Yazın Kış Lastiği Kullanılır mı?

Kış lastikleri sadece 7 derecenin altında olan hava sıcaklarında kullanılmalıdır. Türkiye de ortalama nisan ayına kadar kış lastikleri kullanılmaktadır. Bu aydan sonra insanlar yazlık lastiklerini takmaktadırlar.

Üretici kış lastiklerini 7 derece altı havalarda takılması için tasarlamıştır. Bu nedenle kışlık lastikleri yazın kullanmak çeşitli kazalara yol açabilmektedir. Lastiğin üzerindeki desenler, tahliye kanalları zorlu kış şartlarına göre hazırlandığı için yaz aylarında bu desenler gerek yakıt tüketimi, gerek ses konusunda ve en önemlisi frenleme mesafesinde çok değişkenlik gösterebilmektedir.

Yazın kış lastiği takılırsa ne olur?

Sıcak havalarda ve oldukça kuru olan zeminde kışlık lastikleri çok daha hızlı aşınırlar. Yaz mevsiminde kullanılan kışlık lastikler iyice yıpranır ve gelecek kış görevini yerine getiremezler. Çabuk aşınmasının sebebi de lastik kauçukları yazlık lastiklere göre çok daha esnek olmalarıdır.

Yazın kış lastiği kullanılır mı?

Kış lastikleri oldukça yumuşak olduğundan dolayı yaz aylarında kullanılması durumunda çok çabuk aşınacaktır. Kısa bir süre kullanım bile kışlık lastiği kullanılamaz hale getirebilmektedir. Bu yüzden sertleşmekte ve kış aylarında zemine tutunamaz hale gelmektedir. Kısacası yaz aylarında kış lastiği kullanmak hem fren performansını etkilemekte hem de lastiğin aşınmasını sağlamaktadır.

Yazın kış lastiği takmak aracın performansı düşürebilir. Yol tutuşunda ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu yüzden yaz aylarında mevsime uygun lastikleri kullanmanız oldukça yararlı olacaktır.

Kış lastiği araca zarar verir mi?

4 mevsim lastiği kış lastiği yerine geçer mi?

Evet, dört mevsim lastikleri kış lastiklerinin yerini alıyor ama kış şartlarında aynı performansı göstermiyorlar. Kış lastikleri soğuk hava ve kar için üretilmiştir. Dört mevsim lastiklerinin kış lastiklerinin yerini kullanması durumu oldukça yaygındır. Bazı durumlarda dört mevsim lastiklerinin aslında kış lastiklerinden daha iyi olduğuna dair yorumlar da yapılmaktadır. Ancak bunlar, araç sahiplerinin araçlarına ne tür lastikler almaları gerektiğini anlamalarını zorlaştıran gerçeklerdir. Sonuç olarak kış aylarında kış lastiği takmak güvenli sürüş noktasında önemli kazanımları beraberinde getirecektir. Bu aşamada 4 mevsim lastiklerin yıl boyunca kullanılabildiklerini ifade etmek de mümkündür.

4 mevsim lastiği kış lastiği yerine geçer mi?

Kış lastiği yazın çok yakar mı?

Evet, ancak lastiğin kalitesine bağlıdır. Pek çok farklı kış lastiği türü vardır: Bazıları, ısıya diğerlerinden daha dayanıklı olan kauçuk bileşikleri ile yapılır. Dört mevsim lastikleri dört mevsimde de iyi performans gösterir ancak diğer lastik türlerinden daha hızlı aşınırlar çünkü bunlar kuru asfaltta olduğu kadar ıslak veya karlı yüzeylerde de iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Yaz performansı genellikle çok iyidir. Ancak yaşadığınız yere ve aracınızı kullandığınız yere göre değişebilir. Kışları ılıman ve yazları yüksek sıcaklıklara sahip bir bölgede yaşıyorsanız, arabanızı sorunsuz bir şekilde sürebilirsiniz. Sonuç olarak kış lastiğini yazın kullanmak daha fazla yakıt tüketmeniz anlamına gelir.

Kış lastiği yazın çok yakar mı?

Yazın kış lastiği kullanmanın cezası var mı?

Hayır. Kış lastiklerini yıl boyunca kullanabilirsiniz, ancak yalnızca yol koşulları gerektirdiğinde kullanırsanız daha iyi performans alırsınız. Kış sürüşü söz konusu olduğunda kimse hazırlıksız yakalanmak istemez. Dört mevsim lastikleri çoğu sürücü için iyi bir seçim olsa da, koşulların üstesinden gelemeyecekleri zamanlar vardır. Kış lastikleri, karda ve buzda üstün çekiş ve frenleme sunar, bu da onları belirli alanlarda bazı sürücüler için en iyi seçim haline getirebilir. Ancak birçok kişi yaz aylarında kış lastikleri kullanmanın herhangi bir cezası olup olmadığını veya çabuk tükenip tükenmediğini bilmek ister. Bu soruya kış lastiğini yazın kullanmanın herhangi bir cezasının bulunduğunu ifade ederek yanıt verebiliriz.

Yazın kış lastiği kullanmanın cezası var mı?

Kış lastiği araca zarar verir mi?

Hayır, yaz şartlarında kış lastiği kullanmanın herhangi bir cezası yoktur. Arabanız kış sürüş koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve yazın kış lastikleri kullanmak aracınıza hiçbir zarar vermez. Kış lastikleri aynı zamanda dört mevsimlik modellere göre daha sert yanaklara sahiptir. Böylece aşırı soğuklarda şeklini korurlar. Bu, onları derin diş desenli jantlara monte edilmediğinde bile yazlık modellerden daha sert yapar. Bu, normal sürüş koşullarında fark edilebilen ancak yalnızca daha sert yan duvarların artan titreşime neden olduğu otoyol sürüşü veya otoyol sürüşü gibi yüksek hızlarda ortaya çıkan bazı titreşimlerin olabileceği anlamına gelir.

Yorum yapın