Otomatik arabada akü biterse nasıl çalıştırılır ?

Otomatik araçlarda akü bitmesi durumunda ne yapılır? Otomatik araçlarda akü bitince vurdurma yapılır mı? Oto ayar kullanıcıları için otomatik viteslerde akü bitince neler yapılır konusunu ele alacağız.

Otomatik Arabada Akü bitince Ne Yapılır ?

Otomatik vitese sahip bir araçta akü bitmesi durumunda yapılacak bazı uygulamalar vardır. Bildiğiniz gibi otomatik vitesli araçlar manueller gibi vurdurma yöntemi ile çalışmazlar. Denenmesi bile aracın otomatik şanzıman sistemine zarar verebilmektedir. Bu yüzden vurdurma yöntemini tamamen elemiş durumdayız.

Otomatik vitesli bir araçta akü bitmesi, akü boşalması durumunda yapılacak iki seçenek mevcuttur. Bunlardan birisi akü takviyesidir. Diğeri ise yeni akü takılmasıdır.

Otomatik Arabada Akü bitmesi durumunda vurdurmak gibi farklı yöntemler denenmemelidir. Bu gibi sistemlere zarar verecek yöntemlerin denenmesi araçta büyük masraflara neden olacaktır.

Otomatik Arabada Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Manuel araçlarda olduğu gibi otomatik arabalarda da akü takviyesi aynıdır. Akü takviye kablosunun + kırmızı ucundan birisi dolu aküye, diğeri de araçtaki boşalan aküye takılır. Aynı şekilde siyah takviye kablosundan birisi dolu akünün eksi ( ) terminaline, diğeri de boş akünün terminaline takılır. Bu süreçten sonra 5 – 10 dakika akü dolması beklenilir ve kontak açılarak araç çalıştırılır.

Akü takviyesinin olmayacağı bazı araç grupları vardır. Dijital göstergeli araçlar, ECU kontrolleri içeren elektronik araçlar gibi bazı modellerde akü takviyesi yapılmayabilir. Bunları uygulamadan önce servisinizden akü takviyesi için bilgi alınmalıdır.

Yorum yapın