi sorunları nasıl gidereceğinizi altta tek tek anlatıyoruz. Ustanıza veya servisinize aracım ilk marşta çalışmıyor dediğinizde sizlere yardımcı olacaklardır.

Lpg de ilk marşta çalışmama sorunu varsa ilk önce kontrol edilmesi gereken yer lpg sistemidir. Özellikle lpg ayarı tekrar yapılmalı ve o şekilde denenmelidir. LPG ayarı bozulmuş bir araç ilk marşta çalışmama gibi sorunları ortaya çıkartabilmektedir. GAZ ayarının nasıl yapıldığını lpg ayarı nasıl yapılır adlı konumuzda sizler için anlatmıştık. 

Sabah ilk marşta çalışmıyor ise ilk bakılması gereken yerlerden birisi akü’dür. Akü ömrünü doldurmaya başlayınca yeterli ateşlemeyi sağlayamaz ve ilk çalıştırmada ya hiç çalışmaz yada geç çalışır. Geç çalışma durumları da fazla marş basılmasından dolayı marş motoruna yük bindirir, uzun vade de zarar verebilir. Araba tek marşta çalışmıyor dendiğinde bazı ustalar direk şunu , bunu değiştirelim diyebilmektedir. Bu gibi durumlarda garanti veriyorsa , değişimden sonra kesin çözüm deniliyorsa gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Aksi taktirde boşa değişen parça ve bütçe sıkıntısı olabilmektedir. Bu durumlarda araç hava almıyor veya fazla hava almıyorsa buda aracın çalışmamasını sağlar.

Marş basınca tık sesi geliyorsa ve araç çalışmıyorsa ilk bakılması gereken yer marş motoru ve marş otomatiğidir. Marş motorunun kömürleri bittiyse marş sırasında tık deyip kalacaktır.

Gaz kesici arızası sonucunda da araç sabahları ilk marşta çalışmaz hale gelir. Karbüratörlü araçlarda bulunan gaz kesicileri zamanla elektrik akımını az çeker hale gelir. Birkaç deneme sonrası çalışabilir ve bu dakikadan sonra gün boyunca rahatlıkla çalışır. Sabahları zor çalışan araçlarda gaz kesicileri ilk olarak kontrol edilmeli ve akımı zayıfladıysa değişim yapılmalıdır.

Soğuk havada ilk marşta çalışmıyor ve gün içerisinde sorunsuz şekilde çalışıyorsa ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Akü, distribütör, varsa lpg sistemi detaylı bir şekilde kontrol edilmelidir.

Dizel ilk marşta çalışmama sorunları için ise ısıtma bujileri kontrol edilir. Isıtma bujilerinde herhangi bir sorun yoksa mazot filtresine bakılmalıdır. Geri dönüşüm hortumundaki kaçaklar dizel aracın sabah çalışmamasını sağlayabilmektedir. Enjektör üzerindeki plastik contaların da kontrolü sağlanmalı ve en ufak yıpranmada değişilmelidir. Dizel araç sabah çalışmıyorsa bu yazılanların kontrolü sonrasında aracınız çalışacaktır. Mazot filtresi ve geri dönüşüm kaçakları dizel araçların sık sık başına gelen sorunlar arasında yer almaktadır.

Yukarıda ki anlatılanlar kontrol edildiğinde ve gerekli bakımlar yapıldığında araç çalışır hale gelecektir. Her arabanın başına gelebilecek olaylar arasındadır ve çözümleri usta ellerde oldukça basittir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.