Plaka Kime Ait Olduğunu Öğrenme

Plakalar, devlet tarafından tutulur ve bu plakalar sayesinde araç hakkında bilgi alınabilir. Plakadan araç bulma için farklı yöntemler vardır. Bunlar

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan plaka sorgulama,
  • EGM online plaka sorgulama,
  • SMS ile plaka sorgulama,
  • E-devlet ile plaka sorgulama,
  • Kasko şirketi aracılığıyla plaka sorgulama olarak sayılabilir.

İnternet üzerinden birçok farklı yolla plakadan araç sahibini bulabilirsiniz. Bu size, yeni araç satın alırken gerekli bilgileri sağlar. Aracın kaç kez el değiştirdiğini de bu yolla öğrenebilirsiniz.

Plakanın Kime Ait Olduğunu Öğrenme

En çok kullanılan yöntemlerden biri e-devlet üzerinden sorgulamadır. Bunun için ilk olarak e-devlete giriş yapılmalı ve “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri” sorgulama sayfası açılmalıdır. Daha sonra açılan sayfada istenen bilgiler eksiksiz şekilde girilmelidir. Doldurulan bilgilere göre çıkan sayfada plakanın kime ait olduğu, kaç kez el değiştirdiği gibi bilgilere erişebilir; sayfayı doğrudan yazdırabilirsiniz.

Plakadan Araç Sahibi Bulma

Plakadan araç sahibi bulma için SMS yoluyla da bilgi alabilirsiniz. Araç plaka sorgulama numarası olan “5664” e mesaj göndererek plakadan araç sahibini öğrenebilirsiniz. Özellikle ikinci el araç satın almak isteyen kişilerin yapması gereken plaka sorgulama işlemi, size doğru veriler sunarak fikir edinmenizi sağlar. Operatör fark etmeksizin ortalama 10 TL ücreti olan SMS içeriğinde büyük harflerle “DETAY” yazdıktan sonra boşluk bırakarak plakanın yazılması gerekiyor. Her bir sorgulama başına da faturanıza 10 TL ücret yansıyor.

YouTube video

Ücretsiz olarak araç plakası sorgulamak için e-devlet kullanılabilir. 1 dakika gibi kısa bir süre içerisinde sorgulama işleminin detaylı şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu hizmete istediğiniz gün ve saatte erişmeniz de mümkün.

Yapılan kazaların görüntülenmesi, aracın hasar kaydına bakılması için plaka sorgulamak önemlidir. Yeni bir araç alırken sorgulama yapmadan karar vermek doğru değildir. Aracın size sonradan masraf çıkarmasını istemiyorsanız kaç kere el değiştirdiği, şu an kimin üzerinde göründüğü gibi bilgileri incelemeli ve gerekli ekspertiz raporunu aldıktan sonra güvenli bir alım işlemi yapmalısınız. İkinci el araç satın alıyorsanız bu yöntemlerden birini kullanarak plaka kime ait olduğunu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet plaka sorgulama nasıl yapılır?

İlk önce e-ticaret sistemine giriş yapmalısınız. Sonrasında araç plaka sorgulama kısmına giriş yapmalısınız. Burada araç plakasını yazarak, sorgulama yapabilirsiniz.

Plaka sorgulama ücretli mi?

Şayet e-devlet üzerinden sorgulama yaparsanız; ücret ödemezsiniz. Bunun yerine SMS üzerinden de plaka sorgulaması yaptırabilirsiniz.

Plaka ile araç nasıl sorgulanır?

Plaka aracılığıyla SMS göndererek sorgulama yapmak için telefonunuzdan 5664 numarasına araç plakasını aralarında boşluk olmadan yazmanız ve iletmeniz yeterlidir.

Yorum yapın