Yerli otomobilin Türkiye için önemi

Türkiye’nin, sanayi sektöründe dev bir alan olan otomotiv endüstrisinde, üzerinde adeta bir kara bulut gibi dolaşan görüşleri, düşünceleri, tüm olumsuz durumları ortadan kaldıran, beklentileri, umutlarını yeniden yeşerten yerli otomobil projesinin tanıtımı, 27 Aralık 2019 Cuma günü yapıldı. Yerli otomobilin tanıtımı bütün aşamaların bittiğini göstermiyor tabii ki, tam aksine organizasyonda daha alınması gereken mesafenin çok olduğu vurguladı.

O halde bu tanıtımın ülkemiz açısından bu kadar önemli olmasının sebebi nedir, Türkiye’ye sağlayacağı yararlar nelerdir, aracın sunduğu özellikler günümüz teknolojisine ne derece uyum sağlıyor? Bu gibi birçok önemli konuyu sizlere bu yazımızda sunmaya çalışacağız.

Fikri ve sınai haklarının tamamının ülkemize ait olduğu ve yapımının TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.) tarafından üstlenildiği yerli otomobil projesi ülkemiz açısından gerçekten büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü ta 1960’lı yıllardan bu yana ülkemiz otomotiv sektöründe büyük adımlar atmaya çalışmış, projeler geliştirmiş fakat türlü sebepler ile şimdiye kadarki bütün bu projeler gerçekleştirilememiştir.

 

En sonunda, isminin henüz belirlenmediği söyleyen yerli otomobil ortaya çıkmış, daha önce görülmeyen bir başarı göstermiş, tanıtımından edinilen bilgilere ve gösterilenlere göre Türkiye’nin bu alanda en büyük projesi olduğunu kanıtlamıştır. Halen eski projelerdeki gibi bu projenin de hakkında yerli olmadığı ve bazı özelliklerinin beğenilmemesi gibi eleştiriler yapılmaktadır ama fikri ve sınai haklarının Türkiye’de olması, bataryasının tamamıyla yerli ve yeni bir üretim olması gibi özellikleri de yerli olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Diğer özelliklerinin de gayet dünya standartlarında hatta dünyada görülmemiş bazı uygulamaların otomobilde olduğunu da göz önüne aldığımızda bu tür fikirlerin ne kadar yersiz olduğu aşikardır. Tabii ki rengi, büyüklüğü ve bunun gibi özellikler bazı insanlar tarafından doğal olarak beğenilmeyebilir yalnız bu tür özellikler takdir edileceği üzere her otomobile özgü olan ve beğenilmemesi gayet normal görülebilecek özelliklerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Togg nedir ? Açılımı nedir ve kimler tarafından kuruldu

Fakat diğer özellikler; yani güvenlik, teknolojik kolaylıklar, işçilik, mühendislik kalitesi gibi etmenler, bir otomobilin kalitesini belirlemede önemli unsurlardır. Yerli otomobilin güvenlik açısından dünyada en güvenli otomobillerden olması planlanmaktadır.

 

Daha önce söylediğimiz gibi teknolojik özellikleri de emsallerinden geri kalmadığı gibi dünyada görülmemiş bazı özelliklere de sahiptir. Kısaca aracın incelemesini de yapalım. 5 farklı modelde olan aracın dış tasarımı tüm modellerinde gayet güçlü ve modern bir yapıya sahip. İç tasarım olarak baktığımızda malzeme kalitesinin hemen göze çarptığı yerli otomobilde işçilik kalitesinin de yüksek seviyede tutulduğu hemen belli olmaktadır.

200 ve 400 beygir seçenekleri vardır. 100 kilometre hıza 4,8 saniye gibi kısa bir sürede ulaşabilmektedir. 2022 yılında banttan ineceği bildirilen yerli otomobilin fabrikası kurulduktan sonra, 3000 kişinin üzerinde çalışanı olması, şimdiden birçok kişi ve kuruluşun sipariş vermesi, Avrupa’ya da ihraç edilecek olması sebebiyle ekonomik olarak da büyük getiri sağlayacak. Ülkemizi dünyada tanıtacak ciddi bir marka olacak. Ülkemiz adına böylesine büyük bir proje olan yerli otomobili ürettiği için TOGG ve devlet büyüklerimize en içten selamlarımızı ve iyi dileklerimizi iletiyor ve daha nice projelerin tanıtımının, üretiminin yapılmasını arzu ediyoruz.

Yorum yapın