Trafik Cezası ve Vergi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

Otomotiv piyasasında fiyat artışları nedeniyle müşteriler 2.el araçlara veya hasar kaydı olan araçlara yönelmektedirler. Vergi, kamu harcamaları için kişilerden dolaylı ve doğrudan olarak toplamış olduğu paradır. Otomotiv satışına engel olan durumlardan birisi de trafik cezasıdır.

Borçların ödenmemesi durumunda aracın borçlu olduğu gözükmemektir ve piyasada satışa sunulurken sorunlar çıkabilmektedir. Aynı zamanda borçların bir yaptırımı da olmaktadır.

Vergi Borçlu Araç Satılır mı?

Bilgilere göre Motorlu Taşıtlar Vergisi, her sene Ocak ve Ağustos aylarında tahsil edilmektedir. Araç satışı yapıldığında hiçbir şekilde Motorlu Taşıtlar Vergisi adına borcu olmaması lazımdır. Borcun var olduğu öğrenilirse ödenmesi gerekmektedir.

  • Vergi borcu olan aracın, borcunu ödemesi için gitmesi gereken yerler şunlardır;
  • Vergi dairesine giderek ödenmesi gerekmektedir.
  • Bankalara gidilerek borcun ödenmesi gerekmektedir.

Gelir Dairesi Başkanlığının sitesi üzerinden ödenmesi gerekmektedir.

Araç satışında vergi borcu olmaması lazımdır ancak araca ait olan vergi borcuna yapılandırma işlemi yapılabilmektedir. Bu nedenle yapılandırılacak olan borç ödendiği zaman araç satışına olan bu engeli kalkmaktadır.

Trafik Cezası Olan Araç Satılır mı?

Araç kullanıcısın yapmış olduğu faaliyetler sonucu ortaya çıkmış olan kural ihlalleri nedeniyle kişi adına veya plaka adına ceza kesilmektedir. Araç satışı yapılacağı vakit trafik cezası olmaması şartı aranmaktadır. Trafik cezaları, aracın sahibine değil de plaka kesildiği zaman araç satışı yapılmamaktadır ancak borcu ödendikten sonra yapılabilmektedir.

Bunun gibi durumlara engel olunabilmesi için trafik cezası sorgulama işlemi yapılmalıdır aynı zamanda satışın olmaması için cezanın sisteme girilmiş olması gerekmektedir.

Trafik cezası, aracın plaka üzerine değil de kişi üzerine yapılmışsa satış yapılmasına engel olmamaktadır. Görmüş olduğunuz gibi tek satılmamasına engel olabilecek tek kriter plaka üzerine ceza gelmesi ve sorgulama yapıldığı vakit sistemde gözükmesidir. Kimi durumlarda araç cezaları birkaç ay sonra sisteme girilmektedir.

Vergi borcu ve Trafik cezası olan araçlar pek tercih edilmemektedir ama kimi zamanlarda ve artan fiyatlar nedeniyle tercih de edilmektedir. Bu nedenle araç alımı yaparken maddi durumlara göre hareket edilmektedir.

Vergi borcu olan araba nasıl satılır?
Vergi borcu olan araba nasıl satılır?

MTV borcu ödemeden araç satışı yapılır mı?

Eğer aracınızda vergi borcunuz varsa bu şekilde aracınızın satışını hiçbir şekilde yapamazsınız. Hatta her yıl iki dilim olarak ödenen verginizin ikinci dilimini bir gün dahi geçmişse bu ikinci vergi dilimini de ödemek durumundasınız. Aksi takdirde aracınızın satışını yapamazsınız. Sadece bu kadar mı? Şayet aracınıza yazılmış bir trafik borcu varsa da aracınızın satışını yapamazsınız. Bir de aracın üzerinde herhangi bir ipotek vs de varsa aracın satışını noter aracılığıyla yapmanız imkansız olur. Bütün bu bilgiler ışığında aracınızın satışını yapacaksanız hiçbir şekilde aracınızın vergi borcu bulunmamalıdır.

Vergi dairesine borcu olan araç bağlanır mı?

Genel olarak doğrudan aracınıza yazılan vergi borcunu ödemediğinizden dolayı herhangi bir bağlanma durumu yaşanmaz. Ancak verginizi ödemezseniz, bu vergi miktarı üzerine gecikme faizi uygulanacaktır. Sonrasında ödeme yapmadığınız zaman tarafınıza vergi dairesi tarafından uyarı gönderilir. Yine verginizi ödemezseniz son aşamada bankanızdaki hesaplarınıza haciz uygulaması yapılır. Bu haciz işlemi neticesinde artık aracınızın da bağlanma riski vardır. Dolayısıyla aracınızın vergisini düzenli bir şekilde ödemeniz her zaman en mantıklısı olacaktır.

Vergi dairesine borcu olan araç bağlanır mı?
Vergi dairesine borcu olan araç bağlanır mı?

Vergi borcu olan araba nasıl satılır?

Vergi borcu olan araç hiçbir şekilde satılamaz. Bundan dolayıdır ki aracınızı şayet satacaksanız ilk önce eski ve günce vergi borcunu ödemelisiniz. Ancak bu koşulları karşılamak koşuluyla aracınızı satabilirsiniz. Peki, aracınızın satışına vergi borcu nasıl engel olur. Diyelim ki aracınızı ilana verdiniz. Ve birisiyle anlaştınız ve ona satmaya karar verdiniz. Artık son işlem olarak notere gitmeniz gerekir. Notere gittiğinizde sizden araca ait evraklar istenir. Burada araca ait borç bulunup bulunmadığı da kontrol edilir. Zaten araca ait vergi borcu varsa sistem otomatik olarak satışa onay vermez. Dolayısıyla herhangi bir şekilde vergi borcunuz varsa artık bu aracı satamazsınız. Esasında bu sadece vergi borcu için değil; trafik cezası ve benzeri borçlar için de geçerliliğini korumaktadır.

Yorum yapın