İcradan araç nasıl alınır ?

İcradan araba almak için gereken bazı işlemler mevcuttur. Öncelikle icradan araba satın almak için esatis.uyap.gov.tr sitesine giriş yapılır. Uyap icradan araç almak ve teklif verebilmek için sisteme e-devlet ile giriş yapılması gereklidir. Sitenin hemen sağ üst köşesinde ki giriş seçenekleri butonuna tıklanır ve şifreniz ile sisteme bağlanılır.

Yukarıda ki resimde görüldüğü üzere , giriş yapıldıktan sonra taşıt seçeneği seçilmelidir. Bulunduğunuz ili menüden seçerseniz, o ile ait icralık araçlar tek tek listelenecektir. Bu listede ki araçların detay kısmına bakarak gerekli bilgileri görebilmek mümkündür. Araç hakkında tüm bilgileri bu alandan bulabilirsiniz.

Uyaptan araba almak

Uyap İcralık araç detaylarında alttaki bilgiler bulunmaktadır.

 • Dosya numarası
 • Araç ( mal ) Açıklaması
 • Mezat salonundaki ihale başlangıç/bitiş zamanı
 • Malın muhammen bedeli
 • Malın teminat miktarı
 • Satışın yapılacağı yer
 • Satış ilanı
 • İhale başlangıç bedeli
 • Verilen teklif
 • İhaleyi inceleyen kişi sayısı

Araç detay kısmında malın teminat tutarı yazmaktadır. Diyelim ki teminat tutarı 5 bin TL. Bu miktarın hazırda bulunması gereklidir. Teminat tutarını ise “TEMİNAT İŞLEMLERİ” adlı yazıya tıklayarak , yönergeleri takip ederek sisteme yatırabilmektesiniz.

İhalelere teklif verebilmeniz için teminat yatırılması gerekmektedir. Teminat bedelleri ihaleyi kazanmadığınız taktirde geri hesabınıza geri yatırılmaktadır. Her otomobil için farklı teminat tutarları mevcuttur. Teminatınız alındıktan sonra icralık araçlar için dilediğiniz gibi teklif verebilirsiniz.

Teklif verildikten sonra karşınıza onay uyarısı gelecektir ve kabul ettikten sonra teklifiniz sisteme alınmış olacaktır. İster manuel ister otomatik teklif vererek takip edebilmektesiniz. Hacizden araba almak için yapmanız gerekenler bu şekilde kolaylıkla sağlanabilmektedir. Araçlar sadece dıştan incelenebilmektedir.

İcradan araç alıp satmak için dikkat edilmesi gerekir. Araç bilgilerini iyice kontrol etmeli ve gerekli şartları sağladıktan sonra ihaleye katılabilirsiniz.

İhaleye Katılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhalenin tüm bilgileri iyice öğrenilmelidir ve icra dairesi tarafından yapılmakta olan bilgilendirmeler her zaman dikkatlice okunmalıdır.

 • Araç açıklamasını dikkatlice okunmalıdır. Araçta ne gibi arızaların olduğunu ve sonradan neler çıkabileceği net bir şekilde düşünülmeli ve ona göre ilerlenmelidir.
 • İhale şartnamesinde istenilen belgelerin hazır olması gereklidir.
 • Yatırdığınız teminat tutarının dekontunu yanınızda taşıtın.

Günümüzde icralık araç alımı oldukça kolaylaşmıştır. Dijital ortamdan teklif vererek yapabilir ve en yüksek teklifi verdiğiniz taktirde ihaleyi kazanabilirsiniz. Sonrasında ise gerekli belgeler ile artık arça devir işlemlerine başlamanız gerekmektedir.

Birçok marka ve model aracı uyap icralık araçlarda görebilmek mümkündür. Fiyatları aracın durumuna göre belirlenmektedir ve ihaleye sunulmaktadır. Yüzlerce araç bulabilmek mümkündür.

İcradan Araba Almak Güvenli Mi?

İcradan Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İcradan araç satın alınırken aracın öncesinde ne amaçla kullanıldığı ve ne amaçla alındığı önemli olmaktadır. Öncelikle aracın suç kaydı veya cezasının, hasar kaydının olmadığından emin olunması gerekir. Satın almayı düşündüğünüz araç bu testlerden geçtikten sonra aracın kaportasını incelemeniz sağlıklı olacaktır. Aracın bagajının yan kısımları, kapısının içi, çamurluğu gibi köşe kısımlar kaportasında çürüme olup olmadığını gösterecektir. İcradan araç satın alırken öncesinde detaylı bir piyasa araştırması yapmanız gerekmektedir. Ancak bu sayede araca fiyat verirken daha mantıklı bir şekilde teklifler verebilirsiniz. Bu aşamada bir de aracın genel donanımlarına bakmanız da gerekmektedir.

İcradan Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İcradan Araba Almak Ne Kadar Sürer?

İcradan araba almanın ne kadar süreceği aracın icrayı gerçekleştiren kurum tarafından icranın tamamen gerçekleştirilmiş olup olmadığına göre değişiklik göstermektedir. Eğer araç icra edilmiş ise yaklaşık olarak 15 iş günü sürecek bir süreç sonucunda teslim edilecektir. Aracın icra işlemleri devam etmekteyse aracın icra işlemi tamamlandıktan sonra aynı süreç işleyecek ve arabayı teslim alacaksınız. Genel olarak icradan araba alma süreci 2 haftalık bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak kimi zaman farklı nedenlerden dolayı bu sürenin kısalabildiği ya da kimi zaman uzayabildiği de bilinmektedir. Burada sürecin nasıl işleyeceğine dair yapılan açıklamaları dikkate alıyor olmak en iyisidir. Böylece daha isabetli bir şekilde icradan araç satın almanız mümkün olacaktır.

İcradan Araba Almak Ne Kadar Sürer?

İcradan Araba Nasıl Alınır 2023?

2023 yılında üçüncü şahısların yerine devlet güvencesiyle icradan araç almak daha güvenilir olmaktadır. İcradan 2023 yılında araba alabilmek için 18 yaşını doldurmuş,19 yaşından gün almış olmak ve TC vatandaşı olmak yeterlidir. Bu şartlar yerine getirildiğinde herkes ihalelere katılabilmektedir. Eğer kendisi katılım sağlayamaz ise vekalet vererek kendi adına başkası ihalelere katılabilmektedir. 2023 yılı itibariyle icradan araç satın almayı istediğiniz zaman yine en mantıklı seçenek olarak karşınıza online platformlar çıkacaktır. Bu aşamada platformlar aracılığıyla pratik bir şekilde ihalelere girebileceğinizi rahatlıkla ifade edebiliriz.

İcradan Araba Nasıl Alınır 2023?

İcradan Araba Almak Güvenli Mi?

Borçlu TC vatandaşlarının borçlarını ödemesi için oluşturulmuş ve borçlular için büyük önem arz eden icra ihalelerinden icralı araç almak pek çok yönden avantajlar sağlamaktadır. Satın alınan aracın devlet güvencesi ile güvenilirliğinin onaylanmış olması 2. el araç satın alımı konusunda riskleri azaltmaktadır. Üçüncü şahıslardan araç almaktan çok daha güvenilir bir seçenek olmaktadır. Sonuç olarak icradan araç satın almanın güvenli bir işlem olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Burada aracın evraklarının tam da hatasız olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bir de sürecin tam olarak nasıl işlediğine dair kapsamlı bilgilere sahip olmak; icradan araç satın almanın çok daha sorunsuz olmasını mümkün kılacaktır.

Yorum yapın