Engelli Araç ÖTV Oranı Hesaplama & ÖTV Hesaplama Aracı

2022 yılı içerisinde engellilere sağlanan ÖTV oranları 450.500 TL tutarlarına kadar olan araçlara muafiyet uygulanarak kayıtlara geçmiştir.

Engelli vatandaşların kullanımına uygun olarak üretilen engelli araçlar, son zamanlarda birçok firma tarafından üretilmesi ve model çeşitliliğinin de oldukça fazla olması nedeni ile birçok kişi tarafından sıklıkla araştırılıyor. Ülkemizde de yaygın olarak araştırılan engelli araçlar, kişinin engel derecesine bağlı olarak ve özel tüketim vergisi kanunları kapsamında hesaplanır. Kanunlar içerisinde belirtilen maddelemelere göre kişilerin engel durumu ve vergiler dahil satış fiyatları alıcılarına sunuluyor. Engelli araç hesaplama aracı işlemleri ilk başlarda oldukça karışık gibi görünmüş olsa da firma uzman çalışanları bu işlemi oldukça pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Ayrıca engelli araç hesaplama işlemlerinde de diğer araçlarda olduğu gibi tüm vergilerin dahil edildiği unutulmamalıdır.

Engelli Raporu Olan Kişilerin ÖTV’siz Araç Alması Nasıl Olur?

Engelli araçlarda kişilere sağlanan ötv muafiyeti, birçok nedene bağlı olarak uygulanır. ÖTV indirimlerinde öncelikle kişinin engel raporu ve yaşı etkili olsa da araç türü ve özellikleri de dikkate alınır. Bu anlamda engelli araçlarda uygulanan ötv indirimlerinde kişinin tercih etmiş olduğu otomobilin motor hacmi, kullanım amacı, motor tipi ve satış bedeli gibi detaylar da etkili olur. Kişinin engel raporu ile doğrudan orantılı olan ve derece bakımından oldukça yüksek olması, ötv indirimden muafiyet durumunu da beraberinde getirir.

Araçların 2022 Güncel ÖTV ve KDV Oranları Nelerdir?

2022 güncel ÖTV oranları alttaki tabloda paylaşılmıştır.

Motor Silindir Hacmi  Vergisiz Satış Tutarı ÖTV KDV
1600 cm³’ e kadar92.000 TL’ ye kadar%45%18
1600 cm³’ e kadar92.000 TL – 150.000 TL arası%50%18
1600 cm³’ e kadar150.000 TL üzeri%80%18
1600 cm³ ile 2000 cm³ arası170.000 TL’ ye kadar%130%18
1600 cm³ ile 2000 cm³ arası170.000 TL üzeri%150%18
2000 cm³ üzeriTutar sınırı yok%220%18
2022 Güncel ÖTV oranları tablosu

Engelli araç alımı hesaplama işlemlerinde, firmalar tarafından alıcılara sunulan birçok avantajlar yer alıyor. Bu anlamda engelli araç alımı yaparken yalnızca ÖTV değil tüm araçlarda olduğu gibi her yıl ödenen motorlu taşıtlar vergisinin de bulunduğunun bilgi sahibi olmak gerekiyor. Sunulan bu şartlar neticesinde ortalama %90 ve bu oranın altında olan engelli vatandaşlar özel durumlarını belirten raporları ile birlikte özel tertibat şartı aranmaksızın araç alımı gerçekleştirebilirler. Diğer araçlarda olduğu gibi engelli araçlarda da ödenen motorlu taşıtlar vergisi aracın yaşına, modeline ve motor hacmine göre değişiklik gösterebilir.

Engelli Kişiler ÖTV Ödemeden Nasıl Sıfır Araç Satın Alabilir?

ÖTV ödemeden araç satın almak isteyen engelli kişiler öncelikle bir sağlık kuruşundan belge almalıdır. ÖTV istisnalı araç kullanabilir şeklinde bir engelli raporu temin edilmesi zorunludur. Engellilik oranı %90 olan insanlar şartsız olarak ötv ödemeden araç sahibi olmaktadır. Engelli araç satın almanın üst limiti ise 2022 yılında 450.500 TL olmuştur. Ötv hesaplama aracı ile sayfamızdan fiyatları öğrenebilirsiniz.


Gazi ve Şehit Yakınları ÖTV’ siz Aracı Nasıl Satın Alabilir ?

Şehit yakını ve gaziler, ÖTV istisnasından yararlanarak araç satın alabilmektedir. Öncelikle sosyal güvenlik kurumlarından bir belge almaları gerekir. Bu belge ise ” gazi yakını belgesi ” olmaktadır. Bu belge ile Ötv istisnasından yararlanarak araç satın alımı gerçekleşmektedir.


2022 Engelli ÖTV İndirimi Hakkında Bilgiler

2021 yılının bitmesi ve 2022 yılının başlaması ile birlikte birçok sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de bir takım değişikliklere gidilmiştir. Bu anlamda tüm araçlarda olduğu gibi engelli araçlarda da ÖTV indirimlerinin yapılıp yapılmadığı ve hangi oranlarda yapılacağı büyük bir merak konusu olmuştur. Ülkemizde engelli vatandaşlara sağlanan sıfır otomobil ayrıcalığı, gündelik hayatında ulaşım konusunda problem yaşayan birçok kişinin kurtarıcısı haline gelmiştir. Yılın bitimi ile birlikte engelli araçlarda uygulanan ÖTV oranları da resmi gazete aracılığı ile engelli araç alıcılarına duyuruldu. Yayınlanan habere göre 2022 Engelli ÖTV İndirimi işlemlerinde göz önünde bulundurulan ötv oranlarının, kişilerin engel raporuna bağlı olarak en alt limite indirildiği görülüyor. Ayrıca ötv hesaplama işlemlerinde ve uygulanan indirimde, kişinin seçmiş olduğu araç modeli de göz önünde bulunduruluyor.

Engelli Araç Alımında Engel Derecesi

Engelli vatandaşların günlük hayatında veya iş hayatlarında kolaylıkla gidecekleri yere ulaşabilmeleri için engelli araçlar en ideal seçimler arasında yer alıyor. Engelli vatandaşların oldukça uygun fiyatlar ile sahip oldukları sıfır otomobillerin, fiyat hesaplamalarının neye göre yapıldı hem engelli vatandaşlar hem de diğer kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. ÖTV araç hesaplama işlemlerinde öncelikle kişinin sahip olduğu engel derecesinin raporu büyük bir önem taşıyor. Öyle ki, kişinin engel derecesi düşük ise aracın fiyatında özellikle ona göre belirlenen ötv indirimleri uygulanıyor.

Bunun yanı sıra kişinin engel oranı oldukça yüksek ise kişi, ötv indirimden muaf bırakılabiliyor. Kdv tutarları, aracın fabrika çıkışı haricinde satışa çıkacak olan fiyatı, kdv oranları düşürüldükten sonra ötv tutarların da yapılabilecek indirimler ve vergiler dahil satış fiyatları etkili oluyor. Engelli araç alımlarında sıfır bir otomobil yarı fiyatına satın alınabiliyor.

Engelli vatandaşların araç satım alımlarında dikkate alınan engel raporlarında belirtilen engel derecesinin %90 ve üzerinde olması, engelli vatandaş tarafından beş yılda bir mahsus olmak üzere ötv indirimi uygulanır. Ayrıca kişinin bu avantajdan yararlanabilmesi için alacağı aracın özel tertibatlı olması ve engellinin yaşı da göz önünde bulundurulur. Engelli vatandaşın ötv muafiyetinde yararlanabilmesi için bulunduğu ilin sağlık kuruluşundan ” özel istisnalı araç kullanabilir” raporunu araç firmasına beyan etmesi gerekir.

Bu anlamda raporda belirtilen engelli vatandaşın aksamlı bir araç kullanımı uygun görülmüş ise kişinin sağlık durumuna uygun aracı satın alması gerekir. Engelli raporu ötv vergisinde muafiyet olarak alınan otomobili, rapor sahibi haricinde yakınlık derecesi gözetmeksizin kişinin teslim ettiği herhangi bir kişi tarafından kullanılmasında mahsur yoktur. Ötv indiriminin uygulanmasında, beş yıl içerisinde herhangi bir ikinci araç alımı söz konusu değildir.

Engelli Ötv İndirimi ile araba alırken nelere dikkat edilmelidir?

Engelli araç alımlarında sunulan fiyatlar, kişinin seçeceği araç modeline ve araç cinsine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca sıfır alınan bir araç ile ikinci el alınan araçlar arasında da farklılıklar görülür. Engelli araç alımlarında kişilerin faydalandığı ötv indirimlerinin hesaplama öncesinde kişinin mutlaka alacağı otomobili kesinleştirmesi gerekir. İnternet ortamları üzerinden alınan araç için ötv indirimi hesaplama işlemleri kolaylıkla yapılabiliyor. Teknolojinin gelişimi ile birlikte internet arama motorlarında yer alan ötv indirim hesaplama sayfalarında, kişinin almayı düşündüğü arabanın bilgilerini dahil etmesi ve kişinin engel raporunu beyan etmesi yeterli olacaktır. Verilen bu bilgiler ile aracın indirimli fiyatı kolaylıkla elde edilebiliyor.

Ötv İndirimi için gerekli evraklar

Ötv indirimlerinden faydalanmak için kişinin herhangi bir sağlık kuruluşu tarafından onaylanmış resmi evrak yerine geçen rapora sahip olması gereklidir. Devlet tarafından engelli vatandaşların almış oldukları araçlara ekonomik anlamda iki farklı indirim uygulaması gerçekleştirilir. Bu anlamda kişinin engelli raporu ortalama %40 engel oranına sahip kişilerin herhangi bir indirim söz konusu olmadan araç alımı gerçekleştirebilir. Ayrıca engelli raporu %90 ve üzeri olan vatandaşların kendilerinin otomobil alımı mümkün olmadığından, yakınları tarafından kullanılacak olan aracın alımı engel raporu ile yapılabilir. Engelli raporuna bağlı olarak ve kişinin seçeceği araç modeline göre uygulanan ötv indirimi değişiklik gösterir.

ÖTV Muafiyetli Araçlar Hangileri?

Engelli raporu ile sahip olan araç modelleri, firmaların belirtmiş olduğu ve kişilerin sağlık raporlarına uygun olarak üretilen araçları atın almak mümkündür. Bu anlamda engelli vatandaşlar ve yakınları tarafından ötv muafiyetinden faydalanarak alınabilecek araçların araştırılması sıklıkla yapılır. Ötv muafiyetinden yararlanarak alınabilecek araçlar 87.02 tarife pozisyonuna sahip, 1600 cm ya da bu rakamın daha altında motor hacmine sahip olan araçlar tercih edilmelidir. Ötv muafiyetli araçlar otomobil, pick- up ,panelvan, , ATV, jeep, arazi taşıtı ve station vagon gibi çeşitlilik gösterebilir.

Özürlü Araç Alımında Bankalar Kredi Veriyor mu?

Herkese sağlanmakta olan banka kredi şartları engelli insanlar için de sağlanmaktadır. Özel kredi veya faiz şartları olmamakla beraber tüm engelliler için herkese tanınan şartlar geçerli olmaktadır.

Yorum yapın