Türkiye’de İkinci El Araba Piyasası

Eskiden ikinci el araba piyasası semtlerde kurulan araba pazarlarında dönerdi. Şimdi ise bu araba pazarları ortadan kalktı. Araba pazarına gitmek size zaman ve para kaybettiriyordu. Bu pazarlar herkesin evine yakın olmadığı için toplu taşıma kullanarak ulaşım sağlanıyordu. Ancak şu an ikinci el araba piyasası çeşitli siteler üzerinden döndüğü için böyle bir zaman ve para kaybı yaşamıyorsunuz. Ayrıca bu pazarlara gitmek sizi fiziksel olarak da yoruyordu. Bütün gün pazarda gezip sonra eve ayaklarınız ağrır bir şekilde dönüyordunuz. Oysa şimdi oturduğunuz yerden belki de 100 pazarda bulunan araç sayısı kadar araç taramak mümkün. Bu konuda size yardımcı olabilecek ikinci el araba sitelerinden biride 2elarabam.com Araba pazarlarının bir diğer dezavantajı ise size sadece orada bulunan araçları gösterebilmesiydi. Bu araba siteleriyle ise Türkiye’nin her tarafından araç bulabilmek mümkün hale geldi.

Araç Sahibi Olmak Ne Kadar Önemli

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Günümüzde her ailenin araba sahibi olması lüksten çıkıp bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. Toplu taşımada çocuklar ile seyahat etmek oldukça zordur. Çünkü günümüzde şehirler çok kalabalık olduğu için toplu taşımalarda yer bulunamamaktadır. Ayrıca artan bilet fiyatları ile birlikte aileniz ile toplu taşıma aracı kullanmanız ve araba ile seyahat etmeniz arasında fiyat farkı kalmamıştır. Üstelik kendi aracınız ile seyahat etmek size zaman kazandıracaktır. Bu sebeplerden dolayı araba artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak bu ihtiyacın artması ile birlikte araba fiyatları da artış göstermektedir. Bu yüzden alıcılar ikinci el araba almaya yönlenmişlerdir. Sıfır arabalardaki vergilerin çok olması alıcıyı buna mecbur etmiştir. Bu nedenle ülkemizde ikinci el araç piyasası sürekli hareket halindedir.

ikinci el Araç Siteleri Avantajları

Teknolojinin ilerlemesi birçok ihtiyacımızın internet üzerinden karşılanmasına olanak tanımıştır. Eskinin araba pazarları günümüzde internet sitesine taşınmıştır. Evinizde oturduğunuz yerden binlerce ikinci el araba incelemeniz mümkün. Ayrıca bu siteler ile bulunduğunuz şehirde araç sahibinde direkt olarak araç alabilirsiniz. İsterseniz sizin şehrinizde isterseniz Türkiye’nin herhangi bir şehrinde bulunan araçlara ulaşmak çok basit oldu. Tek yapmanız gereken hızlı arama butonunda mesafeyi seçmek. Seçilen mesafe sizin bulunduğunuz konumu merkez alarak girdiğiniz mesafeye göre bir çember çizer ve çemberin içindeki araçları size gösterir. Böylelikle siz mesafeyi küçültürseniz sadece yakın çevrenizdeki satılık araçları görürsünüz. İsterseniz de mesafeyi büyüterek herhangi bir yerdeki aracı inceleyebilirsiniz. Bu tamamen size kalmıştır.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tabi ki internet beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Bunlardan birincisi alıcının aldatılmasıdır. ikinci el araba alırken sadece fotoğraflara güvenerek araba almayın. Satışı gerçekleştirmeden önce mutlaka bir uzmana danışın. Fotoğraflarda ve internet ortamında hile yapmak basit olduğu için bu sorunla karşılaşmanız muhtemeldir. İkinci sorun ise siber saldırılar. Siber saldırılardan korunmak için ise kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. İnternetten ikinci el araba alışverişinde bunlara dikkat ederseniz güvenli bir şekilde alışverişinizi tamamlarsınız.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.