Tali Yol Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Özellikle sürücü adaylarının sıklıkla sorduğu bir soru tali yol nedir sorusudur. Bu sorunun yanıtı şu şekilde verilebilir. Eğer bir yolun trafik yoğunluğu anayola kıyasla daha az yoğunsa o yola tali yol denir. Tali yollar doğrudan ana yollar ile birleşebilirler. Ayrıca ana yola bir süre paralel olarak devam ettikten sonra da birleşebilirler.

Tali yol olduğunu nasıl anlarız derseniz, içi boş ters üçgen şeklinde bir levha size tali yolda olduğunuzun haberini vermektedir. Bu durumda anayoldan gelen araçlara öncelik tanımanız gerekmektedir. Yolun müsait olduğu bir zamanda da anayola kontrollü bir şekilde çıkmanız gerekmektedir.

Eğer anayolda ilerliyorsanız ve ana yola bağlanan bir yol levhası gördüyseniz bu ileride tali yol var anlamına gelmektedir. Bu levhayı gördüğünüzde eğer sağ şeritteyseniz kontrollü bir yavaşlayarak yolunuza devam etmelisiniz. Anayolda bulunan bir araç olarak yol hakkı sizin de olsa tedbirli davranmakta fayda bulunmaktadır.

Tali Yol ve Ana Yol Farkı Nedir?

Anayollar trafiğe açık olan yolların birleştiği yollardır. Bu yollarda geçiş üstünlüğü de bulunmaktadır. Tali yol ise anayola bağlanan ve anayola göre trafik yoğunluğunun daha az olduğu yoldur. Tali yolda geçiş üstünlüğü yoktur. Tali yol ve anayol kıyaslaması yapıldığında geçiş üstünlüğü anayoldan gelen araçta bulunmaktadır. Tabelaları takip ederek tali yolda mı anayolda mı olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Sürücü adayları sıklıkla tali yol ne demek sorusunu sormaktadır. Genelde sürücü adayları tali yol ile anayolu ayırt etmekte zorlanmaktadır. Ancak tabelaların takip edilmesi ile bu karışıklık kolaylıkla giderilmektedir.

Tali Yollar Nasıl Anlaşılır?

Tali yolda olduğunuzu yol üzerinde bulunan tabelalardan anlayabilirsiniz. Yol ver levhasının bulunması tali yolda olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu tabelalar kavşaklarda ya da yolların birleştiği yerlerde bulunabilir.

YouTube video

Tali yoldan gelen aracın kesinlikle geçiş üstünlüğü bulunmaz. Tali yoldan gelen araç anayoldan gelen araca yol vermek zorundadır. Hiçbir trafik levhasının bulunmadığı yerlerde de her zaman için sağdan gelen aracın geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.

Tali yol nedir diye soruyorsanız kısaca geçiş üstünlüğünün bulunmadığı ikinci dereceli yoldur denilebilir. Tali yollarda aynı zamanda trafik yoğunluğu anayola kıyasla daha azdır.

Tali Yol Kaç Metre?

Tali Yolda Hangi Trafik İşareti Bulunur?

Tali yolları ifade etmek için kırmızı üçgen içerisinde siyah bir gösterge kullanılır. Bu gösterge bir ok işareti ve kenarında küçük bir dikdörtgen gibi görünen ve tali tolu yolu simgeleyen bir işaretten oluşur. Sürücülerin rahat görebilmesi için üçgen kısım reflektif materyal ile yapılmıştır. Üçgen eşkenar olarak tasarlanmıştır. 60, 75, 90 ölçülerindedir.  Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Belirli bir standarda sahiptir. Sonuç olarak trafik kural ve kurallarının her zaman trafiğin güvenliği açısından kritik bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Bu aşamada tali yoldaki trafik işaretlerinin de dikkate alınıyor olması şarttır.

Tali Yolda Hangi Trafik İşareti Bulunur?

Tali Yoldan Gelen Araca Yol Verilir Mi?

Her daim tali yoldan gelen araçlar ana yoldan gelen araçlara yol vermelidir. Fakat tali yol tabelası yoksa bu durumda sağdan gelen araçların geçiş üstünlüğü bulunmaktadır. Ayrıca kavşaklarda tali yoldan gelen araçların geçiş üstünlüğü bulunmaktadır. Eğer sürücüler kurallara uymazlarsa ehliyetlerine 20 ceza puanı eklenecektir. Cezası ise 144 TL’dir. Bu nedenle sürücülerin dikkatli olmasını tavsiye ederiz. Bu ceza miktarı şayet erken ödeyecek olursanız yüzde 25 oranında bir indirim üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Elbette ki tali yoldan gelen araçla ana yoldaki araç arasındaki yol verme durumu söz konusu olduğu zaman tali yoldakilerin mutlaka ana yoldan gelenlere yol vermek durumunda olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Tali Yoldan Gelen Araca Yol Verilir Mi?

Tali Yol Kaç Metre?

Tali yollarda genişlik 3 metredir. Bu yol için ikinci derece öneme sahip demek doğru olacaktır. Yoğunluğu ana yolla karşılaştırıldığında oldukça azdır. Bir yola bağlandığı için bu yollar çok önemli değildir. Genelde ulaşım şeridi olarak kullanılır. Yerleşim alanlarının birbirine bağlanması için kullanıldığı görülebilmektedir. Tali yollarda genelde tabela olur. Fakat tabela zorunlu değildir. Sonuç olarak tali yol ve ana yol arasındaki ilişki her zaman dikkate almak gerekiyor. Tam da bu noktada tali yoldan gelenlerin ana yoldan gelenlere yol vermek durumunda olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Böylece trafik güvenliğinin de üst düzeyde sağlandığını ifade ederiz.

Tali yol olduğunu nasıl anlarız?

Bir yolun tali yol olup olmadığını kavşaklarda ya da yolun birleştiği bölgedeki yol levhalarından anlaşılmaktadır. Bu arada tali yoldan gelenler ana yoldaki sürücülere yol vermek durumundadır.

Tali yol levhası ne demek?

Tali yol levhası daha az önemi bulunan ikinci dereceli yol levhası olarak tanımlanmaktadır. Tali yola yaklaştığınız zaman geçiş üstünlüğünün ana yolda bulunanların olduğunu unutmamalısınız.

Ehliyette tali yol ne demek?

Trafik yoğunluğu bakımında ana yoldan daha az bir yoğunluğun bulunduğu yollara tali yol denilmektedir. Ehliyet sınavlarında bu kavram sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Yorum yapın