CRDI Nedir, Özellikleri Nelerdir?

CRDI nedir? Sorusu araç sürücüleri tarafından merak edilen bir sorudur. Peki, açılımı Comman Rail Diesel İntercooler olan CRDI ne demektir? CRDI, diğer motor türlerinden farklı bir tür olarak ön plana çıkmaktadır. “Tutuculu püskürtme” olarak da adlandırılmaktadır.

CRDI ne anlama gelir sorusuna cevap olarak ise püskürtme mekanizması ile çalışan bir motor türü olduğu söylenebilmektedir. Bu motor türü belli marka araçlarda bulunmaktadır. Oldukça pratik ve avantajlıdır. CRDI motorlarda yakıt motor devrine göre püskürtüldüğü için yakıt tasarrufu oldukça fazladır. Bu özelliğiyle oldukça ön plana çıkmakta ve sürücülerin merakını cezbetmektedir. 

CRDI Avantajları Nelerdir?

CRDI avantajları şöyle sıralanabilir;

  • Yakıt tasarrufu sağlayarak daha az yakıt tüketimi ile yakıt masrafını en aza indirgemektedir.
  • Egzoz aracılığıyla doğaya ve çevreye zararlı gazların yayılma oranını azaltmaktadır.
  • Daha az yakıt tüketimine karşın araçların daha yüksek bir performans sergilemesini sağlamaktadır.

Avantajları oldukça fazla olan bu motor türü en çok Kia ve Hyundai gibi fazla talep gören bilindik marka araçlarda kullanılmaktadır.

CRDI Motor Hangi Marka Araçlarda Bulunur?

CRDI Kia ve Hyundai gibi markalarda bulunsa da CRDI benzeri güçlü ve tasarruflu motor türlerine sahip markalar da mevcuttur. Bunlar şöyle sıralanabilirler;

  • Opel
  • Renault
  • Fiat
  • Peugeout 
  • Ford
  • Volkswagen
  • Mercedes
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur?

Öne çıkan ve dünyanın her yerinde kullanılan bu marka araçlar da güçlü motor sistemleri kullanılarak üretilmiştir. JTD, DCI, DXI, CDTI, HDI, TDCI, TDI gibi motor türleri kullanılarak üretilen bu araç markaları da Hyundai ve Kia gibi öne çıkan markalar arasındadır. 

CRDI Teknik Özellikleri Nelerdir?

İçten yanmalı ve yakıtı motor devrine göre püskürtmeli mekanizması en önemli teknik özelliğidir. CRDI motorun akıllı bir motor türü olduğu da söylenebilir. Motor içinde oluşan basıncın dengelenmesine olanak sağlayan ve basıncın sistematik şekilde düzenlenmesine sebep olan bu motor türünün avantajları çoktur. Basınç ve egzoz dengesi sağlanınca yakıtın tamamının direkt olarak motora püskürtülmesi yerine motorun ihtiyaç duyduğu kadarının püskürtülmesi sağlanır. Her araçta bulunmayan bu akıllı sistem sürücülerin tasarruf yapmalarını ve araçlarına güvenmelerini sağlamaktadır.

CRDI ne anlama gelir?

Dizel araçların püskürtme sistemleriyle uyumlu bir şekilde performans ortaya koyan motor türüne CRDI denir.

CRDI motor dizel mi?

CRDI; özellikle dizel motorlu araçlarda yer alan püskürtme sistemleriyle uyumlu bir şekilde çalışan yeni nesil bir teknolojiyi içeriğinde barındırmaktadır.

CRDI motor da turbo var mı?

CRDI motor söz konusu olduğu zaman şayet VGT ise turbo motor seçeneğinden söz edebiliriz. CRDI motorlardaysa turbo bulunmamaktadır.

Yorum yapın