Yağ Yakan Araç Nasıl Anlaşılır?

Motorunuzun yağ yakması, sürüş kalitenizi doğrudan etkileyen faktörlerinden biridir. Bu durum hem sürüş güvenliği konusunda sizi tehlikeye sokar, hem de sürüş keyfinden mahrum bırakır. Genel olarak bir aracın yağ yakma nedeni, contaların gevşemesi ve yağınızın motor içerisine karışmasıdır.

Yağ Yakan Araç Belirtileri

Yağ yakan araç belirtileri arasında en önemlileri egzoz takibidir. Egzozdan mavimsi bir renk tonu ile yoğun bir şekilde duman atıyorsa aracınız yağ yakıyor olabilir.

Yağ yakan bir arabanın en belirgin göstergesi, egzozdan çıkan gazın durumudur. Eğer çok net olarak siyah ya da koyu mavi tonlarında bir gaz gözlemliyorsanız, aracınız yüksek ihtimalle yağ yakıyor demektir. Yağ yaktığını anlamanın bir diğer yolu ise, yağ miktarının sürekli düşüyor olmasıdır. Bu nedenle aracınız soğuk haldeyken mutlaka yağ kontrolü yapınız. Eğer yağ çubuğunda bir eksilme tespit ettiyseniz, yağ yakma ya da sızdırması söz konusudur.

Doğru Yağın Önemi

Aracınızın yağ değerlerini çok yakından takip etmenizde yarar vardır. Yanan yağ, eski işlevselliğini yitirir ve motorunuzun performansını ciddi oranda düşüreceği gibi, büyük masraflara neden olabilecek hasarlara yol açabilir. Bununla birlikte yağ yakmayan ancak sızıntı nedeniyle yağ seviyesi düşen motorlar da aynı şekilde hem bütçenize, hem de aracınıza zarar verir. Bununla birlikte yağ konusunda güvendiğiniz markaları tercih etmeli, mutlaka motorunuz ile uyumlu standartlarda yağ kullanmalısınız. Yanlış veya kalitesiz yağlar fiyatlarının ucuzluğu nedeniyle tercih edilebiliyorlar. Ancak kullandığınız yağ aracınız ile uyumlu değilse, çok daha büyük masrafların kapınızı çalması muhtemeldir.

Aracıma hangi yağı koymalıyım?

Kullanım belgesinde aracınıza uygun yağ modeli yer almaktadır. Aracın yağ markası ve numarası fabrika tarafından motorla en uyumlu olacak şekilde seçilmektedir. Daha incesini veya daha kalını koyulmaması gerekir. İnternet üzerinden aracınıza uyumlu yağ modelini de bulabilirsiniz.

Conta yanık araba nasıl belli olur?

Yağ yakan arabanın çekişi düşer mi?

Evet, aracınızda bir yağ yakma sorunu varsa bu aracınızın çekişini de doğrudan etkiler. Çünkü yağ yakan araçlar aynı zamanda motorun iç parçalarının da yıpranması sorunu yaşarlar. Yıpranmış bir motor da aracınızın çekişini olumsuz yönde etkileyecektir. Yağ yakan araba, can sıkıcı sorunları da beraberinde getirir. Sonuç olarak, yağ seviyesi gittikçe düşer. En kötü senaryoda, yağı tamamen bitebilir ve yağlama eksikliği nedeniyle çalışmayı durdurabilir. Yağ yakan araba, birçok sürücünün karşılaştığı bir sorundur. Bu çok ciddi bir mesele çünkü arabanızı yolun ortasında kullanılmaz hale getirebilir. Birçok insan hayatında en az bir kez bu sorunla karşılaştı ve bundan muzdarip olmuştur. Dolayısıyla bu tarz bir sorun yaşadığınız zaman doğrudan tamircinize uğramanızda fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar ?
Yağ yakan arabanın çekişi düşer mi?

Yağ yakan araba alınır mı?

Yağ yakan bir arabada ciddi bir sorun var demektir. Dolayısıyla böyle bir arıza veren aracı satın almak önerilmez. Bu aşamada yağ yakma sorununun neden kaynaklandığını biliyor olmakta fayda vardır. Özellikle yağ yakan araba, conta ile donatılmış araçlarda gözlemlenen bir sorundur. Conta, silindir kafası ile motor bloğu arasında bir contadır. Bu nedenle yandığında bu bölgede bir sorun olduğu anlamına gelir. Şayet araçta bu tarz bir sorundan kaynaklı olarak yağ yakma sorunu varsa, tamir işlemi sonrasında böyle bir aracı satın alabilirsiniz.

Yağ yakan araba alınır mı?

Conta yakan araç yağ yakar mı?

Evet, conta yaka araç yağ yakar! Çünkü yağ yakan bir arabanın ana nedeni hasarlı bir contadır. Conta, silindir kafası ile motor bloğu arasında yumuşak bir lastik parçasıdır. Bu iki parça arasındaki bağlantıyı yalıtır ve motorun içinden sızıntıları önler. Bu conta hasar gördüğünde veya aşındığında, yağ bu açıklıktan yanma odasına girebilir ve hazneye geri pompalanmak yerine orada yanabilir. Bu, egzoz borunuzdan duman çıkmasına ve ayrıca eksik yanma nedeniyle yakıt tüketiminde artışa neden olur.

Conta yakan araç yağ yakar mı?

Conta yanık araba nasıl belli olur?

Conta yakan bir arabayı sadece görsel olarak bakarak veya test sürüşü yaparak tespit etmek kolay olmayabilir. Bundan dolayıdır ki bir aracı başka birinden satın almadan veya sizinkini başka bir modelle takas etmeden önce her zaman aracınızın servis geçmişini kontrol etmelisiniz.  Ancak bu sayede çok daha can sıkıcı sorunların önüne geçmek konusunda gerekli tedbirleri alıyor olmanız da mümkün hale gelecektir.

Yorum yapın