Yurtdışı Sürücü Belgesi Türkiye’de Geçerli mi?

Eğer Türkiye’de araba kullanmak isteyen, yabancı bir ülkeden ehliyet almış bir kişiyseniz yazımızı dikkat okumanızı öneririz. Yurtdışından sürücü belgesi almış olan kişilerin ülkemizde araba kullanmaları mümkündür fakat ehliyet aldığınız ülkenin ülkemizce bu hususta karşılıklı anlaşmaya vardığı ülkelerden olması gerekmektedir.
Yurtdışında sürücü belgesi almış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin ehliyetlerini ülkemizde kullanmaları arasında bir fark yoktur. Bu konudaki tek fark Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yurtdışı sürücü belgelerini 1 yıla kadar, yabancılar ise 6 yıla kadar sorunsuz kullanabilmeleridir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları yurt dışı sürücü belgelerini ülkeye giriş tarihleri esas alınarak 1 yıla kadar kullanabilirler. Bu bir yıllık sürenin ilk altı ayında hiçbir işlem yaptırmalarına da gerek yoktur. Altı ayın sonunda ise ehliyetlerini Türkçe’ye tercüme ettirerek bir altı aylık süre kadar daha sorunsuz bir şekilde kullanabilirler. Sürücü belgelerinin tercümesini resmi olarak bir noterden yaptırmaları gerekmektedir. Bunun yanında sürücü belgesi tercümesi her zaman yanınızda bulunmalıdır. İkinci altı aylık sürenin sonunda ise sürücü belgenizi Türkiye Cumhuriyeti sürücü belgesine dönüştürmeniz gerekmektedir.

Türkiye’deki ehliyet yurtdışında geçerli mi?

Yurtdışın da Ehliyetlerimiz geçerli mi? sorusuna çok kısa bir cevap vermek istiyoruz. EVET! Türkiye’den aldığını sürücü ehliyeti ile yurt dışında araç kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Yazın Kış Lastiği Kullanılır mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar sürücü belgelerini hiçbir şart aranmaksızın ülkemize giriş yaptıkları tarihten başlayarak 6 aylık süreyle kullanabilirler. Yabancı kişilerin vatandaşlarımıza sağlandığı gibi ehliyetlerini bir yıl boyunca kullanma hakları yoktur ve altı ay dolar dolmaz sürücü belgelerini ülkemizde geçerli olacak şekilde dönüştürmeleri gerekmektir.
Sürücü belgesi dönüşümü oldukça basittir. Yurt dışı ehliye sahip olanların tekrar tekrar ülkemizde bir sınava veya mülakata girmelerine gerek yoktur. Yapmaları gereken tek şey nüfus idaresine giderek, sürücü belgesi dönüştürme işlemlerini başlatmaktır. Dönüştürme işlemleri sadece motosiklet ve otomobil ile bunlara bağlı römorkları çekmenize yarayabilecek muadiliyle millileştirilecektir. Diğer araçları kullanmak için yurt dışı sürücü belgesini dönüştürmeniz mümkün değildir.

İlçe nüfus müdürlüklerine giderek işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz, bu işlemler için yurtdışı belgenizi tercüme ettirmeniz, biometrik fotoğraf bulundurmanız ve kan grubu testi yaptırmanız gerekmektedir. Bunlar dışındaki evrak ve harçları nüfus idaresi ve çevresinde kolaylıkla halledebilir ve ülkemizde geçerli ehliyete sahip olabilirsiniz.

Yorum yapın