Webasto Nedir? Nasıl Çalışır? Fiyatları Ne kadar?

Webasto nedir, nasıl çalışır? sorusuna yanıt vermeden önce esasında bu kelimenin bir şirket adı olduğunun bilinmesi gerekiyor. Ancak bu terimin ısıtma ve soğutma sistem adı ile özdeşleştiği biliniyor. Özetle, webasto sistemi bağımsız kalorifer ya da harici ısıtma sistemi olarak tanımlanıyor. Bu sistemi genel olarak yük taşımacılığı yapan tırlar ya da kamyonlar aktif olarak kullanıyor.

Webasto Nedir? Nasıl Çalışır?

Webasto motor sistemlerinde sürtünmeden kaynaklı aşırı ısınmanın ve yıpranmanın önüne geçiyor. Aynı zamanda aracın daha az yakıt tüketmesini ve çevreye daha az kirli gaz yaymasını sağlıyor. Bu sistem üç şekilde aktif olabiliyor. Klima üzerinden manuel olarak çalıştırılabiliyor. Programlama yaparak istediğiniz gün ve saatte çalışabiliyor. Ayrıca uzaktan kumanda ile de çalışır duruma gelebiliyor.

Webasto Kullanım Detayları Nelerdir?

Webasto kullanıcılara yolda konforlu bir seyir hali sağlıyor. Webasto ve kullanım detayları nelerdir konuları aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • Üretimde farklılık gösterse de genel olarak araç çalışır durumdayken dış sıcaklık 6 derecenin altındayken yardımcı ısıtıcı olarak motor suyu derecesi 78 dereceye ulaşana kadar çalışıyor.
 • Akıllı telefonlardan Thermocall-mobil ısıtıcı özelliği sayesinde ayarlanabiliyor.
 • Isıtma sistemi saatte 02-05 litre arası tüketiyor.
 • Genel olarak ek bir akü bağlanarak çalıştırılıyor.
 • Multi control özelliği sayesinde sürücünün belirlediği gün ve saatte çalıştırılabiliyor.
 • Şayet depodaki yakıt azsa ve yakıt ışığı yanıyorsa sistem aktif olmuyor.
 • Araçlara sonradan takılıp çalıştırılabiliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Ateşleme Bobini Arızası Belirtileri Nelerdir ?

Webasto Nasıl Çalışır?

Birçok sürücünün günlük olarak kullanıldığı webasto yakıtlardaki ısı tüketimini dengeliyor. Bu ısıtma sisteminden memnun olanlar webasto nedir ve nasıl çalışır sorularını araştırıyor. Bu bakımdan aracını daha uzun ömürlü kullanmak isteyenlere örnek olarak sistemin çalışma prensibi şöyle sıralanıyor:

 1. Park ısıtıcı etkin hale getiriliyor.
 2. Isıtıcı yol verme işlemini başlatarak aracın deposundaki yakıtla harekete geçiyor.
 3. Soğutucu akışkanı ısıtıcıda belirli bir sıcaklığa getiriliyor.
 4. Isınmış su devridaim pompası yardımıyla tahrik edilerek aracın kendi ısı eşanjörüne aktarılıyor.
 5. Isı araç fanı ile birlikte araçta sirkülasyona başlıyor.
 6. Sıcak su motora akarak motor ısıtılıyor.
 7. Belirli bir sıcaklığa ulaşan ısıtıcı kapanıp devridaim pompası yoluyla aracın içini ısıtmak için çalışmaya devam ediyor.

Araç Webasto Fiyatları 2022

Webasto ısıtıcı fiyatları 4500- 10.000 TL arası marka ve modele bağlı olarak değişmektedir. Webasto ısıtıcı fiyatları güncel kura göre hareket ettiği için bu yıl oldukça pahalanmış durumdadır. Uygun fiyatlı ikinci el wabasto ısıtıcılara da bakarak araştırma yapılabilir. Birçok kamyon veya tır işleri ile uğraşan kişiler ikinci el webasto ısıtıcıları da tercih etmektedir.

Yorum yapın