Togg nedir ? Açılımı nedir ve kimler tarafından kuruldu

Yerli otomobil tanıdıktan sonra TOGG nedir, kimler yönetiyor, bu kısaltmanın açılımı nedir, neden kuruldu, yönetim kurulunda kimler var? Gibi sorular akıllara gelmeye başladı. Yerli otomobilin üretimini yapacak olan TOGG yani açılımı ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu hakkındaki detayları ve belki de ilk defa duyacağınız bilgileri bu yazımızda sizlerle detaylı olarak paylaşmaya çalışacağız.

Türkiye’de bazı şirketler yerli otomobilimizi üretmek için birlikte çalışma kararı almışlar ve bu işi birlikte yapmaya karan veren şirketler halka 2017 yılında açıklanmıştı. Bu hedef doğrultusunda Anadolu Grubu, BMC, Kök grubu, Turkcell, Zorlu holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 25 Haziran 2018’de TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) kuruldu. Eylül 2019 yılında şirketlerden kök grubu projeden çekildi. Sonra Kıraça holding dahil oldu.

Ekim 2019 yılına gelindiğinde ise şirketin merkezi İstanbul Şişli’den Kocaeli’ne taşındı. Şirketin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş tır. Dünyanın en başarılı yöneticilerinden olan Mehmet Gürcan Karakaş bu proje için Almanya’dan getirilmiş ve TOGG’nun başında yer alması sağlanmıştır. Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan bazı şirketlerin yer aldığı bu grubun diğer üyeleri ise şu şekildedir:

Yönetim kurulu başkanı: M. Rifat Hisarcıklıoğlu
Yönetim kurulu başkan yardımcısı: Tuncay Özilhan
Yönetim kurulu başkan yardımcısı: Taha Yasin Öztürk
Yönetim kurulu üyesi: Ahmet Nazif Zorlu
Yönetim kurulu üyesi: Bülent Denkdemir
Yönetim kurulu üyesi: İnan Kıraç
Yönetim kurulu üyesi: Ahmet Akça
Yönetim kurulu üyesi: Osman Yılmaz
Yönetim kurulu üyesi: Okan Baş
Yönetim kurulu üyesi: Bekir Cem Köksal
Yönetim kurulu üyesi: Kamilhan Süleyman Yazıcı

Yerli otomobilin yüzde kaçı yerli olacak?

Yerli otomobilin yüzde kaçı yerli olacak?

Yerli araba üretimi gündeme geldiği zaman TOGG tasarımıyla ve iddiasıyla her zaman ön planda yer almaktadır. Kimi zaman TOGG için yerlilik konusunda farklı açıklamalar da yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan haberlere baktığımız zaman TOGG için yüzde 51 oranında bir yerlilik oranından söz edebiliriz. Ancak bununla birlikte ileriki zamanlarda yürütülecek olan çalışmalar sayesinde yerli arabadaki yerlilik oranının artış göstermesine dair çalışmaların da yürütüldüğü belirtiliyor. 2026 yılı itibariyle TOGG için en az yüzde 65 seviyesinde bir yerlilik hedefinin bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu oran her geçen yıl itibariyle de artış gösterecektir.

“Togg nedir ? Açılımı nedir ve kimler tarafından kuruldu” üzerine 3 yorum

Yorum yapın