Plaka Kime Ait Olduğunu Öğrenme

Plakalar, devlet tarafından tutulur ve bu plakalar sayesinde araç hakkında bilgi alınabilir. Plakadan araç bulma için farklı yöntemler vardır. Bunlar

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan plaka sorgulama,
  • EGM online plaka sorgulama,
  • SMS ile plaka sorgulama,
  • E-devlet ile plaka sorgulama,
  • Kasko şirketi aracılığıyla plaka sorgulama olarak sayılabilir.

İnternet üzerinden birçok farklı yolla plakadan araç sahibini bulabilirsiniz. Bu size, yeni araç satın alırken gerekli bilgileri sağlar. Aracın kaç kez el değiştirdiğini de bu yolla öğrenebilirsiniz.

Plakanın Kime Ait Olduğunu Öğrenme

En çok kullanılan yöntemlerden biri e-devlet üzerinden sorgulamadır. Bunun için ilk olarak e-devlete giriş yapılmalı ve “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri” sorgulama sayfası açılmalıdır. Daha sonra açılan sayfada istenen bilgiler eksiksiz şekilde girilmelidir. Doldurulan bilgilere göre çıkan sayfada plakanın kime ait olduğu, kaç kez el değiştirdiği gibi bilgilere erişebilir; sayfayı doğrudan yazdırabilirsiniz.

Plakadan Araç Sahibi Bulma

Plakadan araç sahibi bulma için SMS yoluyla da bilgi alabilirsiniz. Araç plaka sorgulama numarası olan “5664” e mesaj göndererek plakadan araç sahibini öğrenebilirsiniz. Özellikle ikinci el araç satın almak isteyen kişilerin yapması gereken plaka sorgulama işlemi, size doğru veriler sunarak fikir edinmenizi sağlar. Operatör fark etmeksizin ortalama 10 TL ücreti olan SMS içeriğinde büyük harflerle “DETAY” yazdıktan sonra boşluk bırakarak plakanın yazılması gerekiyor. Her bir sorgulama başına da faturanıza 10 TL ücret yansıyor.

YouTube video

Ücretsiz olarak araç plakası sorgulamak için e-devlet kullanılabilir. 1 dakika gibi kısa bir süre içerisinde sorgulama işleminin detaylı şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu hizmete istediğiniz gün ve saatte erişmeniz de mümkün.

Yapılan kazaların görüntülenmesi, aracın hasar kaydına bakılması için plaka sorgulamak önemlidir. Yeni bir araç alırken sorgulama yapmadan karar vermek doğru değildir. Aracın size sonradan masraf çıkarmasını istemiyorsanız kaç kere el değiştirdiği, şu an kimin üzerinde göründüğü gibi bilgileri incelemeli ve gerekli ekspertiz raporunu aldıktan sonra güvenli bir alım işlemi yapmalısınız. İkinci el araç satın alıyorsanız bu yöntemlerden birini kullanarak plaka kime ait olduğunu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Plaka Boşta Mı Nasıl Öğrenilir?

Plakadan Kişi Bulunur Mu?

Plaka sorgulama sistemi ikinci el araçlarda oldukça sık kullanılan bir servistir. Kullanım ücreti ise 11 TL’dir. Servisten yararlanmak için plakayı yazıp 5654 servis numarasına mesaj atmak yeterli olmaktadır. Bu servis sayesinde aracın kaç kere el değiştirdiği öğrenilebilir. Ayrıca hasar geçmişi, eksper raporları, parça değişimleri de görülebilir. İsteyen sürücüler bu yöntemle araç hakkında daha detaylı bilgilerde alabilirler. Genel olarak plaka numarasını kullanarak doğrudan araç sahibine ulaşmanız mümkün olmamaktadır. Ancak özellikle herhangi bir sorun yaşamışsanız ve acil bir durumsa bu durumu Emniyet ekiplerine bildirerek; plaka numarası üzerinden hızlı bir şekilde araç sahibine ulaşmanız mümkün hale gelecektir.

Plakadan Kişi Bulunur Mu?

Plaka Tespiti Nasıl Yapılır?

İkinci el piyasasına sürücülerin gösterdiği ilgi artınca haliyle dolandırıcılarda piyasada insanları dolandırmak için çeşitli hamleler denemeye başlamışlardır. Bu durum sürücülerin mağdur olmasına sebep olduğundan bazı çözümler getirilmiştir. Bunlardan biriside araç plakasını sorgulama servisidir. Her aracın kasko ve emniyette yer alan bilgilerine bu servis ile kolayca ulaşılabilir. Araç almak isteyen kimselere bu servisi mutlaka kullanmaları tavsiye edilmektedir. Elbette ki günümüz koşullarında plaka tespiti gündeme geldiği zaman mesaj yoluyla bu işlemi yapabilmeniz mümkün olur. Bu aşamada SMS ile araç sorgulama işlemini etkili bir düzeyde hayata geçirebilirsiniz. Böylece plaka tespiti konusunda 5664 numarasını da kullanabilirsiniz.

Plaka Tespiti Nasıl Yapılır?

5664 Ne Kadar Ücret Alıyor?

Hasar sorgu servisi olarak geçen 5664 no’lu telefona atacağınız her mesaj sonrası faturanıza 19.90 TL’lik bir ücret yansıyacaktır. Göndereceğiniz mesaj ile aracın değişen parçalarını olup olmadığını ve araç hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Kısa sürede mesajınızda yer alan plaka hakkında detaylı bilgiler telefonunuza gönderilir. Araç hakkında ki kaza raporları, hasar tutanakları ve bunun gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Günümüz itibariyle 5664 üzerinden bir hizmet alacaksanız almak istediğiniz hizmetin detaylarına göre farklı ücret seçeneklerinden söz edebiliriz. Tam da bu noktada ikinci el araç satın alacaksanız bu telefon numarası işe yarayacak çözümleri sizlerle buluşturacaktır.

5664 Ne Kadar Ücret Alıyor?

Plaka Boşta Mı Nasıl Öğrenilir?

Aracınıza almak istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını bir SMS atarak öğrenebilirsiniz. SMS bedeli ise 11 TL’dir. Telefonunuzun SMS kısmında girdikten sonra Detay yazıp bir boşluk koyup plaka yazdıktan sonra bunu 5664 no’lu telefona göndermeniz yeterli olacaktır. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesi üzerinden de sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Fakat sitede plaka tahsis işlemleri kısmı geçici olarak servis dışıdır. Sonuç olarak araç satın alacaksanız ya da sıfır bir araba aldıysanız ve yeni bir plaka almayı istiyorsanız sorgulama işlemi sayesinde istediğiniz plaka numarasının boşta olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Böylece istediğiniz plaka numarasını alabilirsiniz.

E-devlet plaka sorgulama nasıl yapılır?

İlk önce e-ticaret sistemine giriş yapmalısınız. Sonrasında araç plaka sorgulama kısmına giriş yapmalısınız. Burada araç plakasını yazarak, sorgulama yapabilirsiniz.

Plaka sorgulama ücretli mi?

Şayet e-devlet üzerinden sorgulama yaparsanız; ücret ödemezsiniz. Bunun yerine SMS üzerinden de plaka sorgulaması yaptırabilirsiniz.

Plaka ile araç nasıl sorgulanır?

Plaka aracılığıyla SMS göndererek sorgulama yapmak için telefonunuzdan 5664 numarasına araç plakasını aralarında boşluk olmadan yazmanız ve iletmeniz yeterlidir.

“Plaka Kime Ait Olduğunu Öğrenme” üzerine bir yorum

  1. plaka numarası ile, bir aracın kime ait olduğu, türkiye cumhuriyetinde öğrenebileceğiniz hiç bir yer yoktur, ha polis tanıdığınız vardır, başka yollarla öğrenirsiniz onu bilemem ancak, böyle gerçek dışı bilgiler vermeyin insanlara

    Cevapla
Yorum yapın