Yağ Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır

Motorlarda bulunan yağ oldukça önem arzeden durumlar arasındadır. Yağsız hiçbir motor çalışmaz ve yağ devir daimi olmadan da motor çalışamaz. Motor sisteminde birbirine sürten parçalar mevcuttur. Yağ dolaşımı da bu parçaların sürtmeden dolayı aşınmalarını engeller ve motoru yüksek sıcaklıklarda çalışma ortamı sunar. Yağ pompası yani olmazsa olmazdır. Yağ pompasının görevleri ve yağ pompası arıza belirtilerini bu konumuzda anlatıyoruz.

Yağ pompası arızasında motor çok kısa sürede motor arızası verir. Buda ciddi sorunlara yol açar. Motorda yüksek sıcaklıktan dolayı pistonlar çalışamaz hale gelir ve yatak sarması denilen ciddi motor arızası olur. Birçok araçta yağ pompaları karterin yakınında mekanik bir şekilde hazırlanmıştır. Yağ pompası hareketini arabanın diğer önemli parçası olan trigerden alır.

Yağ Pompası Arızası Nasıl Belli olur ?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

  • Motorda yağ pompası olası bir arıza yaptığı zaman araçta yağ seviye göstergesi uyarı verebilir.
  • Yağ pompası görevini yapamadığı için motordan tuhaf sesler gelmeye başlayabilir.
  • Sürtme, gıcırdama gibi sesler gelebilir.
  • Yağ pompası yağlama yapamadığı için sıcaklık artar ve araç hararet göstergesi motor hararetini yüksek gösterebilir.

Yağ Pompası Arızalanırsa Ne Olur?

Skoda modellerindeki örnek yağ pompası
Yol halinde iken yağ pompası arızası ciddi sorunlara yol açabilir. Yağ pompası arıza verdiğinde yağ basıncı düşer ve yağ lambası yanar. Araçta turbo var ise sıcaklık arttığından dolayı turbo kitlenmesi yaşanır. Bu süre içerisinde araç hemen durdurulursa yağ pompasının değişimi ile sorun çözülür. Aksi taktirde yola yağ pompası arızasıyla devam edilirse araçtan ciddi sesler gelmeye başlar ve komple motor ciddi seviyede masraf açar.

Yağ Pompası Neden Arızalanır?

Otomobillerde birçok parçanın belli bir dayanma süresi vardır. Yağ pompası da buna dahildir. Yağ pompası beraberinde çalışan parçaların dayanıklılık süresine göre üretilir. Yani ortalama ömürleri pistonlar ve segmanlar ile ortalama aynı olabilir.Yağ pompaları ülkemizde genelde rektefiye sırasında bile nadir değişen parçalar arasında yer aldığı için arıza verebilir. Oysaki gerekli kilometrelerde değişim sağlansa bu tür sorunların önüne geçilebilir.

Yatak sarmış bir aracın sesini duymak için videoya bakabilirsiniz.

Yağ pompasının arızalanma nedenleri

Aracın bakım zamanı geçtiğinde yağ pompası zor çalışmaya başlar ve istenilen performansı gösteremez.

0w30 yağı ile çalışan bir arabaya 15w40 motor yağı konulduğunda yap pompası oldukça fazla yüke girecek ve kısa süre sonra arıza verecektir. Bu durum yağ pompasını komple bozar hale gelecektir.

Motor yağ değişiminde yağ filtresi değişmediyse bu durumda yağ pompasının bozulmasına sebebiyet verebilir. Çünkü uzun zaman değişmeyen yağ filtrelerinin filtreleme özelliği kalmaz ve motordan kopan bileşenler, zararlı maddeler yağ pompasına girecek ve pompanın arıza vermesine neden olacaktır.

Motor yağ Pompası fiyatları ne kadar?

Araçların kalbi olan yağ pompaları her marka modelde değişkenlik gösterebilmektedir. Sizlere bazı klasik modellerin yağ pompa fiyatlarını belirtiyoruz. Aracınızın yağ pompa fiyatını yorum kısmından sorabilir ve gün içinde cevap alabilirsiniz.

Tofaş (şahin, doğan, kartal) yağ pompası fiyatı 200 TL

Renault ( Megane 1, 2,) yağ pompası fiyatı 350 TL

Ford ( Focus 2004, 2008 ) yağ pompası fiyatı  450 TL

Yukarıda verilen fiyatlar ortalama fiyattır.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.