Volkswagen Akaryakıtlı Motor Üretimini Durduracak

Gelişen teknoloji ve değişen donanım paradigmaları nedeniyle gelecekte devrim olarak nitelendirilebilecek bir çağın içerisinde yaşıyor ve bu devrimlere tanıklık ediyoruz. Özellikle otomobil teknolojisine 2000’li yılların ortalarında yeni bir soluk getiren elektrikli motorlar, köklü firmaların da yeniliğe ve üretim konseptlerini değiştirmelerine neden oluyor. Dayanıklılık, ekonomik ve çevreci özellikleri ile bilinen elektrikli motorlar, akaryakıt tüketen motorların aksine çok daha verimlidir. Gelecekte benzinli otomobillerin yerini tamamen alacağı düşünülen elektrikli araçların ne denli büyük bir potansiyele sahip olduğu, Alman otomotiv devi Volkswagen’in aldığı karar ile açıkça anlaşılabilir.

2026’dan sonra Benzinli Ve Dizel Üretimi Tamamen Duracak

Volkswagen’in en yetkili isimlerinden biri olan MichealJost, içten yanmalı motorların üretiminin ilk etapta azaltılacağı ve nihayet üretimin tamamen durdurulacağını açıkladı. Mevcut yanmalı motor teknolojilerinin artık son platform olduğunu, bu alanda ar-ge çalışmalarının azaltılacağını da bildirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   50.000 TL’ye kadar alınabilecek arabalar

Elektrikli otomobilde aktif olarak çalışmalar yapan Volkswagen, ID serisi ile 2019 yılından itibaren pazarda olacağı biliniyor. MichealJost, elektrikli araç konseptine tam olarak geçiş zamanının durumuna göre değişiklik gösterebileceğini de belirtti. Aynı zamanda henüz gelişmekte olan ülkelerin yetersiz şarj platformları nedeniyle 2050’den sonra bile eski model benzinli araçların görülebileceğini söyledi.

Volkswagen haricinde birçok firma, elektrikli araç konseptinde büyük yatırımlar yapacaklarını belirtmekteler. Diğer otomotiv devlerinin de tıpkı Volkswagen gibi 2026’ya kadar birçok elektrikli otomobil projeleri mevcut.

Yorum yapın