Masrafsız Ağır Hasar Kayıtlı Araçlar Alınır mı?

Günümüzde araç fiyatlarının artmasıyla hasar kayıtlı araba satışları da paralel olarak arttı. Hasarlı araçlar, kazaya maruz kalmış araçlardır. Özellikle ilk kez araba kullanan acemi şoförler daha çok hasar kayıtlı araçları tercih ederler.

Sıfır alınıp da arızalanan, hayati tehlikeye yol açabilen araçlar olduğundan hasar kayıtlı araçların daha tehlikeli olduğu söylenemez. Risk her araç için vardır. Bu yüzden aracın halihazırda arızası yoksa satın alınabilir. Masrafsız hasar kayıtlı araç almak ilk araç kullanımı yapacaklar için avantajlı olmasının yanında maddi açıdan da tasarruf sağlar. Aracın hasarını gidermek de önemlidir. Bu sebeple oto ekspertizin vereceği rapor incelenmelidir.

Masrafsız Hasar Kayıtlı Araçlar Alınır mı 2022

Kusurlu araçları satın almadan önce oto ekspertizinin verdiği raporlara bakarak hasar kaydı olan araç güvenle alınabilir. Ekspertiz arabanın her şeyini kontrol ederek size rapor sunar. Arabanın kullanılabilir olduğuna garanti veren raporlara güvenebilirsiniz. Ancak onay almazsa arabanın çöp olduğu anlamına gelir.

Ağır Hasar ve Az Hasar

Arabaların hasarı birbirinden farklıdır. Bazılarının çok ağır hasarı ve buna bağlı olarak masrafı çok fazladır. Ancak masrafsız olan hasar kayıtlı araçlar da vardır. Bu araçlarda genellikle boya ve çizik sorunları varken diğerlerinde direksiyon hasarı veya ağır kaza geçirme durumları olabilir.

Masrafsız hasar kayıtlı araç alınır mı sorusunun cevabı aracın durumuna bağlıdır. Satın alırken dikkat etmeniz gereken şeyler;

  • Aracın piyasa değerine bakılmalı ve hasar kayıtlı olmasına rağmen size cazip gelip gelmediğine karar vermelisiniz.
  • Tamir sırasında parça değişiminin orijinal ürünlerle yapılmış olduğuna emin olmalısınız.
  • Ekspertiz raporuna bakılmalı ve uzman kişilerin görüşlerine başvurulmalıdır.
  • Aracın trafikte sizi hayati sıkıntıya sokmaması için hasarlı aracın hasarı ve neye ihtiyacı olduğu iyi analiz edilmelidir.
  • Aracın hangi işleme maruz kaldığı ve bu işlemi kimin yaptığı gibi tamir geçmişi hakkında bilgi edinilmelidir.

Hasar kayıtlı araç alırken tüm bu soruların cevabını almalı ve en önemlisi aracın sürüş güvenliği sağladığına emin olunmalıdır. Gerekirse ekspertiz raporu, bilen ve anlayan kişilere gösterilmeli ve görüşleri alınmalıdır. Satın aldıktan sonra masraf olmaması için masrafsız hasar kayıtlı araçların tercih edilmesi daha avantajlı olacaktır.

Ağır hasar kayıtlı araçlar alınır mı ?

Ağır hasar kayıtlı araçların satışında herhangi bir engel bulunmuyor. Eğer ağır hasar kayıtlı bir araba almayı düşünüyorsanız ileride zor satılacağını bilmeniz gerekir. Ağır hasarlı araçlar fiyat olarak oldukça uygun olmaktadır ve hasarı da ağır olduğundan ötürü araç sürücüleri ılımlı yaklaşmamaktadır.

Yorum yapın