Trafik Cezası ve Vergi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

Otomotiv piyasasında fiyat artışları nedeniyle müşteriler 2.el araçlara veya hasar kaydı olan araçlara yönelmektedirler. Vergi, kamu harcamaları için kişilerden dolaylı ve doğrudan olarak toplamış olduğu paradır. Otomotiv satışına engel olan durumlardan birisi de trafik cezasıdır.

Borçların ödenmemesi durumunda aracın borçlu olduğu gözükmemektir ve piyasada satışa sunulurken sorunlar çıkabilmektedir. Aynı zamanda borçların bir yaptırımı da olmaktadır.

Vergi Borçlu Araç Satılır mı?

Bilgilere göre Motorlu Taşıtlar Vergisi, her sene Ocak ve Ağustos aylarında tahsil edilmektedir. Araç satışı yapıldığında hiçbir şekilde Motorlu Taşıtlar Vergisi adına borcu olmaması lazımdır. Borcun var olduğu öğrenilirse ödenmesi gerekmektedir.

  • Vergi borcu olan aracın, borcunu ödemesi için gitmesi gereken yerler şunlardır;
  • Vergi dairesine giderek ödenmesi gerekmektedir.
  • Bankalara gidilerek borcun ödenmesi gerekmektedir.

Gelir Dairesi Başkanlığının sitesi üzerinden ödenmesi gerekmektedir.

Araç satışında vergi borcu olmaması lazımdır ancak araca ait olan vergi borcuna yapılandırma işlemi yapılabilmektedir. Bu nedenle yapılandırılacak olan borç ödendiği zaman araç satışına olan bu engeli kalkmaktadır.

Trafik Cezası Olan Araç Satılır mı?

Araç kullanıcısın yapmış olduğu faaliyetler sonucu ortaya çıkmış olan kural ihlalleri nedeniyle kişi adına veya plaka adına ceza kesilmektedir. Araç satışı yapılacağı vakit trafik cezası olmaması şartı aranmaktadır. Trafik cezaları, aracın sahibine değil de plaka kesildiği zaman araç satışı yapılmamaktadır ancak borcu ödendikten sonra yapılabilmektedir.

Bunun gibi durumlara engel olunabilmesi için trafik cezası sorgulama işlemi yapılmalıdır aynı zamanda satışın olmaması için cezanın sisteme girilmiş olması gerekmektedir.

Trafik cezası, aracın plaka üzerine değil de kişi üzerine yapılmışsa satış yapılmasına engel olmamaktadır. Görmüş olduğunuz gibi tek satılmamasına engel olabilecek tek kriter plaka üzerine ceza gelmesi ve sorgulama yapıldığı vakit sistemde gözükmesidir. Kimi durumlarda araç cezaları birkaç ay sonra sisteme girilmektedir.

Vergi borcu ve Trafik cezası olan araçlar pek tercih edilmemektedir ama kimi zamanlarda ve artan fiyatlar nedeniyle tercih de edilmektedir. Bu nedenle araç alımı yaparken maddi durumlara göre hareket edilmektedir.

Yorum yapın