Şanzıman Arızası Belirtileri Nelerdir? Şanzıman Tamiri Olur mu?

Otomobillerin en kritik parçası olmasının yanında bozulmaya da son derece uygun bir yapısı olması şanzıman arızaları tüm otomobil sahiplerinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Özellikle ikinci el araç alırken şanzıman arızası olup olmadığına çok dikkat edilmeli bu konuda iyi bir şanzıman ustasından bilgi alınmalıdır.

Şanzıman arızasının genelde otomatik vitesli araçlarda daha sık görünse de manüel vitese sahip araçlarda da görülebilir. Otomatik vitesli otomobillerde şanzıman masrafları oldukça fazlayken manüel vitesli araçlarda bu masraflar düşüş göstermektedir. Eğer vites geçişlerde sesler çıkıyorsa, vites geçişlerinde arabanız stop ediyorsa, otomatik vitesli araçlarda vites geçişleri randımanlı olmuyorsa korkarız aracınızda şanzıman arızası var demektir.


Yukarıda saydığımız şanzıman arızası belirtilerinden birini gözlemlediyseniz ya da vitesinizde daha önce olmayan bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, ustanıza giderek bu sorun büyümeden sorunu çözebilirsiniz. Yeni nesil otomobillerde yol bilgisayarları arıza olması durumunda gerekli uyarıyı size vererek ikaz lambasını yapacaktır. Şanzıman arızası vites hidrolik yağında azalma olması durumunda da ortaya çıkar, eğer aracınızda vites ikaz lambası yandıysa rampa olmayan düz bir yere arabanızı çekin ve aracınız çalışırken lambanın sönmesini bekleyin çünkü rampalardan çıkarken yağ bir yere kaydığından sensörler sanki bir arıza varmış gibi şanzıman arızası lambasını yakacaktır. Eğer uyarı ışığı sönmüyorsa ya da bu lamba düz bir yolda giderken yandıysa hemen ustanızı veya en yakın yol yardımı arayarak bu konuda yardım almanızı ve aracınızı servise çektirmenizi öneririz.

Şanzıman tamiri fiyatları

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Bu durum tamamen araç modeline göre değişkenlik göstermektedir. Fakat şanzıman değişimi ve şanzıman tamiri fiyatları oldukça yüksek çıkabilmektedir. İlk olarak şanzıman sökülür ve içeriden durumuna bakılır. Genellikle şanzıman sökme işlemi bile sadece 400 ile 500 lira arasında tutmaktadır. İçerisinden değişecek parçaya göre fiyat üzerine eklenecektir. Şanzıman tak sök parası ve takılan parçalar ile beraber 1000 lirayı bulmaktadır. Fakat şanzıman değişimi gerekiyorsa bu 5000 liraya kadar tutabilir. şanzıman tamiri ve değişim fiyatları da oldukça yüksektir. Ustanıza danışarak net bir fiyat alabilirsiniz.

Otomatik şanzıman tamiri

Otomatik şanzıman arızası olan araç her zaman usta kişilere götürülmelidir. Özellikle sadece otomatik şanzıman tamiri yapan servisler veya ustalar tercih edilirse araç bakımından daha iyi olacaktır. Her işin bir ustası var diyerek bu işin ustası da sadece otomatik şanzıman tamiri yapan firmalardır. Otomatik sistemler manuel şanzımanlara göre daha fazla masraflıdır. Bunun sebebi ise elektronik devre fazlalığı ve parça fazlalığıdır. Manuel şanzımana göre oldukça da zordur. Otomatik şanzıman tamiri yapan günümüz de birçok firma mevcuttur. 

Yolda hareket halinde iken şanzımandan sesler gelmeye başladıysa hemen aracı durdurmalı ve kesinlikle hareket ettirmemeye özen göstermelisiniz. Şanzımandan ses gelmesi artık bazı şeylerin bozulduğunu ve hareket ederseniz masrafın daha da artacağının belirtisidir. Bu yüzden hemen durmalı ve çekici yardımıyla bir oto sanayiye gitmeniz tavsiye edilir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.