Yağ Yakan Araç Nasıl Anlaşılır?

Motorunuzun yağ yakması, sürüş kalitenizi doğrudan etkileyen faktörlerinden biridir. Bu durum hem sürüş güvenliği konusunda sizi tehlikeye sokar, hem de sürüş keyfinden mahrum bırakır. Genel olarak bir aracın yağ yakma nedeni, contaların gevşemesi ve yağınızın motor içerisine karışmasıdır.

Yağ Yakan Araç Belirtileri

Yağ yakan araç belirtileri arasında en önemlileri egzoz takibidir. Egzozdan mavimsi bir renk tonu ile yoğun bir şekilde duman atıyorsa aracınız yağ yakıyor olabilir.

Yağ yakan bir arabanın en belirgin göstergesi, egzozdan çıkan gazın durumudur. Eğer çok net olarak siyah ya da koyu mavi tonlarında bir gaz gözlemliyorsanız, aracınız yüksek ihtimalle yağ yakıyor demektir. Yağ yaktığını anlamanın bir diğer yolu ise, yağ miktarının sürekli düşüyor olmasıdır. Bu nedenle aracınız soğuk haldeyken mutlaka yağ kontrolü yapınız. Eğer yağ çubuğunda bir eksilme tespit ettiyseniz, yağ yakma ya da sızdırması söz konusudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Direksiyon titremesi neden kaynaklanır?

Doğru Yağın Önemi

Aracınızın yağ değerlerini çok yakından takip etmenizde yarar vardır. Yanan yağ, eski işlevselliğini yitirir ve motorunuzun performansını ciddi oranda düşüreceği gibi, büyük masraflara neden olabilecek hasarlara yol açabilir. Bununla birlikte yağ yakmayan ancak sızıntı nedeniyle yağ seviyesi düşen motorlar da aynı şekilde hem bütçenize, hem de aracınıza zarar verir. Bununla birlikte yağ konusunda güvendiğiniz markaları tercih etmeli, mutlaka motorunuz ile uyumlu standartlarda yağ kullanmalısınız. Yanlış veya kalitesiz yağlar fiyatlarının ucuzluğu nedeniyle tercih edilebiliyorlar. Ancak kullandığınız yağ aracınız ile uyumlu değilse, çok daha büyük masrafların kapınızı çalması muhtemeldir.

Aracıma hangi yağı koymalıyım?

Kullanım belgesinde aracınıza uygun yağ modeli yer almaktadır. Aracın yağ markası ve numarası fabrika tarafından motorla en uyumlu olacak şekilde seçilmektedir.Daha incesini veya daha kalını koyulmaması gerekir.İnternet üzerinden aracınıza uyumlu yağ modelini de bulabilirsiniz.

Yorum yapın