YERLİ OTOMOBİLİN EN ÖNEMLİ UNSURLARI VE ALDIĞI TEPKİLER

Yerli otomobilimiz; uzun bekleyişler, tartışmalar, başarılı olup olmayacağı hakkındaki görüşler bir yana dursun artık tanıtılmış durumda. Peki henüz fabrikası bile olmayan bu otomobilimizin, açıklanan özellikleri günümüz teknolojisine ne derece uyum sağlıyor, Türkiye’de ve dünyada nasıl tepkiler aldı, beklentileri karşıladı mı ve daha da önemlisi Türkiye’nin otomobili olma konusunda ne kadar başarılı oldu? Bu gibi aklımızda oluşan çoğu düşünceye bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.
TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş) yerli otomobilimizi üretme sorumluluğunu üstlenmişti.27.12.2019 tarihinde de yerli otomobilimizin tanıtımı yapıldı.

 

Dünya standartlarında büyük bilgi birikimi ve tecrübesi olan bir ekip ile bu iş tamamlandı. En büyük özelliklerinden bir tanesi elektrikli olması.5 farklı modelde üretilen aracın 200 ve 400 beygirlik motor gücü seçenekleri bulunuyor.500 km menzili 30 dakika şarj süresi ile kat ediyor. 400 beygirlik versiyonda 0-100 km/s hızlanması 4,8 saniyenin altında. İçerisindeki teknolojik yazılımların otomatik güncellenmesi ve holografik asistan (Yol durumlarının sürücüye bildirilmesi) gibi birçok unsura sahip.

Dahası bir otomobilin kalite açısından en önemli özelliklerinden sayılan güvenliğin, 5 yıldız yani dünyanın en güvenli otomobilleri arasında olması hedefleniyor. Dünyadaki diğer emsallerine bakıldığında hiçbirinden geri kalmadığı hatta holografik asistan ve iç ön panelde bulunan 3 geniş ekran ile dünyada tek olan özellikleri bünyesinde bulundurmasıyla bu emsallerine gayet rahat rakip olabileceği açıkça görülüyor. Biraz daha detaycı olursak 0-100 km/s hızlanmasının 4,8 saniyenin altında olması, çok değil birkaç sene öncesine kadar dünyada sadece süper spor otomobillerde bulunan bir özellikti. İç malzemelerde gördüğümüz deri detaylar ve dikişler, yüksek kaliteli malzeme ve işçiliğin bulunduğunu gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   50.000 TL’ye kadar alınabilecek arabalar

Böyle uzun bir menzili 30 dakika gibi kısa bir şarj süresi ile alması da gayet iddialı.
Türkiye’de vatandaşlarımızdan yoğun ilgi ile karşılanan yerli otomobilimiz bu ilginin hakkını verdi ve Türkiye’nin otomobili olma konusundaki tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Şimdiden birçok ön sipariş de verilmiş durumda. Dünya basınında, The Washington Post, Daily mail gibi medya organları, Alman ve İngiliz medyasının önde gelen kuruluşları ve dünyanın birçok farklı ülkesindeki basın, manşetlerinden ülkemizin yerli otomobil haberini yayınladı. Youtube gibi sosyal medyalarda sayısız video çekildi. Twitter’da dünya sıralamasında 1.sıraya yükseldi. En büyük otomotiv üreticilerinden Toyota, yerli otomobilimize hoş geldin mesajı yayınladı.

Bütün bu olumlu gelişmeler ile Türkiye otomotiv sektörüne güçlü bir giriş yaptı. Böylesine daha nice başarıların ülkemize kazandırılmasını umut ediyor, bu yolda desteği olan herkese gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yorum yapın