Arabalarda Yarı Otomatik Vites Ne Demek?

Yarı otomatik demek vitesin sürücü tarafından ayarlanmasına karşın vitesli araçlarda bulunan debriyajın bulunmaması denilebilir. Herhangi bir debriyaj pedalına basma gereksinimi duyulmadan vitesin değiştirilmesi mümkün olmaktadır.

Yarı otomatik vitese sahip olan araçlarda debriyaj gereksinimi olmadan vitesin D yani Drive sürüş konumuna alarak aracın hareket etmesi sağlanmaktadır. Enerjinin öne motora ve sonrasında tekerleklere aktarılması sonrasında araç hareket kazanır.

Arabalarda Yarı Otomatik Vites Ne Demek
Arabalarda Yarı Otomatik Vites Ne Demek?

Düz vitese sahip olan araçlara nazaran yarı otomatik olan araçlar daha az yakıt tüketir. Son derece kolay bir kullanım avantajı sağlayan yarı otomatik araçlarda vites alanında P, R, N, D harfleri bulunur.

Tam Otomatik ile Yarı Otomatik Arasındaki Fark Nedir?

Yarı otomatik nedir sorusunun yanıtı akabinde en çok merak edilen ise tam otomatik ile yarı otomatik vites arasındaki fark nedir sorusu olmaktadır. Yarı otomatik araç ile tam otomatik araç arasında benzerlik ikisinde de debriyajın bulunmamasıdır. Bunun yanı sıra yarı otomatik ile tam otomatik arasındaki en önemli fark ise sürücü tarafında vitesin ayarlanmasıdır. Debriyajsız kullanılan vites kutusuna sahip olmasının yanı sıra viteste yer alan her bir harf de belli hareketleri sağlamaktadır.

Yokuş kalkışlarında yarı otomatik araçlar yokuş kalkış desteğine ihtiyaç duyarken tam otomatik vitese sahip araçlarda ise böyle bir özelliğe ihtiyaç duyulmamaktadır. Yarı ve tam otomatik viteste aynı zamanda vites geçişlerinde de tam otomatikte hissedilmezken yarı otomatik ise vitesli araçlara benzer bir vites geçişi belirli olmaktadır.

Yarı otomatik mi daha iyi tam otomatik mi?

Tam otomatik vitese sahip araçlar çift kavrama olduğundan dolayı vites geçişleri ve performansları çok daha ileri seviyededir. Ayrıca yokuşlarda kaydırma gibi durumlarda yaşanmamaktadır. Kısacası tam otomatik çok daha iyi olmakla beraber tercih edilme oranı da çok daha yüksektir.

Yarı Otomatik Aracın Avantajları Nelerdir?

Yarı otomatik aracın vitesli araçlara nazaran en büyük avantajı yakıt açısından ekonomik olmasıdır. Bununla beraber debriyajın bulunmaması nedeni ile rahat bir kullanım avantajı da sunmaktadır.

Yarı otomatik araçların vitesli araçlar ile benzer özelliği vitesin sürücü tarafından kontrol edilmesi olmaktadır. Bununla birlikte kolay ve basit bir kullanıma sahip olan vitesi ise vitesli araçlara nazaran avantaj yaratır. Yarı otomatik araçlar bu avantajların yanı sıra kullanım açısından da sürücüye fayda sunmaktadır.

Yarı otomatik vites yokuşta kayar mı?

Yarı otomatik vitese sahip olan araçlar yokuşlarda geriye kaydırma yapabilirler. Birçok yarı otomatik şanzımana sahip araçta rampalarda kalkış yaparken frene basılması gerekir. Bunun da önüne geçilmesi adına yokuş kalkış desteği denilen bir teknoloji üretilmiştir ve yarı otomatik vitese sahip yeni model araçlarda yokuşta kayma ve geriye kaçırmanın önüne geçilmiştir.

Yorum yapın