Webasto Nedir? Nasıl Çalışır? Fiyatları Ne Kadar?

Webasto nedir, nasıl çalışır? sorusuna yanıt vermeden önce esasında bu kelimenin bir şirket adı olduğunun bilinmesi gerekiyor. Ancak bu terimin ısıtma ve soğutma sistem adı ile özdeşleştiği biliniyor. Özetle, webasto sistemi bağımsız kalorifer ya da harici ısıtma sistemi olarak tanımlanıyor. Bu sistemi genel olarak yük taşımacılığı yapan tırlar ya da kamyonlar aktif olarak kullanıyor.

Webasto Nedir? Nasıl Çalışır?

Webasto motor sistemlerinde sürtünmeden kaynaklı aşırı ısınmanın ve yıpranmanın önüne geçiyor. Aynı zamanda aracın daha az yakıt tüketmesini ve çevreye daha az kirli gaz yaymasını sağlıyor. Bu sistem üç şekilde aktif olabiliyor. Klima üzerinden manuel olarak çalıştırılabiliyor. Programlama yaparak istediğiniz gün ve saatte çalışabiliyor. Ayrıca uzaktan kumanda ile de çalışır duruma gelebiliyor.

Webasto Kullanım Detayları Nelerdir?

Webasto kullanıcılara yolda konforlu bir seyir hali sağlıyor. Webasto ve kullanım detayları nelerdir konuları aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • Üretimde farklılık gösterse de genel olarak araç çalışır durumdayken dış sıcaklık 6 derecenin altındayken yardımcı ısıtıcı olarak motor suyu derecesi 78 dereceye ulaşana kadar çalışıyor.
 • Akıllı telefonlardan Thermocall-mobil ısıtıcı özelliği sayesinde ayarlanabiliyor.
 • Isıtma sistemi saatte 02-05 litre arası tüketiyor.
 • Genel olarak ek bir akü bağlanarak çalıştırılıyor.
 • Multi control özelliği sayesinde sürücünün belirlediği gün ve saatte çalıştırılabiliyor.
 • Şayet depodaki yakıt azsa ve yakıt ışığı yanıyorsa sistem aktif olmuyor.
 • Araçlara sonradan takılıp çalıştırılabiliyor.

Webasto Nasıl Çalışır?

Birçok sürücünün günlük olarak kullanıldığı webasto yakıtlardaki ısı tüketimini dengeliyor. Bu ısıtma sisteminden memnun olanlar webasto nedir ve nasıl çalışır sorularını araştırıyor. Bu bakımdan aracını daha uzun ömürlü kullanmak isteyenlere örnek olarak sistemin çalışma prensibi şöyle sıralanıyor:

 1. Park ısıtıcı etkin hale getiriliyor.
 2. Isıtıcı yol verme işlemini başlatarak aracın deposundaki yakıtla harekete geçiyor.
 3. Soğutucu akışkanı ısıtıcıda belirli bir sıcaklığa getiriliyor.
 4. Isınmış su devridaim pompası yardımıyla tahrik edilerek aracın kendi ısı eşanjörüne aktarılıyor.
 5. Isı araç fanı ile birlikte araçta sirkülasyona başlıyor.
 6. Sıcak su motora akarak motor ısıtılıyor.
 7. Belirli bir sıcaklığa ulaşan ısıtıcı kapanıp devridaim pompası yoluyla aracın içini ısıtmak için çalışmaya devam ediyor.

Araç Webasto Fiyatları 2023

Webasto ısıtıcı fiyatları 14500- 25.000 TL arası marka ve modele bağlı olarak değişmektedir. Webasto ısıtıcı fiyatları güncel kura göre hareket ettiği için bu yıl oldukça pahalanmış durumdadır. Uygun fiyatlı ikinci el wabasto ısıtıcılara da bakarak araştırma yapılabilir. Birçok kamyon veya tır işleri ile uğraşan kişiler ikinci el webasto ısıtıcıları da tercih etmektedir.

Webasto Soğutur Mu?

Webasto Hangi Yakıt ile Çalışır?

Alman menşeili Webasto şirketi tarafından üretilen harici ısıtıcı şirketin adıyla anılmaktadır. Tır, kamyon ve karavanlarda tercih edilir. Araçta kullanılan yakıt ile çalışır. Cihazda bulunan kızdırma bujisi içeri gelen yakıtı yakar ve sıcak hava üretir. Isıtma konusunda oldukça yararlı olsa da dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü aracın içinde ki havayı tüketir. Ayrıca nemi de kurutur.  Özellikle büyük araçlar için tasarlanan Webasto sistemi, etkili bir yer ve alan ısıtma ile soğutma sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Firmanın ismiyle anılan bir sistem; bağımsız kalorifer sistemi olarak da isimlendirilmektedir. Araçlarda konforlu bir şekilde ısınma olanağı sunan bu sistem; aynı zamanda uzun ömürlü olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Park Asistanı Sonradan Takılır mı?
Webasto Hangi Yakıt ile Çalışır?

Webasto Hava Yapar Mı?

Webasto sistemi doğru şekilde montajlanmadığı taktirde hava yapabilir. Bunun sebebi cihazın yakıtı yeteri kadar çekememesidir. Böyle durumlarda borularda hava birikir ve cihaz ısıtmaz. Çözümü ise ek yakıt tankı kullanmaktır. Cihazın ihtiyacını karşılamaya yetecek 5 ila 7 litrelik bir tank cihazla yakıt borusu arasına bağlanırsa sorun ortada kalkar. Cihazı çalıştırdığınız anda yakıt dolmaya başlar. Dolayısıyla bu cihaz oldukça hızlı bir şekilde devreye girmesiyle de ön planda yer alır. Şayet cihazın bakımı düzenli olarak yapılmazsa gayet doğal olarak cihazın performansı da düşecektir. Bu özellikle Webasto’nun hava yapmasına neden olarak herhangi bir şekilde ısıtma yapılmamasıyla sonuçlanmaktadır.

Webasto Hava Yapar Mı?

Webasto 1 Saatte Kaç Litre Mazot Yakar?

Isıtma konusunda oldukça efektif bir cihazdır Webasto. Aynı zamanda oldukça düşük yakıt tüketimine sahiptir. Saatte 0,12 ila 0,24 litre arasında yakıt tüketir. Sürücüler bir günde ortalama 5 ya da 6 saat kadar bu cihazı çalıştırmaktadır. Haliyle kullandığı yakıt miktarı 1 litreyi bile bulmamaktadır. Eksileri ve artılarıyla binlerce kişinin kullandığı bu cihaz neredeyse alternatifsizdir. Webasto performans konusunda üst düzeyde bir etkiye sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çeken bir ekipmandır. Yakıt performansı konusunda iddialı olan Webasto, yakıt ve performans konusunda tasarruflu bir cihaz olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bir de bu cihazın özellikle büyük araçlarda işe yarar yöntemleri ortaya koyduğu biliniyor.

Webasto 1 Saatte Kaç Litre Mazot Yakar?

Webasto Soğutur Mu?

Birçok kişi Webasto’nun sadece ısıttığını düşünmektedir. Fakat bu cihaz soğutma işlemi de yapabilmektedir. Fakat bir klima gibi efektif çalışıp çalışmadığı tartışma konusudur. Kabinin içinde ki havayı devridaim yaptırarak soğumasını sağlar. Bu özelliği ile sürücülerin yaz aylarında da imdadına yetişiyor demek mümkündür. Özellikle yaz akşamları bu özellikle sürücüler rahat bir uyku çekebilirler.  Bütün bu bilgiler ışığında Webasto sadece ısıtma konusunda değil; soğutma konusunda da iddialı bir cihazdır. Bundan dolayıdır ki Webasto hem ısıtma hem de soğutma konusunda üst seviyede bir performans ortaya koyabilen bir sistem olarak adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Yorum yapın