2023 DSG Şanzıman Tamiri ve Fiyatları

Günümüz de oldukça tercih edilen bir şanzıman haline gelen ve konforu da beraberinde getiren DSG şanzıman sistemi kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmektedir. DSG şanzımanlar hakkında merak edilenler ise bu şanzıman sisteminin detaylı özellikleri, nasıl çalıştığı ve DSG arızası gibi durumda neler yapılacağıdır. Araçlarda DSG şanzıman sorunları oluştuğunda ne gibi işlemler yapılır ve çalışma prensibi hakkında tüm bilgilere konumuzdan ulaşabilirsiniz.

DSG Şanzıman nedir?

Çift kavramalı şanzıman grubuna dahil bir sistemdir. Bu şanzımanda iki dişli ve iki adet çok diskli bir bir kavramadan oluşmaktadır. Birinci kavrama noktası, tek rakamlı şanzıman dişlilerini hareket ettirmektedir. İkinci kavrama ise çift rakamdan oluşan şanzıman dişlilerine hareket vermektedir. Çift kavrama sistemi bir üst vitesi her zaman hazır tutmakta ve bu sayede hissedilmeyecek seviyede geçişleri sağlamaktadır. Bu kavramalar da yağlı ve yağsız çalışmak üzere iki tip bulunur.

DSG şanzıman arıza durumuna geçmeden önce belirtileri tek tek anlatalım. Bu şanzıman tipleri birinci viteste hareket ederken, ikinci vitesi hazırda, ikinci viteste giderken ise üçüncü vitesi hazır da bekletir. Bu yüzden çok hızlı vites geçişleri olmaktadır. Genel olarak iyi bir şanzımandır.

DSG şanzımanların diğer tip şanzımanlara göre daha konforlu ve güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar tarafından en çok beğenilen özelliklerinden birisi ise hissedilmeyen vites geçişleridir. 8 milisaniye de vites geçişleri tamamlanmakta olan bu şanzıman grubunda yakıt tüketimi konusu da ele alınmış. Emisyon ve yakıt değerleri oldukça olumlu seviyede düzenlenmiştir.

DSG Şanzıman Avantajları

DSG şanzıman tipi minimum ses ve minimum yakıt konusunda oldukça başarılı bir şanzıman grubudur. Yüksek emisyona karşı alınmış birçok önlem mevcuttur. Drive ve sport olmak üzere iki moda sahiptir. Drive modu normal kullanımlarda tercih edilirken, sport modu ise yüksek performans isteyen kullanıcılara hitap etmektedir.

DSG Şanzıman Dezavantajları

Oldukça karmaşık bir sisteme sahip olduğundan ötürü, herhangi bir arıza durumunda yüksek fiyatlar çıkabilmektedir. Bu yüzden DSG şanzımanlı bir otomobili kullanım kurallarına uygun olarak hareket ettirmek çok önemlidir.

 • Sert kullanımda baskı balata çok daha hızlı bitebilmektedir.
 • Yoğun trafiklerde, özellikle dur-kalk noktalarında çok fazla ısınma yapabilmektedir.
 • Sürüş kurallarına göre hareket edilmediğinde ise mekanik olarak birçok arıza çıkabilmektedir.

Dsg şanzıman arızası ve belirtileri

DSG şanzıman arızası , otomatik şanzıman arızaları oluştuğu zaman kullanıcılar bu durumu hemen hissederler. Vites geçişlerinde vuruntu, ilk kalkış sırasında titreme ve gürültü gibi sorunlar hemen anlaşılır. Bu gibi durumlarda alttaki sorunlar meydana gelebilir. Dsg mekatronik fiyatı 2021 yılı için marka ve modele göre değişkenlik gösterir. Servisinizden bu konu hakkında net bir fiyat alabilirsiniz.

DSG mekatronik arızası

DSG arızası grubunda en korkulan arızalar başında yer almaktadır ve herhangi bir sorunda yüksek faturalar çıkabilmektedir. DSG mekatronik arızası belirtileri ise hemen hissedilmektedir. Belirtileri ise şunlardır.

DSG Mekatronik Kutusu Arızası
 • Birinci vitese geçiş anında tekleme ve diğer viteslerde sarsıntı
 • Kavrama esnasında sarsıntı
 • Motor arıza lambasının yanması
 • 06300 – Yetersiz basınç birikimi sebebiyle fonksiyon kaybı hatası
 • 06293 – Düşük basınç sebebiyle fonksiyon kaybı hatası

DSG Mekatronik Arızası Tamiri veya Değişim Ücretleri ne Kadar?

Mekatronik içerisinde hidrolik ve elektronik üniteler mevcuttur. Bu ünitelerden ikisinde de arıza ve Mekatronik yanması olduysa masraf 35-195 Bin TL arasında çıkabilmektedir. Mekatronik kutusu değişimi fiyatları ise 45 bin TL ‘ye kadar çıkabilmektedir. Ülkemizde ki kur değişimleri nedeniyle bu fiyatlar her zaman değişkenlik göstermektedir. Bu aşamada farklı nedenlerden kaynaklı olarak şanzıman fiyatları değişiklik göstermektedir. 2023 yılındaki fiyat seçeneklerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

Marka – ModelFiyat
PEUGEOT 206 DEPO AL4 OTOMATİK ŞANZIMAN35.000 TL
BMW F10 5.25 XDRIVE OTOMATİK ŞANZIMAN145.000 TL
ESCALADE TAHOE YUKON SUBURBAN ŞANZIMAN250.000 TL
OTOMATİK ŞANZIMAN 725.051 W9X700 9-SPEED190.000 TL

DSG Yazılım Arızası

DSG arızaları başında yazılım sorunları da ilk sıralarda yer alır. Bu gibi durumlar da sorunun mekanik olmadığı için çözüm yolu da basittir. Servise gidilerek yazılım güncellemesi yapılarak sorunun çözümü olmaktadır.

DSG şanzıman kullanan markalar:

Öncelikle DSG şanzımanını ilk çıkartan markanın Volkswagen olduğunu belirtelim. DSG şanzıman çıktıktan sonra bazı otomobil markaları da bu sistemi inceleyerek farklı teknolojilere ait ürünleri de kendi markaları için geliştirmişlerdir.

 • Volkswagen ,Audi, Skoda, Seat ( VAG Grubu )
 • Ford
 • Nissan ( Dizel )
 • Renault ( Dizel )

Çift kavramalı şanzıman( DSG) alttaki parçalardan oluşur.

 • Vites kolu teli
 • ATF filtresi
 • ATF Eşanjörü
 • Düz şanzıman
 • ATF pompası
 • Mekatronik
 • Geri vites mili
 • Çift kavrama
 • Dağıtıcı dişli ( quattro )
 • Park kilidi

DSG Şanzıman teknolojisini benzer markalarda da görebilmek mümkündür. Birçok otomobil devi, bu teknoloji üzerinde farklı çalışmalar yaparak kendilerine ait teknolojileri üretmiştir.

İkinci El DSG Şanzımanlı Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el DSG şanzımana sahip bir otomobil satın alırken oldukça dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle herhangi bir oto expertiz firmasında yapılan testlerde DSG şanzımanda ki bir arıza tespit edilememektedir. Bunun için öncelikle firmanın DSG şanzımanlı olduğunu ve kontrolü için yol testi yapmasını isteyebilirsiniz. DSG şanzıman arızaları genellikle yapılan yol testlerinde anlaşılmaktadır. En ufak bir titreme, sarsıntı gibi durumlar var ise bu şekilde DSG arızası tespit edilmektedir.

Yorum yapın