Yağ Lambası Yanıp Sönüyor, Yağ Lambası Neden Yanar?

Aracınızın ön konsolunda aracınızda meydana gelen herhangi bir arızalanmada bu kısımdaki ışıkların yanıp söndüğünü fark edebilirsiniz. Aracınızın kontağını açtıktan birkaç dakika sonrasında bu kısımdaki ışıklar tamamen yanıp söner veya biraz bekledikten sonra yanar ve söner. Bu lambada yanma ve sönme söz konusu olmadığında aracınızda bir sorun olduğu anlamına geliyor. Bu durumda da aracınızın yağ lambası yanıp sönebilir. Bu durumda da aracınızın yağ basıncında sorun meydana geldiği anlaşılır. Aracın motor basıncında düşüklük meydana geldiğinde yağ lambası yanar veya yanıp söner.

Yağ Lambası Hiç Yanmıyor

Normal durumlarda aracınızın yağ lambası kontağı aktif ettiğiniz takdirde sabit bir şekilde yanması ve aracınızı çalıştırmaya başladığınız andan itibaren ise sönmesi gerekiyor. Aracınızın kontağını çevirdiğiniz andan itibaren yağ ikaz ışığınızın tamamen yanmaması durumunda aracınızda problem olduğu anlamına geliyor. Yağ lambasının tamamen yanmamasının sebeplerinden biri, yağ ampulünde patlamalar meydana gelmesidir. İkinci sebebiyse yağ müşürünün soket bağlantısında iletişim kopukluğudur. Yağ müşürün de sorun meydana gelebilir. Ya da müşür ve gösterge arasında yer alan kablolarda kopmalar meydana gelebilir.

Yağ Lambasında Yanıp Sönme Durumu Olduğunda

Yağ lambasında belirli aralıklarda değil sürekli olarak yanıp sönme meydana gelebilir. Bu durum araç kullanımı sonrasında ECU durumunun riskli olduğu zamanlarda meydana gelebilir. Daha çok kısa süreli olarak yanıp sönme meydana gelebilir. Bu eylemde aracınızın motor yağı ışığı da yağ lambasıyla birlikte yanıp söner. Yağ lambası devamlı olarak yanması durumunda ise araç basıncının normal düzeyden daha düşük olduğu anlamı taşır.
Yağ lambasının sürekli olarak yanması durumunda araç kontağınızı durdurarak aracınızı kullanmadan önce araç çekici üzerinden servise teslim etmelisiniz. Aksi durumda motorun aşınmasına neden olabilirsiniz. Bu durum yağ müşürü arızası, yağ pompası arızası ve yağ pompası tıkanıklığı gibi pek çok sebepler neticesinde meydana gelebilir.

Yağ Lambası Yanıyor Ancak Gaza Basıldığında Sönüyorsa

Yağ lambası yanıyor ancak gaz pedalına basıldığında yeniden sönmesi durumunda yağ düzeyinde düşüklük söz konusu olabilir. Ya da yağ pompasında arızalanma veya tıkanmalar meydana gelmiş olabilir. Yağ müşüründe sorun olabilir veya yağ kalitesi düşük olabilir. Ya da normalden daha kalın ve uygun olmayan yağ tercih edilmiş olabilir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.