Şanzıman Arızası Belirtileri Nelerdir? Şanzıman Tamiri Olur mu?

Otomobillerin en kritik parçası olmasının yanında bozulmaya da son derece uygun bir yapısı olması şanzıman arızaları tüm otomobil sahiplerinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Özellikle ikinci el araç alırken şanzıman arızası olup olmadığına çok dikkat edilmeli bu konuda iyi bir şanzıman ustasından bilgi alınmalıdır.

Şanzıman arızasının genelde otomatik vitesli araçlarda daha sık görünse de manüel vitese sahip araçlarda da görülebilir. Otomatik vitesli otomobillerde şanzıman masrafları oldukça fazlayken manüel vitesli araçlarda bu masraflar düşüş göstermektedir. Eğer vites geçişlerde sesler çıkıyorsa, vites geçişlerinde arabanız stop ediyorsa, otomatik vitesli araçlarda vites geçişleri randımanlı olmuyorsa korkarız aracınızda şanzıman arızası var demektir.


Yukarıda saydığımız şanzıman arızası belirtilerinden birini gözlemlediyseniz ya da vitesinizde daha önce olmayan bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, ustanıza giderek bu sorun büyümeden sorunu çözebilirsiniz. Yeni nesil otomobillerde yol bilgisayarları arıza olması durumunda gerekli uyarıyı size vererek ikaz lambasını yapacaktır. Şanzıman arızası vites hidrolik yağında azalma olması durumunda da ortaya çıkar, eğer aracınızda vites ikaz lambası yandıysa rampa olmayan düz bir yere arabanızı çekin ve aracınız çalışırken lambanın sönmesini bekleyin çünkü rampalardan çıkarken yağ bir yere kaydığından sensörler sanki bir arıza varmış gibi şanzıman arızası lambasını yakacaktır. Eğer uyarı ışığı sönmüyorsa ya da bu lamba düz bir yolda giderken yandıysa hemen ustanızı veya en yakın yol yardımı arayarak bu konuda yardım almanızı ve aracınızı servise çektirmenizi öneririz.

Şanzıman tamiri fiyatları

Bu durum tamamen araç modeline göre değişkenlik göstermektedir. Fakat şanzıman değişimi ve şanzıman tamiri fiyatları oldukça yüksek çıkabilmektedir. İlk olarak şanzıman sökülür ve içeriden durumuna bakılır. Genellikle şanzıman sökme işlemi bile sadece 1200 ile 2500 lira arasında tutmaktadır. İçerisinden değişecek parçaya göre fiyat üzerine eklenecektir. Şanzıman tak sök parası ve takılan parçalar ile beraber 3000 lirayı bulmaktadır. Fakat şanzıman değişimi gerekiyorsa bu 15000 liraya kadar tutabilir. şanzıman tamiri ve değişim fiyatları da oldukça yüksektir. Ustanıza danışarak net bir fiyat alabilirsiniz.

Otomatik şanzıman tamiri

Otomatik şanzıman arızası olan araç her zaman usta kişilere götürülmelidir. Özellikle sadece otomatik şanzıman tamiri yapan servisler veya ustalar tercih edilirse araç bakımından daha iyi olacaktır. Her işin bir ustası var diyerek bu işin ustası da sadece otomatik şanzıman tamiri yapan firmalardır. Otomatik sistemler manuel şanzımanlara göre daha fazla masraflıdır. Bunun sebebi ise elektronik devre fazlalığı ve parça fazlalığıdır. Manuel şanzımana göre oldukça da zordur. Otomatik şanzıman tamiri yapan günümüz de birçok firma mevcuttur. 

Yolda hareket halinde iken şanzımandan sesler gelmeye başladıysa hemen aracı durdurmalı ve kesinlikle hareket ettirmemeye özen göstermelisiniz. Şanzımandan ses gelmesi artık bazı şeylerin bozulduğunu ve hareket ederseniz masrafın daha da artacağının belirtisidir. Bu yüzden hemen durmalı ve çekici yardımıyla bir oto sanayiye gitmeniz tavsiye edilir.

Şanzıman Arızası Belirtileri Nelerdir? Şanzıman Tamiri Olur mu?

Şanzıman hasarı nasıl anlaşılır?

Şanzıman aracınızın en önemli parçalarından birisidir. Gücün motordan tekerleklere aktarılmasından sorumludur, bu nedenle şanzımanınız arızalanırsa bu ciddi bir sorun olabilir. Özellikle iletim sorunlarının düzeltilmesi son derece pahalı olabilir. Şanzıman sorunu yaşanırsa arıza ışığı yanar. Arabanızın motor kontrol lambası yanıyorsa, bunun birkaç farklı nedeni olabilir – ancak hızlandığınızda yanarsa ve gaz pedalını bıraktığınızda tekrar sönerse, şanzımanda bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Aşağıda sıraladığımız belirtiler şanzıman hasarının öne çıkan belirtileri arasında yer almaktadır;

  • Şanzımanda yağ kaçağı varsa
  • Viteslerde geç dolma sorunu varsa
  • Araca ait şanzımanda kompresyon kaçırma varsa
  • Vites attığınız zaman geçişlerde uyum sorunu varsa

Böyle durumlarda şanzıman hasarından şüphelenmelisiniz.

Şanzıman hasarı nasıl anlaşılır?

Şanzıman Tamiri ne kadar sürer?

Şanzıman tamiri geniş kapsamlı bir tamir sürecini beraberinde getirdiğinden en az 3 gün kadar sürmektedir. Bu aracın model ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Özellikle vites değiştirirken garip sesler duyuyorsanız, şanzıman sorunundan şüphelenmelisiniz. Vites değiştirirken gıcırtı sesleri duyuyorsanız, bu, debriyaj sisteminizde veya şanzıman yataklarında sorun olduğunu gösterebilir. Şanzımanın içinde daha fazla hasar meydana geldiğinden ve parçaları tek tek değiştirmekten daha fazla iş gerektirdiğinden, bu tür gürültü zamanla daha da kötüleşir. Şanzıman sorunları, aracınızı sürmeye çalışana kadar genellikle fark edilmez. Ancak vites atarken zorluk yaşamanız en net belirtileri arasında yer alır.

Şanzıman Fiyatları 2023

  BMW F10 8HP45 ŞANZIMAN FULL DOLU BMW5 Serisi27.000 TL  
BMW F10 5.25 XDRIVE OTOMATİK ŞANZIMAN KOMPLE BMW5 Serisi85.000 TL  
 CHEVROLET CRUZE 1.6 OTOMATİK ŞANZIMAN Chevrole tCruze12.500 TL  
CHEVROLET CAPTİVA C100 OTOMATİK ŞANZIMAN Chevrolet Captiva11.000 TL  
   Citroen C4 Sıfır AL4 DPO Otomatik Şanzıman CitroenC432.000 TL  
Yorum yapın