TOGG Otomobil Teknik Özellikleri

Daha önce birçok farklı örneğini, tasarımını gördüğümüz yerli otomobil projelerimizde, son olarak çok başarılı bir proje 27 Aralık 2019 Cuma günü güzel bir şekilde, hepimizin bildiği üzere tanıtım konferansı yapılarak görücüye çıkarıldı.

Organizasyonlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da vardı. Birçok devlet adamı, iş adamları hazır bulundu. Halkımızın yoğun ilgisini gördü. Tanıtımı, sunumu ve diğer özellikleriyle tamamen olumlu geçen konferans Türkiye tarihinde şimdiden yerini aldı. Bu yazımızda yerli otomobil ile alakalı detaylar olan teknik özellikleri ve tasarımıyla alakalı bazı konulardan bahsediyor olacağız.


Fikri ve sınai haklarının tamamen ülkemize ait olduğu otomobile genel manada şöyle bir bakıldığında tüm özelliklerinin gayet şık ve modern olduğunu söylemek mümkün. Kalite anlamında da çok yüksek seviyede bir otomobil.

Yerli ve elektrikli otomobil Togg

C sınıfı SUV segmentinde olan araca baktığımızda kendi sınıftaki araçların hepsinden daha büyük. İçten yanmalı motor teknolojisinin olmadığı bu araç tamamen elektrikli olma özelliğini taşıyor. Dış tasarımda en dikkat çeken özelliklerden bir tanesi kapı kollarının olmaması. Kapı üzerinde kolların olduğu bölgeye hafifçe basıldığında çıkan kapı kolunu çekerek kapılar açılıyor.

Yerli otomobil Togg fiyatları

Yerli otomobil fiyatları henüz belli olmadı.2022 yılında seri üretime başlanmadan önce fiyatlar ve diğer tüm teknik bilgileri paylaşılacak.

Yine dış tasarımında gözü yormayan ve yalın bir tasarım mevcut. Zaten büyük olan aracı, yan taraflarında bulunan çizgiler, daha büyük ve otomobil dünyasında kaslı olarak tabir edilen bir görünüme kavuşturmuş. Ülkemizin ilham kaynağı olmuş nadide sembollerden bir tanesi olan lale figürü de bu otomobilin jantlarında ve ön ızgaralarının tasarımında kullanılmış durumda.

Ön tarafta lale figürlü ızgaralar ile farlarında birbirleri ile gayet güzel uyum sağladığı görülüyor. Açıkçası dış tasarım olarak neredeyse hiçbir ayrıntının göze batmadığı gibi çok iyi bir algı oluşturduğu da en belirgin özelliklerinden bir tanesi. İç tasarımda da detaylara girdiğimizde göze gayet hoş gelen Anadolu Selçuklu motiflerini kapılarda görmekteyiz.

Cam açma düğmeleri de kullanıcıların standart alışık olduğu tasarımların dışında bir yapıya sahip. İç tasarımda dijital aynalar göze çarpmakta ve bu dijital ayna özelliğinin opsiyon olarak alınabileceği söylendi. İç taraftaki ön panelde bulunan 3 ekran, daha önce hiçbir arabada görülmeyen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Vites ve diğer tüm kumandalar da çok kolay ulaşılabilir şekilde tasarlanmış ve kullanımı gayet rahat sağlanabiliyor. Ön tarafta hem sürücü hem de yandaki yolcu için çok geniş ve rahat bir oturma alanı sağlanmış.

Direksiyonun kesik ve iç tarafındaki ahşap yapısı, aracın iç ambiyans ışıklandırması hem sportiflik açısından hem göze çok hoş görünmesi açısından güzel bir detay. Aracın arka tarafında da boyu uzun olan kişiler için bile gayet yeterli bir diz mesafesi sunduğunu ve geniş oturma alanı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Diğer teknik özelliklerini de maddeler halinde şu şekilde sıralayalım;

Yerli otomobil Togg özellikleri

5 farklı model (C-SUV, C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV),
200 ve 400 beygir motor gücü olmak üzere iki alternatif,
500 km ve hızlı şarjla 30 dakikanın altında şarj imkânı,
400 beygirde 0-100 km/s hızlanması 4,8 saniye,
Yazılımların otomatik güncellenmesi,
Holografik asistan (Yol durumlarının sürücüye ışın yolu ile bildirilmesi) – Dünyada ilk,
Ön panelde geniş 3 ekranlı tasarım – Dünyada ilk.
Bütün bu özellikleriyle göz dolduran Türkiye’nin otomobilinde anlattığımız bu detaylar, tam olarak tamamlanmadığından, bazıları zamanla değiştirilip, geliştirilebilir. Örneğin iç tasarımdaki dijital aynaların dışa dönük yapısının bundan farklı olarak içe gömülü şekilde yapılacağı, TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.) CEO’su Gürcan Karakaş tarafından açıklandı.

Tüm çalışanlara ayrı ayrı canı gönülden teşekkür ediyor, destek olan herkese kucak kucak sevgilerimizi gönderiyoruz.

Yorum yapın