2022 En iyi Lastik Markası Hangisi? [ Güncel Tablo ]

Araç kullanıcılar yaz ve kış mevsimlerinde eskiyen oto lastiklerini değiştirmek isterler. Özelliğini yitirmiş lastikler can güvenliğini tehlikeye attığı için yenilerine ihtiyaç duyulur. Fakat kullanıcılar için oto lastik seçimi her zaman zorlu bir karar olmuştur. Her kullanıcı lastik almadan önce “en iyi lastik markası” adı altında araştırmalarını yapar ve araştırmaları sonucunda bir karar verir. Lastik seçiminde karar vermenizi kolaylaştırmak için sizlere güncel bir liste hazırladık.

Lastik Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli ?

  • Araç fabrikasının belirttiği lastik ebatlarına göre lastik tercih edilmelidir. Farklı ebatlarda lastik alındığında yol tutuşu, sürtme ve yalpalama gibi birçok sorunlar beraberinde gelebilir. Bu yüzden orijinal ebatlarda lastik seçimi yapılmalıdır.
  • Mevsime göre lastik seçimi yapılmalıdır. Yaz ayında kışlık, kış ayında yazlık lastik kullanılmamalıdır. Mevsim şartlarına göre yazlık ve kışlık seçimleri yapılmalıdır.
  • En önemli kriterlerden birisi ise markadır. Lastik alırken tercih edilen markalara göz atmakta fayda vardır. Daha önceden hiç duymadığınız bir lastiği almanız can güvenliğinizi riske sokabilir. Bu yüzden bilindik markaları tercih etmelisiniz. 2022 yılında kendini kanıtlamış en iyi lastik modellerini alttaki tabloda görebilirsiniz.

En İyi Lastik Markası Hangisi?

SıraMarkaÜlkesiKuruluş tarihi
1MichelinFransa1889
2GoodyearABD1898
3BridgestoneJaponya1931
4Pirelliİtalya1872
5BF GoodrichABD1870
6ContinentalAlmanya1871
7YokohamaJaponya1917
8GeneralAlmanya1915
9HankookGüney Kore1941
10NokianFinlandiya1988
11PetlasTürkiye1976

Lastik sektöründe ki derin araştırmalar sonucunda bu markaları sizler için bir araya getirdik. Dayanıklılık, performans ve tutuş özelliklerine sahip en iyi lastiklerin incelemesini yapalım.

Michelin : En Popüler Lastik Markası

YouTube video

Tüm dünyada popüler olan bu marka, tüm ebatlara ve kategorilere göre en fazla lastik satan markalardan birisidir. Yaz lastiklerinden kışlıklara kadar birçok otomobilde günümüz de görmek mümkündür. Genel itibari ile en iyi lastiklerden birisi olan Michelin, 128.000 km’ye kadar garanti sunabilmektedir. Binek, SUV, küçük/büyük kamyonet ve spor tarzı otomobillerde kullanılacak en iyi lastiklerden birisidir.

Goodyear: En Dayanıklı Marka

Lastik satın alırken dayanıklılık özelliğine dikkat edenlerin tercih ettiği bir markadır. En çok satılan listesinde bulunan Goodyear, Amerika’da çok tercih edilen ve güvenilir kabul edilen lastikler arasında yer alır. Büyük arazi araçlarında, SUV otomobillerde ve Off-road araçlarında dayanıklılığı sayesinde tüm dünyanın tanıdığı en iyi lastiklerden birisidir. Bu lastikler tüm zorlu koşullarda test edilmiş ve hepsinden performanslı bir sonuç elde etmiştir.

Pirelli: Performans Odaklı Lastik

Porsche, BMW, Maserati, Audi gibi markalara performanslı lastikler üretmektedir. Yüksek hızlara ulaşabilen spor otomobillerin lastik ihtiyaçlarını karşılayan Pirelli markası İtalyan bir üreticiye aittir. Özel desen ve yanakları sayesinde kuru ve ıslak zeminlerde maksimum tutuş ve performans üzerine üretilen lastiklerden birisidir.

Continental: Her Koşulda Dayanıklı

Continental lastikleri her koşula hazırlıklı ve dayanıklı lastikler arasında yer alır. Yolda bırakmaz denilen bu lastikler çok uzun ömürlüdür. Yaz ve kış şartlarında tutuş seviyesi ultra performanslı bir lastiktir.

Aracım için uygun lastik seçimi nasıl yapılır ?

Hangi lastiğin uygun olup olmadığını öğrenmek için bazı kriterler önem arz eder. Bunlardan bazıları ise araç tipi, sürüş tarzı ve sıcaklık etkenleridir.

Lastik seçimleri alttaki başlıklara göre ayrılır.

  • Yolcu lastikleri ( Yaz dönemi, Kış Dönemi, Pist ,Performans )
  • SUV ve Kamyon lastikleri ( Çamurlu yollar, Ağır ve hafif arazi, Karayolu )

Seçimleri bu üstteki maddelere göre yapmak gerekir. Aracınızla her hafta sonu araziye gidiyorsanız arazi şartlarına dayanıklı lastik, sürekli karayollarında hareket ediyor iseniz buna göre bir lastik almanız gerekmektedir. Kamyonlar için ise dayanıklı kategorisine giren lastikler tercih edilmektedir.

Yorum yapın