Türkiye’nin otomobilini gelecekte bekleyen durumlar

Türkiye’nin üzerinde titizlikle durduğu, son yılların en büyük olaylarından, Toyota, Daily News, Washington post gibi markaların dünya gündemine taşıdığı yerli otomobilimizin tanıtımı yapıldı. Twitter’da dünya gündeminde 1. sırada yerini aldı. TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.) tarafından tasarlanan bu yerli otomobil gerek tasarımı gerek donanımı ve diğer birçok farklı özelliği ile ön plana çıkmayı başarmış durumda.

Gerçekten tam anlamıyla Türkiye ve dünya gündemine bomba gibi düşen yerli otomobil, hakkında çok konuşulan birçok özelliği ile farkını çoktan ortaya koydu. Geçmişteki projelere nazaran şu anki projemizin bir hayli yol aldığını görmek mümkün. Bu aşamaya kadar büyük başarıyla gelen Türkiye’nin otomobilinin bundan sonra hangi aşamalardan geçeceğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Tanıtımdan sonra en çok merak edilen konulardan olan fabrika konusu çözüme kavuşturulmuş durumda. Devlet tarafından her safhasında tam desteklenen yerli otomobilimizin fabrikası, Bursa’nın Gemlik ilçesinde, Türk Silahlı kuvvetlerine ait arazide kurulacak. Seri üretime geçmesi 2 yıl sonra olacak. 2022 yılında ilk otomobilin banttan ineceği bildirildi yalnız fabrika 2021 yılında faaliyete başlayacak. Yaklaşık 4 milyon metrekare olduğu söylenilen bu arazinin 1 milyonu bu fabrikaya ayrılacak. Ayrıca bu fabrika ile binlerce kişiye de istihdam sağlanmış olacak.

Diğer bir aşama olan emsalleri ile rekabet yapma aşamasında şansının çok yüksek olduğu, hatta onlardan hiç aşağı yanının olmadığı da tanıtımda belli oldu. Bu sayede önümüzdeki rekabet aşamasını da şimdiden büyük ölçüde tamamlamış bulunuyoruz. Peki yerli otomobil kendine pazarda yer edinebilecek mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Isuzu D-Max 2023 Fiyat Listesi - İnceleme

 

Otomotiv sektöründe pazar payının oldukça kızıştığı bu dönemlerde nasıl bir yere sahip olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerek. Aslında bunu da çok detaylı araştırmalara girmeden otomobilden görebilmek mümkün. Zira sunmuş olduğu yenilikçi teknolojiler ve barındırdığı diğer teknolojik unsurları ile günümüz teknolojisini yakaladığı çok açık. Şimdiden birçok sayıda sipariş alması da pazarda şimdiden kendine yer edinmeye başladığının göstergesi.

Tabii son olarak en önemli konulardan isim ve logo konusu da oldukça merak edilen ve Türkiye’nin otomobiline yakışması beklenen süreçlerden. İlk bakışta her ne kadar önemsiz gibi gözükse de isim ve logo bir projenin olmazsa olmaz sayılacak konusu. Bizim için de dünyada küresel markamız olacak bu proje için kesinlikle çok önemli. Şimdiye kadar dünyada ilk olan özelliklere imza atmış, diğer özellikleri ile de çok beğenilen yerli otomobilimizin, isim ve logo süreçlerini de aynı bu başarı süreçlerini aşması gibi aşacağına inancımız tam. Tüm kalbimizle desteklediğimiz yerli otomobilimizin, bundan sonraki aşamaları rahatlıkla geçmesi içten bile değil. Zira tanıtımda ve sonrasında görülen ilgi, alaka, milletimizin bu projeye bu safhalara ne derece önem verdiğini, nasıl sahiplendiğini açıkça gösteriyor. Daha nice başarılara imza atması ümidiyle bu yolda emek sarf etmiş herkese teşekkür ediyoruz.

Yorum yapın