Teknik Bilgi 921 0

Yazın Kış Lastiği Kullanılır mı?

Kış lastikleri sadece 7 derecenin altında olan hava sıcaklarında kullanılmalıdır. Türkiye de ortalama nisan ayına kadar kış lastikleri kullanılmaktadır. Bu aydan sonra insanlar yazlık lastiklerini takmaktadırlar.

Üretici kış lastiklerini 7 derece altı havalarda takılması için tasarlamıştır. Bu nedenle kışlık lastikleri yazın kullanmak çeşitli kazalara yol açabilmektedir. Lastiğin üzerindeki desenler, tahliye kanalları zorlu kış şartlarına göre hazırlandığı için yaz aylarında bu desenler gerek yakıt tüketimi, gerek ses konusunda ve en önemlisi frenleme mesafesinde çok değişkenlik gösterebilmektedir.

Yazın kış lastiği takılırsa ne olur?

Sıcak havalarda ve oldukça kuru olan zeminde kışlık lastikleri çok daha hızlı aşınırlar. Yaz mevsiminde kullanılan kışlık lastikler iyice yıpranır ve gelecek kış görevini yerine getiremezler.Çabuk aşınmasının sebebi de lastik kauçukları yazlık lastiklere göre çok daha esnek olmalarıdır.

Yazın kış lastiği takmak aracın performansı düşürebilir. Yol tutuşunda ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu yüzden yaz aylarında mevsime uygun lastikleri kullanmanız oldukça yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir